Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Nevada

What happens in Vegas, stays in Vegas

Po raz kolejny odkrywamy Stany - Nevada jest kolejnym punktem na naszej mapie. Ten niezwykły stan łączy ze sobą miejskie życie oraz niesamowite krajobrazy natury. Zobaczcie dlaczego tak wielu uczestników programu Au Pair wybiera ten stan jako jeden z punktów podczas podróży po USA.

nevada-las-vegas

Kilka ciekawostek o stanie Nevada:

  • Stolicą stanu jest Carson City.
  • Największym miastem jest Las Vegas.
  • Stan ten zamieszkuje około 3 mln ludzi, w tym około 2,2 mln w Las Vegas i okolicach.
  • Jest to siódmy co do wielkości i drugim (zaraz po Alasce) najbardziej górzysty stanem USA
  • Pomimo przydomku „Silver State” (Srebrny Stan) Nevada jest obszarem z największym wydobyciem złota w USA oraz czwartym na świecie.
  • W najpopularniejszym mieście – Las Vegas – znajduje się więcej pokoi hotelowych niż w każdym innym mieście na świecie.
  • Nevada jest siódmym co do wielkości stanem, jednak dopiero trzydziestym trzecim co do wielkości populacji.
  • W samym Las Vegas odbywa się codziennie nawet 300 ślubów!

 

Las Vegas

nevada_las_vegas

Las Vegas to nie tylko najbardziej popularne miasto w stanie Nevada oraz w całych Stanach Zjednoczonych, ale także jedno z najbardziej popularnych na całym świecie. Ze względu na ogromną liczbę hoteli oraz kasyn miasto to nosi potocznie nazwę Stolicy Światowej Rozrywki. W całym Las Vegas znajduję się 149 422 pokoi hotelowych , a najbardziej znany hotel – MGM Grand – jest największym hotelem w USA oraz drugim, co do wielkości, na świecie. Znajduje się w nim 6 852 pokoi, a gości on średnio 12 000 osób dziennie.

 

Fontanny Bellagio

fontanny_bellagio

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Las Vegas są fontanny przy hotelu Bellagio. Hotel ten organizuje codziennie kilkadziesiąt pokazów wodnych, które odbywają się co 15-30 min. Odbywają się one często do znanych utworów lub muzycznych motywów z filmów, czy seriali – koniecznie zobaczcie pokaz do muzyki z „Gry o Tron”. Dziesiątki tysięcy turystów dziennie zatrzymuje się podczas zwiedzania, aby obejrzeć ten zjawiskowy pokaz. Fontanna zbudowana jest za pomocą 1 200 dysz, które pozwalają na koordynację wody z 4 500 światłami. Szacowane jest, że hotel musi wydać 10 000 – 15 000 dolarów każdego dnia na pokazy, co oznacza koszt 300 000 – 400 000 dolarów miesięcznie.

 

Las Vegas Strip

nevada_las_vegasWiele atrakcji, które miasto oferuje swoim turystom mieści się na około 7 km odcinku Las Vegas Boulevard, który nazywany jest Las Vegas Strip. To właśnie ten odcinek ulicy najbardziej kojarzy się ludziom, kiedy myślą o tym mieście. Znajduje się na nim mnóstwo atrakcji oraz hoteli. Ponadto zobaczymy takie budowle jak wieża Eiffela czy Sfinks. Ten fragment Las Vegas nigdy nie śpi – czasami mimo późnych godzin ruch uliczny i pieszy nie różni się niczym od tego w ciągu dnia.

 

Znak „Welcome to Fabulous Las Vegas”

W czasie wycieczki do Las Vegas turyści często zatrzymują się przy znanym znaku „Welcome to Fabulous Las Vegas”. Ten przyciągający turystów, kolorowy znak ma nieco ponad 7 m wysokości i został postawiony w 1959 roku. Codziennie setki osób ustawia się w kolejce, aby móc zrobić sobie z nim zdjęcie. Ciekawym faktem jest to, że w 2014 roku hrabstwo Clark zainstalowało trzy panele słoneczne, które zapewniają wystarczającą ilość energii elektrycznej ze Słońca, aby znak świecił przez całą noc. Był to jeden z pierwszych kroków miasta, by stać się bardziej przyjaznym dla środowiska.

 

 

Heart Attack Grill

las_vegas_heart_attack_grill

Las Vegas to nie tylko kasyna i nocne kluby. Znajdziecie tu także kilka wyjątkowych miejsc, takich jak na przykład restauracja Heart Attack Grill. Jej menu zawiera najbardziej kaloryczne i niezdrowe posiłki na świecie – uwaga, spożycie niektórych grozi zawałem (stąd nazwa lokalu)! Wchodząc do restauracji zakładamy szpitalne fartuchy, stoliki obsługiwane są przez kelnerki przebrane za pielęgniarki, a zamówienia zapisywane są jako recepty. Restauracja słynie z fantastycznych burgerów – wybór zaczyna się od „jednobajpasowego” a kończy na „ośmiobajpasowym” hamburgerze. Co ciekawe, goście tego miejsca ważący ponad 350 funtów ( czyli około 160 kg) jedzą za darmo.

