Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – najciekawsze parki Kalifornii

Różnorodność tego stanu można zobaczyć nie tylko w kulturze i językach. Kalifornia to stan, w którym znajduje się aż 9 parków narodowych - w tym ten najmłodszy, ustanowiony w 2013 roku Park Narodowy Pinnacles. Kalifornia jest domem dla aż dziewięciu parków narodowych, z których każdy osobno jest wyjątkowy i stanowi dowód na różnorodność geograficzną tego stanu. Zobaczcie dlaczego fauna i flora Kalifornii niezmiennie zachwycają nasze au pair!

parki-kalifornii

W poprzednim artykule poznaliście już miasta Kalifornii – a zatem pora poznać jej naturę! Przed nami parki narodowe Kalifornii oraz inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć podróżując po USA w trakcie programu Au Pair w USA.

Na początek kilka faktów na temat geografii tego stanu:

  • Parki stanowe: 9
  • Parki narodowe: Park Narodowy Yosemite, Park Narodowy Sekwoi, Park Narodowy Redwood, Park Narodowy Lassen Volcanic, Park Narodowy Kings Canyon, Park Narodowy Joshua Tree, Park Narodowy Doliny Śmierci, Park Narodowy Channel Islands i Park Narodowy Pinnacles
  • Najwyższy szczyt górski: Mount Whitney – 4421 m n.p.m. (pasmo Sierra Nevada)
  • Dolina Kalifornijska jest rolniczym sercem regionu i produkuje prawie 1/3 żywności dla Stanów Zjednoczonych.
  • W Kalifornii, a dokładnie w Dolinie Śmierci, zanotowano jak dotąd najwyższą temperaturę na ziemi – 134 °F (57,8 °C)

 

CALIFORNIA STATE ROUTE 1

parki-kalifornii-big-sur

Będąc w Kalifornii, stanowa “jedynka” to trasa, którą koniecznie musisz przejechać – to zdecydowanie najpiękniejsza trasa w całym stanie. To jedna z głównych dróg na odcinku Los Angeles – San Francisco. Znana jest na całym świecie i biegnie wzdłuż jednej z najładniejszych linii brzegowych w Stanach Zjednoczonych, a jej długość to ponad 1000km. Dzięki temu została oznaczona jako All-American Road. Jeden z jej odcinków biegnie także przez most Golden Gate w San Francisco. Po drodze możesz zatrzymać się w nadmorskich miasteczkach, punktach widokowych i parkach stanowych. Znajduje się tam także most Big Sur Bridge, z którego rozpościera się malowniczy widok na Ocean i klify. Zatrzymaj się tam koniecznie.

PARKI NARODOWE KALIFORNII

W tym stanie parki niezmiennie zachwycają odwiedzających, a widoki na długo pozostają w pamięci. Odetchnij świeżym górskim powietrzem, zobacz, jak mały jest człowiek w obliczu najwyższych drzew świata i przekonaj się, co naprawdę znaczy „gorąco” – to wszystko zrobisz odwiedzając parki Kalifornii. Więcej informacji o nich (i o innych parkach narodowych USA) możesz przeczytać na stronie National Park Service.

Yosemite National Park

parki-kalifornii-yosemite

Park Narodowy Yosemite znajduje się na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada, a jego wysokości wahają się od 648 do imponujących 3997 m n.p.m, co związane jest także ze znaczącymi zmianami w temperaturach – odwiedzając ten park nawet latem miej to na uwadze i koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubrania. W Parku znajdziesz takie naturalne formy jak jeziora, rzeki, wodospady (między innymi najwyższy wodospad Ameryki – wodospad Yosemite o wysokości 739 m), ciekawe progi i półki skalne, pionowe skalne ściany, będące szczególnym obiektem zainteresowania miłośników wspinaczek i wiele wiele innych. Znajdziesz tu także sekwoje, których wysokości dochodzą do 65 metrów oraz wiele innych gatunków roślin. Yosemite jest też domem dla licznych przedstawicieli fauny, w tym baribali, czyli niedźwiedzi czarnych. Podsumowując, Yosemite jest niezwykle zróżnicowanym parkiem narodowym, który musi znaleźć się na Twojej liście must-see.

Sequoia National Park

parki-kalifornii-sekwoia

Park Narodowy Sekwoi także leżący w paśmie gór Sierra Nevada, został ustanowiony w 1890 roku, jako drugi w kolejności po Parku Narodowym Yellowstone, park narodowy w USA. Na jego terenie znajduje się Mount Whitney, najwyższy szczyt w kraju. Park słynie z rosnącym w nich różnych gatunków roślinności, w tym mamutowców olbrzymich i największego drzewa na świecie – General Sherman Tree. Znajduje się ono w Giant Forest (Lesie Olbrzymów), w którym rośnie pięć z dziesięciu największych drzew na świecie. Rosną tu także ogromne sekwoje wiecznie-zielone, od których powstała nazwa Parku. Na jego terenie zwiedzający często mogą spotkać niedźwiedzie amerykańskie – uwaga, często próbują one włamywać się się do otwartych samochodów turystów zwiedzających park!

Death Valley National Park

parki-kalifornii-death-valley

Park Narodowy Death Valley to właściwie kamienna pustynia z najniżej położonym miejscem na zachodniej półkuli. Charakteryzuje się niezwykle wysokimi temperaturami powietrza, dochodzącymi do 50°C, a temperatura rozgrzanego piasku latem może dochodzić nawet to 94°C. Na terenie całej doliny znajdziesz wiele bardzo ciekawych formacji skalnych, wąwozów, wzniesień. Ciekawym punktem jest wyschnięte jezioro Badwater, położone 85 m poniżej poziomu morza, na którego obszarze znajduje się stacja meteorologiczna. To właśnie tam w 1923 roku zarejestrowano dotychczas najwyższą temperaturę na ziemi – 56,7°C. Władze parku ostrzegają przed zbyt długą ekspozycją na słońce – przypominają o zapasach wody i zatankowanych samochodach – na terenie parku nie znajdziesz bowiem stacji benzynowej. Zwracają też uwagę na obecność jego niebezpiecznych mieszkańców takich jak grzechotniki, skorpiony i groźne pająki.

