Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Amerykański slang, czyli klucz do nauki angielskiego

Amerykański slang, czyli jak lepiej porozumiewać się po angielsku

Co zrobić, aby mówiąc po angielsku brzmieć jak native speaker? Jak zabłysnąć językowo w towarzystwie amerykańskich znajomych? Jeśli te pytania powracają w Twojej głowie niczym bumerang, czas poszukać odpowiedzi. Dziś zdradzimy Ci pierwszą wskazówkę - hasło brzmi: amerykański slang - klucz do nauki angielskiego!

amerykański-slang

Wydawać by się mogło, że slang, czyli potoczna odmiana języka, która używana jest przez jakąś grupę ludzi – środowiskową, zawodową, wiekową, pozornie nie ma większego znaczenia dla nauki języka. Nic bardziej mylnego! Dlaczego ucząc się angielskiego powinniśmy zwracać uwagę na potoczne wyrażenia? Okazuje się, że przyswajanie slangu ma kluczowe znaczenie dla lepszego porozumiewania się w języku angielskim. Wielu zainteresowanych programem Au Pair in America zastanawia się jak „ugryźć” temat języka, szczególnie przed wyjazdem do USA.  Biorąc udział w programach wymiany kulturowej i Work&Travel, warto poznać niektóre z nich, żeby lepiej i płynnej używać angielskiego w amerykańskim środowisku.

Amerykański slang

amerykański-slang

Slang to słowa lub wyrażenia, których definicje często różnią się od definicji dosłownej (podobnie jak idiomy), ale są dobrze rozumiane przez konkretną grupę ludzi, która ich używa. Na przykład, kiedy Amerykanin mówi „keep your cool”, nie ma na myśli utrzymania temperatury, ale mówi o zachowaniu spokoju w stresującej sytuacji. Takich wyrażeń jest więcej i są bardzo często używane w codziennym angielskim. Slang to nie tylko słowa – slang wyraża i mówi coś o postawie ludzi, grup i subkultur, które go używają. W Stanach, ze względu na ich wielkość, slang różni się w zależności od stanu – właściwie w każdym będzie wyglądał nieco inaczej. Używany jest najczęściej w nieoficjalnych, codziennych konwersacjach.

Jak powstaje slang?

amerykański-slang

Slang nieustannie się zmienia. Niektóre wyrażenia stają się modne dzięki aktualnej muzyce, telewizji lub filmom i są używane tylko przez krótki czas. Często też powstają przez połączenia słów i z czasem zaczynają być używane przez coraz szersze grono osób, często za pośrednictwem social mediów. Nowe wyrażenia rodzą się też poprzez przypisywanie nowych znaczeń powszechnym wyrażeniom, skracanie istniejących słów, lub zapożyczenia z języków obcych.  Z pomocą przychodzą tu różne internetowe źródła i słowniki, jednak w dobie Internetu procesy zmian zachodzące w slangu są na tyle szybkie, że czasami słowo krąży w rozmowach między ludźmi przez dłuższy czas, zanim pojawi się w słownikach. Warto jednak sprawdzać słowa i definicje i wdrażać je w swoim codziennym angielskim.

Dlaczego warto poznać amerykański slang?

amerykański-slang

Zdarza się, ze w codziennych rozmowach między amerykanami padają potoczne wyrażenia, które ciężko zrozumieć lub których znaczenie trudno wyciągnąć z kontekstu wypowiedzi. Tu z pomocą może przyjść znajomość slangu. Wpływa on na lepsze i szybsze zrozumienie rozmów. Używając tych wyrażeń możesz też zabłysnąć językowo wśród amerykańskich znajomych. Poznawanie slangu jest też przydatne podczas podróży po USA – pomaga porozumiewać się z ludźmi z różnych regionów. Wpływa także pozytywnie na otwieranie głowy na naukę angielskiego, oraz tworzy poczucie przynależności i pomaga tworzyć społeczność. Wnioski? Same plusy!

Jak poradzić sobie z przyswajaniem slangu?

amerykański-slang

Słuchać, pytać, używać – to chyba trzy najważniejsze czynności, które pomogą nam lepiej zrozumieć slang. Zacznij od słuchania naturalnych konwersacji między amerykanami. Jeśli zdarzy się, że masz wątpliwości co do któregoś słowa – pytaj! „What does it mean?”, „What do you mean by that?” – podobno kto pyta, nie błądzi, a już na pewno nie zabłądzi na drodze do lepszego zrozumienia tego języka. Ważne jest, żeby nie pozostać na poznawaniu znaczeń – wplataj nowopoznane słowa i obserwuj jak wzbogaca się Twoje słownictwo, o ile łatwiej jest rozumieć i komunikować się w języku angielskim. Pamiętaj, żeby używać slangu tylko w nieoficjalnych komunikatach – staraj się go unikać w bardziej profesjonalnych rozmowach (jak np. rozmowa o pracę). Do dzieła!

Slang – przykłady

amerykański-slang

Mimo, że slang różni się w każdym stanie, poniżej znajdziecie kilka przykładów, które możecie znać, a jeśli nie znacie – możecie zacząć wplatać do swojego codziennego angielskiego. Zacznij ich używać już dziś i obserwuj, jak Twój angielski staje się more native-like!

 

  • mad – „bardzo”, „nadzwyczaj”, „wyjątkowo”  (Płn. Kalifornia: „hella”, Boston”: „wicked”) – It’s mad funny!
  • for real = „Are you serious?” – A. I have just won the competition! B. For real?
  • bummer – wyraża zawód, rozczarowanie czymśHe didn’t come? What a bummer.
  • to flex/flex- popisywać się, przechwalać się – Ok, you won, but there’s no need to flex.
  • to be down – być gotowym na coś, chętnie coś zrobić – A: Wanna play volleyball? B: Yes, I’m down!
  • to slay – świetnie coś robić, wymiatać – She slays in her every concert.
  • sick – „super”, „ekstra”, „odjazdowy” – I went to a party yesterday, it was sick!
  •  lame – „nudny”, „słaby” – Come with us – don’t be so lame!

 

Planujesz wyjazd do USA i chcesz podszlifować swój angielski? Interesuje Cię jak poprawnie komunikować się w tym języku i na co zwracać uwagę rozmawiając po angielsku? Nasze bezpłatne webinary Let’s English są właśnie dla Ciebie! Zarejestruj się i zacznij przygotowywać się do swojej amerykańskiej przygody już dzisiaj!