Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Jak znaleźć Perfect Match?

Walentynki kojarzą nam się z celebrowaniem relacji z najbliższymi – – zazwyczaj naszą „druga połówką”, ale również przyjaciółmi i rodziną… Decydując się na program Au Pair zyskujemy dodatkową rodzinę za oceanem, a dbanie o dobre relacje będzie kluczem do sukcesu, czyli udanego roku w USA!  Au pair powinna czuć się nie tylko opiekunką dla dzieci, ale także członkiem swojej host family… jednak aby tak się stało, obie strony tej relacji muszą być równie zaangażowane w jej pielęgnowanie!

Zaangażowane w pielęgnowanie… no dobrze, ale w jaki sposób?

 Przyjaciele przytulający się przy zachodzie słońca

Komunikacja na pierwszym miejscu!

Różnice kulturowe i bariera językowa to nieodłączne elementy programu Au Pair.

Tylko spokój i… szczera rozmowa nas uratują! Ukrywanie swoich potrzeb, wątpliwości i tego, co nas gryzie, to bardzo często prosta droga do rematchu. Jeżeli więc chcemy mieć zdrową relację z rodziną goszczącą, opartą na zaufaniu – musimy rozmawiać!

Trzy przyjaciółki śmiejące się na polu tulipanów

Omówcie zasady współpracy – i po prostu wspólnego życia.

Pracę au pair trudno porównać do jakiejkolwiek innej, ponieważ łączy ona w sobie bycie starszą siostrą, przyjaciółką, opiekunką, a bardzo często również taksówkarzem! Granica pomiędzy pracą a byciem członkiem rodziny jest bardzo cienka, właściwie niewidoczna. Aby wszystko działało jak należy, musimy dokładnie znać zakres swoich obowiązków i oczekiwania rodziny – rodzina też musi wiedzieć o naszych oczekiwaniach, możliwościach i umiejętnościach. Spisanie więc na samym początku wszystkich tych zasad i bieżące ustalanie grafiku pracy będą bardzo pomocne!

Kobieta trzymająca na rękach dziecko

Patrzmy na siebie wzajemnie „życzliwym okiem”.

W życiu – zarówno naszym, jak i host family – często pojawiają się losowe sytuacje, na które nie mamy wpływu. Host-mama spóźnia się do domu? Host-tacie zmienił się grafik w pracy? Spróbujmy być elastyczni i życzliwi, a rodzina odwdzięczy nam się tym samym – w końcu nam też czasami zdarzają się niedociągnięcia – ważne jest, aby wszystko było wyjaśniane na bieżąco i żadna ze stron nie poczuła się lekceważona.

Trzy śmiejące się kobiety i dziecko

Właściwe dopasowanie i właściwe oczekiwania

W poradnikach dotyczących związków uczuciowych przeczytać można: „Charakterystyczną cechą szczęśliwych par jest realistyczne podejście do związku.” To samo dotyczy relacji z rodziną goszczącą! Przecież nikt z nas nie jest idealny – nie ma perfekcyjnych au pair i nie ma idealnych rodzin. Dlaczego więc mówicie nam, że znajdziemy nasz „perfect match”? – zapytacie. Właśnie dlatego, że każdy może znaleźć swoje idealne dopasowanie – to znaczy takie, w którym dzięki komunikacji, zaufaniu i życzliwości przeżyje wspaniały rok.

Dziewczyny piszące na laptopie

A teraz, z okazji Walentynek przygotowaliśmy dla Was krótki quiz, który pomoże Wam sprawdzić, czy jesteście gotowi na prawdziwy „perfect match” i szczęśliwy „związek”!

QUIZ – ZNAJDŹ SWÓJ PERFECT MATCH

1. Czy uważasz, że miejsce zamieszkania rodziny goszczącej jest ważne?

A. Najważniejsze! Mam już wybrany stan, w którym chcę mieszkać.
B. Jest dość ważne – mam kilka upatrzonych stanów, spośród których będę wybierać.
C. Miejsce zamieszkania jest dla mnie mało istotne. Najważniejsza jest relacja z rodziną i właściwe dopasowanie.
 

2. Jak dużo wolnego czasu chciałabyś mieć w tygodniu?

A. Jak najwięcej się da! Robię sobie rok przerwy, aby odpocząć i spędzać czas podróżując ze znajomymi.
B. Jadę do USA jedynie w celu zarobkowym, więc będę pracować jak najwięcej – nie planuję podróżować i poznawać nowych ludzi.
C. Chciałabym mieć czas na podróże i poznawanie nowych ludzi, ale wiem, że jadę do pracy i czas wolny w ciągu dnia będzie ograniczony.
 

3. Która z poniższych rodzin jest Twoim zdaniem typowym modelem rodziny biorącym udział w programie?​

A. Dwójka dzieci, apartament na Manhattanie, wspólne wakacje w Meksyku i na Hawajach, au pair pracuje średnio 30 godz. tygodniowo i ma samochód do dyspozycji.
B. Jedno dziecko, rodzice pracują i mieszkają w Waszyngtonie, wspólny wyjazd na Święto Dziękczynienia, praca głównie w weekendy – ok. 20 godzin.
C. Trójka dzieci, rodzina mieszka w okolicy Bostonu, chętnie zapraszają Au Pair do wspólnego spędzania czasu i obchodzenia świąt. Au Pair współdzieli samochód z host-mamą i pracuje około 45 godz. w tygodniu.
 

