scroll

Wszystko o transporcie i prowadzeniu samochodu w USA

Wszystko, co chcesz wiedzieć o prowadzeniu auta i środkach transportu w USA. Dowiesz się, jakie prawo jazdy jest wymagane, jak wygląda kwestia dostępności auta dla Au Pair i dlaczego jazda po drogach w USA jest mniej stresująca.

Głównym i najpopularniejszym środkiem transportu w Stanach Zjednoczonych jest oczywiście samochód. Dzięki niemu można swobodnie przemieszczać się zarówno w miastach, jak i poza nimi. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie odległości są spore. Dlatego w dalszej części wpisu szczegółowo omówimy wszystkie aspekty związane z dostępnością samochodu dla Au Pair podczas programu, przepisami czy wymogami itp. 

Kolejnym popularnym środkiem transportu są busy. Są one ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wcześniejszy zakup biletów, nawet 1-2 tygodnie wcześniej. Dzięki temu możemy podróżować między miastami za grosze! Na przykład z Bostonu do Nowego Jorku można dojechać już za 5-10 dolarów! Należy jednak zaznaczyć, że busy są zazwyczaj dostępne głównie na trasach międzymiastowych. Jedne z najpopularniejszych amerykańskich sieci przewoźników to: Megabus, Greyhound czy Peter Pan Bus. 

W większych miastach istnieje również sieć komunikacji miejskiej, a w tak dużych jak NYC, jest ona tak gęsta, że mało kto prowadzi tam samochód, a raczej korzysta z metra, czy słynnych żółtych taksówek. Jednak w mniejszych miejscowościach komunikacja może być znacznie ograniczona i tu nadal przyda się samochód. 

Samoloty są z kolei doskonałym środkiem transportu na długie dystanse, szczególnie gdy musimy pokonać znaczne odległości między różnymi stanami np. podczas dwutygodniowego płatnego urlopu Au Pair, czy podczas tzw. Travel month, kiedy Au Pair przemieszczają się w najdalsze zakątki stanów jak np. popularne ostatnio Hawaje. 

 

 

PROWADZENIE SAMOCHODU W USA – WYMOGI PROGRAMU, A PRAWO JAZDY

Jednym z podstawowych wymogów, aby móc wyjechać na program Au Pair in America, jest posiadanie prawa jazdy. Tak jak wspomnieliśmy w tym wpisie, samochód to podstawowy środek transportu w USA i prawie każda Au Pair w jakimś momencie wykonywania swoich obowiązków będzie musiała jeździć samochodem. Możesz zacząć wypełniać aplikację na program w trakcie robienia kursu, natomiast interview będziesz mogła przejść dopiero po zdanym egzaminie na prawo jazdy. 

Zdawanie prawa jazdy w młodym wieku, np. zaraz po osiągnięciu pełnoletniości, może okazać się niezwykle korzystne pod wieloma względami, nie tylko pod kątem wyjazdu na program Au Pair in America. Zdobycie prawa jazdy w Polsce pozwala na nabycie nie tylko umiejętności prowadzenia pojazdu, ale także na zdobycie cennego doświadczenia na drodze. Osoby, które zdają prawo jazdy w młodym wieku, mają więcej czasu na doskonalenie swoich umiejętności za kierownicą, dzięki czemu stają się bardziej pewne i kompetentne za kierownicą. 

Wcześniejsze zdobycie prawa jazdy daje możliwość nabycia większego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, co przekłada się na większe poczucie pewności i swobody za kierownicą również podczas pobytu w USA. Ostatecznie, zdobycie prawa jazdy we wczesnym wieku daje młodej osobie więcej niezależności zarówno w Polsce, jak i możliwości podczas pobytu w USA. 

W Polsce kurs na prawo jazdy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni i w młodym wieku znacznie łatwiej jest wygospodarować na niego czas niż później, kiedy jesteśmy już na studiach, czy mamy stałą pracę i ciągle odkładamy to na później. Dodatkowo posiadanie prawa jazdy podnosi kwalifikacje zawodowe i daje większą niezależność w życiu. 

Osoba posiadająca prawo jazdy, będąc już w USA może swobodnie poruszać się po amerykańskich drogach, co ułatwi dostęp do wielu atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia podczas wolnego czasu, a także znacząco zwiększy jej mobilność podczas wykonywania obowiązków jako Au Pair. 