Reno

nevada-reno-balloon-race

Reno, ochrzczone jako „the biggest little city in the world”, jest drugim co do wielkości miastem w Nevadzie po Las Vegas (pod względem liczby ludności) . Obecnie, mieszka tam około 250,000 osób.  Mimo niewielkiego rozmiaru, posiada zaskakującą liczbę imponujących atrakcji.  Odbywają się tu coroczne zawody lotnicze National Championship Air Races, The Great Reno Balloon Race, samochodowe święto Hot August Nights, a także wiele innych popularnych corocznych eventów.  W Reno znajduje się również Narodowe Muzeum Motoryzacji oraz kilka innych ciekawych muzeów. Na obrzeżach miasta znajdziecie także niezwykły ogród Animal Ark – „sanktuarium” dzikich zwierząt, gdzie personel pomaga przetrwać przedstawicielom dzikich gatunków, które nie nadają się do wypuszczenia na wolność.  Każdego roku organizacja gości tysiące turystów, dla których organizowane są zajęcia edukacyjne na tematy związane z ratowaniem dzikich zwierząt i zasadami ekologii rządzącymi ich naturalnym środowiskiem.

Reno Arch

Obecnie rozświetlający nocne niebo przy Virginia Street i Commercial Row, słynny łuk Reno poruszał się po mieście od czasu jego powstania w 1926 roku. Obecnie znajdujący się w swojej trzeciej lokalizacji, ten ikoniczny punkt orientacyjny został pierwotnie zbudowany na cześć Nevada Transcontinental Highway Exposition. Po wystawie, ojcowie miasta zorganizowali konkurs na slogan miasta, w wyniku którego powstał zwrot „The Biggest Little City in the World”. Co ciekawe, znak rozświetla aż 2,076 żarówek LED, których kolory są regularnie zmieniane, aby odpowiadać się ze specjalnym wydarzeniom i uroczystościom organizowanym w Reno.

 

Nevada to też cuda natury..

Great Basin National Park

Położony we wschodniej części Stanu USA, Park Narodowy Wielkiej Kotliny (Great Basin National Park) rozciąga się na powierzchni 312 km kwadratowych, położony w bliskim sąsiedztwie miejscowości Baker. Jest to dość suchy i górzysty teren, zlokalizowany między dwoma pasmami górskimi – Sierra Nevada oraz Wasatch. Park ten słynie przede wszystkim  występującej w nim sosny długowiecznej i sosny ościstej, które uznane są za dwa najstarsze gatunki drzew nierozmnażających się wegetatywnie. Park ten jest też domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt – między innymi można tu spotkać pumy, kojoty, łosie, rysie i wiele gatunków nietoperzy.

Hoover Dam

hoover_dam

Poza Las Vegas, najpopularniejszą atrakcją jest zobaczenie Hoover Dam, czyli Zapory Hoovera. Jest ona zbudowana na rzece Kolorado na granicy Nevady i Arizony. Wysokość tamy wynosi około 224 m, a jej długość to prawie 380 metrów. Na górze zapory znajduje się sztuczne jezioro Mead, które jest największym tego typu zbiornikiem w Stanach Zjednoczonych. Turyści mogą zobaczyć niesamowite widoki na tamę z mostu Memorial Bridge.

 

jezioro_nevada

Jezioro Tahoe

Jezioro Tahoe to bardzo popularny cel podróży o każdej porze roku, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców stanu Nevada. Latem można korzystać z pięknych plaż oraz ciekawych tras na spacery, natomiast zimą można przyjechać do położonego obok ośrodka narciarskiego. Jezioro położone jest w górach Sierra Nevada i jest drugim co do głębokości jeziorem w USA – jego głębokość to aż 501 m! Woda w jeziorze jest tak czysta, że, według wskaźników, jego widoczność sięga aż do 20 m.  Co ciekawe, podobnie jak jezioro Loch Ness, Lake Tahoe posiada swojego potwora, zwanego pieszczotliwie Tessie. Według opowieści,  Tahoe zamieszkuje potwór, który ma długość od 3 do 25 metrów i charakterystyczny kolor – ponoć mieni się on odcieniami czerni i turkusu. Wiele zdjęć zrobionych przez turystów nad jeziorem zawiera ciemne cienie będące rzekomo ciałem Tessie, a legenda spowodowała, że stała się ona maskotką okolicznych terenów.

 

part_stanowy_nevada

Park stanowy Valley of Fire

Valley of Fire to największy i najstarszy park w Nevadzie. Swoja nazwę Doliny Ognia zawdzięcza czerwonym skałom, z których jest zbudowana. Znajduję się zaledwie godzinę drogi od Las Vegas, co przyciąga wielu turystów chcących zobaczyć również naturalne zabytki. Oprócz ciekawych formacji skalnych, możecie tu także znaleźć ślady obecności prehistorycznych cywilizacji, zamieszkujących ten region ok 300 lat p.n.e. Dolina oferuje także wiele szlaków turystycznych, a także miejsca kempingowe.

Niewątpliwie Nevada jest stanem, który warto odwiedzić podróżując po USA. Ciekawe miasta, malownicze parki i wspaniałe krajobrazy – to tylko część wspaniałych atrakcji, które Nevada skrywa przed odwiedzającymi. Dowiedz się, jak wyjechać na program Au Pair do USA – kto wie, może już niedługo to właśnie Ty odwiedzisz Nevadę?