4. Jakie są Twoje preferencje dot. wieku i liczby dzieci, którymi chcesz się zajmować?

A. Dzieci muszą być w wieku min. 8 lat. Wolałabym pracować z jednym dzieckiem.
B. Jestem gotowa na wszystko – nawet piątka dzieci mnie nie przeraża! Liczę, że przy większej ilości dzieci będę miała wyższe kieszonkowe.
C. Chciałabym, aby dzieci miały podobne zainteresowania do moich i były w wieku podobnym do moich poprzednich podopiecznych.
 

5. Czy zdecydowałabyś się na rodzinę z „curfew” (rodzina, która ustala z au pair najpóźniejszą godzinę powrotu do domu)?

A. Nie, chcę być niezależna i nieograniczana podczas pobytu w Stanach. Zasada „curfew” jest dla mnie alarmująca i źle świadczy o rodzinie goszczącej.
B. To zależy, czy mogłabym wracać później niż o 23.00.
C. Nie miałabym z tym problemu. Zgodziłabym się na przestrzeganie zasad panujących w domu host family, ponieważ wiem, że rodzina musi zdobyć zaufanie au pair, aby zgadzać się na późniejsze powroty.
 

6. Czy gotowanie dla dzieci nie sprawiłoby Ci problemu?

A. Nie lubię gotować.
B. Tylko jeśli nie byłyby to skomplikowane potrawy. Umiem zrobić tylko jajecznicę.
C. Jestem początkującą kucharką, ale z pewnością byłaby to dobra okazja do nauczenia się nowych dań!
 

7. Co robisz, kiedy host-mama spóźnia się do domu 50 minut, przez co Twój czas pracy wydłuża się do prawie 9h?

A. Nie mogę sobie pozwolić na coś takiego. Rozważam rematch.
B. Siedzę cicho i nie poruszam tego tematu. Nie chciałabym popsuć relacji z moją host-rodziną.
C. Rozmawiam z moją host mamą i grzecznie proszę ją, aby się nie spóźniała – lub też wspólnie szukamy jakiegoś rozwiązania.
 

8. Rodzina prosi mnie o to, abym lekko zmieniła grafik w tym tygodniu – rodzice chcieliby iść do kina na randkę.

A. Nie pozwolę sobie na takie sytuacje – musimy trzymać się zawsze ustalonego planu.
B. Zgadzam się zawsze na propozycje rodziny, niezależnie od tego, jak się z tym czuję. Nie chciałabym popsuć sobie relacji z nimi, nawet jeżeli godziny pracy miałyby przekroczyć ustalone maksimum.
C. Ok – jeśli zmiany nie zdarzają się często. Au pair powinna być elastyczna. Ważne, aby godziny pracy nie przekraczały w sumie 45 w tygodniu.
 

Kobieta pisząca na komputerze

Najwięcej odpowiedzi A: przemyśl, czy wyjazd jako Au Pair to odpowiedni wybór.

Wyjazd do Stanów jako Au Pair wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz poświęceniem. Jest to wspaniała przygoda oraz szansa, ale należy pamiętać o tym, że wiąże się z pracą – często wymagającą dużej dozy cierpliwości! Warto dokładnie przemyśleć swoje motywy i zadać sobie pytanie „Dlaczego chcę zostać Au Pair?” – pomoże to w uniknięciu rozczarowania i powrotu z USA z  negatywnymi wspomnieniami. Jeżeli Twoje oczekiwania i wyobrażenia będą zgodne z tym, co może zaoferować program, to może być najlepszy rok w Twoim życiu!

Najwięcej odpowiedzi B: jesteś na dobrej drodze, aby znaleźć swój perfect match!

Jesteś blisko znalezienia idealnej rodziny! Pamiętaj jednak o tym, że dobra relacja z rodziną opiera się na komunikacji oraz wzajemnym szacunku – popracuj nad asertywnością i pamiętaj, że poza pracą powinnaś mieć również czas na odpoczynek i spotkania towarzyskie! Program Au Pair to nie tylko praca – to przede wszystkim wymiana kulturowa, która wiąże się z poznaniem nowych przyjaciół, realizowaniem pasji i zdobywaniem nowych umiejętności.

Najwięcej odpowiedzi C: dobrze wybrałeś! Świetnie sprawdzisz się w roli Au Pair!

Gratulacje! Już tylko krok dzieli Cię od rozpoczęcia wspaniałej przygody jaką jest program Au Pair in America! Twoje oczekiwania wydają się właściwe – wiesz, że najważniejsza jest relacja z rodziną i będziesz potrafiła ją pielęgnować. Zarejestruj się już dziś i rozpocznij poszukiwania swojego perfect match!