Prowadzenie samochodu w USA – nie musisz się bać 

Młoda osoba, która myśli o wyjeździe na program Au Pair in America do USA, może czuć niepewność co do prowadzenia samochodu w obcym kraju. Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że jazda samochodem w Stanach Zjednoczonych jest znacznie łatwiejsza i mniej stresująca niż w Polsce. 

Po pierwsze, samochody w USA są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, co znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu, zwłaszcza dla osób początkujących. Brak konieczności ręcznego zmieniania biegów sprawia, że cały proces jazdy staje się bardziej intuicyjny i przyjemniejszy. 

Po drugie, infrastruktura drogowa w USA jest dobrze rozwinięta i zaprojektowana z myślą o komforcie kierowców. Szerokie drogi oraz liczne wygodne parkingi ułatwiają podróżowanie i parkowanie, co eliminuje niektóre zwykłe trudności, z jakimi spotyka się kierowców w Polsce. 

Po trzecie, przepisy drogowe i znaki w USA są bardziej zrozumiałe i opisowe, co pomaga w unikaniu nieporozumień na drodze. Znaki drogowe są często opatrzone dodatkowymi informacjami, co ułatwia zrozumienie oczekiwań i wymogów wobec kierowców. To pozwala na bardziej płynną i bezpieczną jazdę. 

Twoje pierwsze dni z autem w USA 

Spokojnie, nie musisz się obawiać, że od razu po przylocie do USA rodzina goszcząca każe Ci samodzielnie jeździć samochodem i radzić sobie sama. W pierwszych dniach programu, zanim Au Pair będzie mogła samodzielnie jeździć, jeden z rodziców goszczących zabiera Au Pair na przejażdżkę, aby pokazać okolicę oraz trasę, którą Au Pair będzie jeździć. Często jest to nawet kilka jazd próbnych, a pierwsze samodzielne jazdy wykonuje się najwcześniej po kilku dniach, a czasami nawet 1-2 tygodniach. 

Ponadto, każda Au Pair otrzymuje osobne szkolenie online przygotowujące do prowadzenia auta w USA, czyli „AAA Keys to Drive.” 

 

 

CZY POTRZEBNE JEST AMERYKAŃSKIE PRAWO JAZDY, JEŚLI WYMAGANE JEST POLSKIE DO PROGRAMU?

Przed wylotem do USA na program Au Pair in America, należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument, który za drobną opłatą wydawany jest do polskiego prawa jazdy. W większości stanów międzynarodowe prawo jazdy pozwala, aby legalnie jeździć samochodem w USA przez prawie rok, więc wyrobienie amerykańskiego prawa jazdy nie jest konieczne w pierwszych miesiącach pobytu w USA. Jako Au Pair będziesz więc mieć czas, aby na spokojnie oswoić się z jazdą w USA, a amerykańskie prawo jazdy będzie Ci potrzebne dopiero w ostatnich miesiącach pracy. 

Jednak w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że Au Pair będzie musiała zdać prawo jazdy amerykańskie wcześniej. Na przykład w stanach, gdzie międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko przez 3-4 miesiące od wjazdu do USA. To jednak nadal wystarczająco dużo czasu, by spokojnie oswoić się już z nowym samochodem (rodziny goszczącej) oraz lokalnymi przepisami ruchu drogowego. 

Rodzina goszcząca może też poprosić Au Pair o wyrobienie prawa jazdy amerykańskiego, jeśli Au Pair chce używać samochodu w czasie wolnym – wiąże się to m.in. z wymogami dotyczącymi ubezpieczenia, które rodzina musi wykupić dla Au Pair. W stanach, ubezpieczenie wykupuje się dla kierowcy, a nie na samochód. 

 

 

CHCESZ ZDAĆ EGZAMIN NA AMERYKAŃSKIE PRAWO JAZDY? – DOWIEDZ SIĘ, JAK TO WYGLĄDA W USA

Jeśli jako Au Pair będziesz musiała zdać egzamin na prawo jazdy w USA – nie martw się! Egzamin jest bardzo prosty, zdaje się go szybciej (nawet w jeden dzień). Egzamin jest znacznie tańszy niż w Polsce (Cena egzaminu w zależności od stanu waha się od ok. 10 do 89 USD), a w większości stanów, w ramach jednej opłaty masz zazwyczaj 3 próby. 

