scroll

Informacje dot. koronawirusa

Aktualne informacje dotyczące wpływu koronawirusa na podróże międzynarodowe i przebieg programu Au Pair in America.

Aktualizacja z dn. 11 maja 2020

Najnowsze informacje

Usługi wizowe we wszystkich ambasadach i konsulatach USA, w tym w ambasadzie USA w Warszawie i konsulacie USA w Krakowie, pozostają nadal zawieszone. Obecnie kalendarz spotkań przewiduje możliwość umówienia spotkania wizowego po 15 czerwca 2020. Nie oznacza to jednak, że spotkanie na pewno się odbędzie. Może zostać anulowane lub przesunięte przez Ambasadę, zależnie od sytuacji. W takim przypadku jednak (według otrzymanych przez nas informacji) aplikanci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, a zmiana terminu nie jest wliczana do puli bezpłatnych zmian, która przysługuje w ramach opłaty wizowej.

Na ten moment nie ma żadnych zmian zasad dotyczących opłaty za procedurę wizową.  Niezależnie od okoliczności, nie ma możliwości otrzymania zwrotu opłaty, nie można jej transferować na inną osobę i jest ona ważna 1 rok od daty jej dokonania. Osoby, które otrzymały placement na sierpień/wrzesień, mogą na razie poczekać z umawianiem spotkania wizowego do momentu pojawienia się kolejnych komunikatów.

Jaki jest najbliższy możliwy termin wylotu do USA? Tego na razie nie wiemy. Biuro w USA na bieżąco monitoruje sytuację i będzie dostosowywać placementy i daty wylotu do aktualnej sytuacji. Cały czas oczywiście przyjmujemy aplikacje – z tą jednak różnicą, że dokładna data wylotu będzie uzgadniana indywidualnie po wznowieniu ruchu lotniczego. Placementy również regularnie się pojawiają – rodziny goszczące mają teraz więcej czasu, na zajęcie się poszukiwaniem au pair na nowy rok szkolny. Zachęcamy więc do umawiania się na interview.

Jeżeli Twój lot miał odbyć się w ciągu najbliższych tygodni, skontaktujemy się z Tobą osobiście, gdy tylko uzyskamy odpowiednie informacje z naszego biura w USA w kwestii dalszego postępowania. Możesz również otrzymać informacje poprzez swoje konto uczestnika lub drogą mailową bądź telefoniczną bezpośrednio z biura w USA.

Bezpieczeństwo naszych Uczestników jest zawsze naszym najwyższym priorytetem. Ponieważ sytuacja związana z COVID-19 może szybko ulegać zmianie, będziemy tę stronę aktualizować, gdy tylko pojawią się nowe informacje istotne dla Waszych wyjazdów. Linie lotnicze, ambasady USA i inni nasi partnerzy na bieżąco dostosowują i weryfikują swoje plany i zasady. Aktualizacja strony w weekendy może jednak zachodzić z pewnymi opóźnieniami (sprawdź datę aktualizacji na początku artykułu).

Czy Au Pair in America prowadzi obecnie rekrutację nowych au pair?

Tak, rekrutacja przebiega normalnie – z tą tylko różnicą, że spotkania konsultacyjne („interviews”) oraz spotkania informacyjne tymczasowo odbywają się wyłącznie online. Z uwagi na radykalne działania rządu USA mające na celu szybkie opanowanie epidemii, należy się spodziewać, że au pair zgłaszające się w obecnej chwili otrzymają miejsca w rodzinach goszczących już po zniesieniu zakazu lotów, w związku z czym nie ma potrzeby zawieszania rekrutacji. Termin wyjazdu będziemy ustalać na bieżąco, w zależności od aktualnych decyzji Departamentu Stanu.

Czy koronawirus wpłynie na moją podróż oraz udział w Orientation?

W przypadku jakichkolwiek zmian dotyczących sposobu i/lub miejsca przeprowadzania Orientations informacja zostanie podana bezpośrednio w korespondencji do osób mających w niej uczestniczyć. Podobnie jak większość operatorów turystycznych, Au Pair in America będzie postępować zgodnie z krajowymi dyrektywami dotyczącymi podróży (w Wielkiej Brytanii będą one pochodzić z brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów / FCO) oraz monitorować aktualizacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w odniesieniu do koronawirusa i międzynarodowych podróży. Dodatkowo będziemy śledzić zalecenia Departamentu Stanu USA, aby zapewnić naszym uczestnikom właściwe porady i informacje.

Informacja dla osób, które podróżowały do Chin

W styczniu Prezydent USA podpisał proklamację zakazującą wjazdu do Stanów Zjednoczonych większości cudzoziemców, którzy podróżowali do Chin w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli więc niedawno podróżowałeś (lub zamierzasz podróżować!) do Chin, zadzwoń do nas pod numer biura w Warszawie +48 22 826 7147 lub w Londynie +44 207 581 7322.

Szczególne stany chorobowe i infekcje przed wyjazdem

Jeśli masz stan chorobowy, który Twoim zdaniem może ulec pogorszeniu w przypadku infekcji koronawirusowej, albo też masz podejrzenie takiej infekcji, poinformuj o tym niezwłocznie biuro w Warszawie. Dodatkowo upewnij się , że zostało to opisane w Twoim formularzu medycznym. W takim przypadku radzimy również skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać najlepszą możliwą poradę medyczną. Dodatkowe źródła, takie jak np. strony internetowe NHS i Asthma UK, również dostarczają aktualnych informacji na ten temat. Będziemy stale monitorować aktualizacje z Centrum Kontroli Chorób (CDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO) oraz Departamentu Stanu USA i będziemy informować naszych Uczestników w przypadku istotnych zmian.

Czy w przypadku infekcji będę objęty ubezpieczeniem?

Tak. Nasze ubezpieczenie medyczne obejmie koszty ew. leczenia w przypadku infekcji wirusem Covid-19 podczas pobytu w USA.