Joshua Tree National Park

parki-kalifornii-joshua-tree

Joshua Tree  znajduje się na granicy dwóch pustyń: pustyni Mojave i pustyni Kolorado. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą doświadczyć przygody na prawdziwej pustyni – the desert experience is real głównie ze względu na panujące temperatury! Znajdziemy tu wszelaką pustynną florę np. rzadko występujące drzewa Jouzego, kaktusy oraz faunę – iguany, grzechotniki, skorpiony a nawet pustynne kojoty. Nie brakuje tutaj także pustynnych oaz z palmami i bujną roślinnością. Wrażenie robią także niesamowite formacje skalne o przeróżnych kształtach, od których pochodzą ich nazwy np. Shark Rock, Monkey Rock, Wahle Rock, czy Skull Rock. Latem jest tu naprawdę gorąco, więc pamiętaj o wodzie i nakryciu głowy! Park oferuje różne formy zwiedzania i zezwala także na nocowanie na przygotowanych “polach kempingowych”. Noc na pustyni to naprawdę niesamowite przeżycie, pamiętaj jednak, że na terenie parków nie ma sklepów ani restauracji, więc wymaga to odpowiedniego przygotowania.

Channel Islands National Park

parki-narodowe-kalifornii-channel-islands

Mógłbyś pomyśleć, że parki narodowe Kaliforii to w większości pustynie, lasy lub góry. Nic bardziej mylnego! Park narodowy Channel Islands to miejsce znajdujące się na pięciu z dziewięciu wysp okolicznych archipelagów. Oprócz pięknych widoków jest schronieniem dla ponad 2000 gatunków roślin i zwierząt.  Aż 140 z nich to gatunki endemiczne – to znaczy, że nie możesz ich spotkać nigdzie indziej na świecie. W pobliżu wysp można zaobserwować na przykład bielika amerykańskiego oraz płetwala błękitnego – największe zwierzę na ziemi. Channel Islands słynie także z dużej liczby pięknych, złożonych jaskiń. Ciekawostką jest to, że pośród Kalifornijskich parków jest to ten najmniej odwiedzany ze względu na trudne warunki do zwiedzania jesienią i zimą. Nie daj się jednak zniechęcić – park ten pozostaje jednym z piękniejszych i ciekawszych pod względem fauny i flory miejscem na terenie Kalifornii. 

Point Reyes

parki-kalifornii-point-reyes

Chociaż nie jest parkiem narodowym, Point Reyes to bardzo malownicze miejsce w Północnej Kalifornii, na wybrzeżu Pacyfiku. Znajduje się w hrabstwie Marin, około 30 mil (50 km) na zachód od San Francisco. Piaszczyste plaże, majestatyczne fale, niezwykłe gatunki roślin – to tylko niektóre rzeczy, które możesz zobaczyć decydując się na odwiedziny w tym pięknym miejscu. Ten rejon to nie tylko wyjątkowo piękne widoki – jest to także królestwo dzikich, często zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin. Point Reyes jest między innymi doskonałym miejscem do oglądania migracji wielorybów. Możesz tu także zobaczyć foki i rzadkie słonie morskie. Punkt widokowy Elephant Seal umożliwia obserwowanie fascynujących zachowań tych zwierząt, które wylegują się na plażach Point Reyes. Uważaj, by nie podchodzić do nich zbyt blisko – potrafią zaatakować w obronie pożywienia lub swoich młodych.

 

O Kalifornii można by pisać jeszcze bardzo długo, co świadczy o ogromnej różnorodności tego stanu. Od gorących pustyń, przez górskie szlaki, lasy pełne dzikich zwierząt i piękne, piaszczyste plaże – śmiało można powiedzieć, że słoneczna Cali jest jednym z najciekawszych stanów w USA. Programy Work&Travel, a w szczególności program Au Pair in America, dają nam wyjątkową możliwość podróżowania po całym kraju – może na Twojej liście znajdzie się właśnie Kalifornia? Zdecydowanie warto!

Zobacz, co Ania, była uczestniczka programu, może powiedzieć Wam o Kalifornii:

Bardzo ciężko jest opisać Kalifornię w kilku krótkich słowach, bo tak naprawdę to tam jest wszystko! Od małych uroczych miasteczek, po ogromne aglomeracje, pustynie, parki narodowe z najcudowniejszymi pomnikami przyrody o jakich nawet nie myślicie, całe hektary plantacji winogronowych z najlepszymi winiarniami w całych stanach i wiele wiele innych! Mieszkając np. w LA, San Francisco, czy San Diego możecie dosłownie codziennie spacerować ulicami, na których z pewnością nakręcony był jakiś film. Dostęp do oceanu to niewątpliwie ogromny atut Kalifornii z resztą chyba wszystkim na myśl o tym stanie przed oczami od razu pojawiają się przepiękne plaże. Ja ze swojego pobytu w Kalifornii najlepiej wspominam lot balonem o świcie nad Napa Valley, gdzie mogłam o wschodzie słońca oglądać budzące się do życia plantacje winogron oraz moje ulubione miejsce w San Francisco, z którego można było podziwiać panoramę całego miasta – Twin Peaks.