Podobnie jak w Polsce, egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W wielu stanach egzamin teoretyczny dostępny jest w wielu językach, nawet w wersji polskiej. Gdy rozwiążesz egzamin teoretyczny i zdasz, od razu idziesz na egzamin praktyczny. 

Egzamin praktyczny trwa około 15 minut i jest bardzo prosty. Podczas egzaminu zazwyczaj wymagają, abyś przejechała się kilkoma osiedlowymi ulicami, sprawdzają, czy zatrzymałaś się na znaku STOP, i czy umiesz zaparkować lub wykonać kilka podstawowych manewrów, jak zawrócić na ulicy, nie ma tu zdawania skomplikowanych manewrów na placu. Egzamin zdajesz swoim samochodem – w tym wypadku, samochodem rodziny goszczącej, którym przyjechałaś. 

Po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym dostajesz wyrobione prawo jazdy – które dodatkowo w USA działa jak dowód osobisty, co bardzo ułatwia poruszanie się po USA. Podczas podróży na terenie stanów, czy nawet idąc do lokalnego baru (jeśli masz 21 lat) możesz używać go jako dokumentu identyfikacji zamiast paszportu. 

 

 

DOSTĘPNOŚĆ SAMOCHODU DLA AU PAIR PODCZAS PROGRAMU

Rodzina goszcząca nie ma obowiązku zagwarantować Au Pair samochodu, jest to jej dobra wola. Jednak w większości przypadków Au Pair ma dość swobodny dostęp do jednego z samochodów rodziny goszczącej, a często ma go nawet na wyłączność. 

Każda rodzina goszcząca może też ustalić własne zasady korzystania z samochodu oraz rozliczania paliwa. Nie ma tu jednej uniwersalnej zasady. Przykładowo, jedna Au Pair może korzystać dowolnie z samochodu, ale rodzina prosi np. aby nie oddalać się dalej niż pewien dystans (np. 50 km od domu), albo aby nie jeździć do innego stanu. Inne rodziny mogą prosić, aby wrócić samochodem do pewnej godziny wieczornej. Kiedy uczestniczka programu nie ma samochodu na wyłączność, a chce gdzieś pojechać, zazwyczaj wystarczy, by ustaliła to wcześniej z jednym z host rodziców i po prostu upewniła się, że ktoś inny nie potrzebuje samochodu w tym samym czasie. 

Rozliczenie paliwa 

Kiedy Au Pair pracuje, czyli np. jedzie samochodem po spożywcze zakupy do domu, czy wozi dzieci, rodzina goszcząca ma obowiązek pokryć koszty paliwa. Jeśli chodzi o czas wolny, rodzina goszcząca nie musi pokrywać kosztów paliwa. Zazwyczaj Au Pair płaci za paliwo zużyte w czasie wolnym lub dostaje jakiś przydział darmowych mil, które opłaca rodzina, a po ich przekroczeniu musi dokupić sobie paliwo we własnym zakresie. 

Wszystkie kwestie użytkowania samochodu Au Pair omawia najpierw z rodzina goszczącą. Są to też jak najbardziej dobre pytania, by zadać podczas jednej z rozmów, kiedy dopiero szukamy rodziny goszczącej. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób w danej okolicy będzie można się poruszać, jakie są dostępne środki transportu oraz na jakich zasadach można będzie korzystać z ewentualnego samochodu. 

Podsumowując, jako uczestniczka programu Au Pair zapewne będziesz mieć wiele okazji do korzystania z samochodu. Zazwyczaj używając go do wożenia dzieci do szkoły i na różne zajęcia dodatkowe oraz w czasie wolnym, by odkrywać uroki USA na własną rękę. Dostęp do samochodu podczas programu nie jest gwarantowany, to dodatkowy bonus od rodziny goszczącej, jeśli nam go da. Niektóre rodziny goszczące mogą mieć pewne zasady korzystania z samochodu i rozliczania paliwa, dlatego warto wcześniej porozmawiać na ten temat i ustalić wszelkie szczegóły. 

Pamiętaj, że podróżowanie samochodem po USA to nie tylko praktyczny środek transportu, ale także doskonała okazja do poznania tego fascynującego kraju i odkrywania jego niezwykłych miejsc!