O programie

Najstarszy program Au Pair na świecie

Działamy od ponad 30 lat

Mamy największe doświadczenie

Dowiedz się więcej o programie Au Pair in America

scroll

Program Au Pair umożliwia Ci podjęcie nauki w USA, doskonalenie angielskiego, poznanie ludzi z wielu krajów świata i odwiedzenie miejsc, o których zawsze marzyłeś. W trakcie pracy i pobytu jesteś pod stałą opieką Lokalnego Koordynatora oraz naszego biura w USA. Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Au Pair in America?

Nauka i kursy w USA

W ramach programu Au Pair uczestnik ma okazję rozpocząć naukę na amerykańskiej uczelni, w college’u, czy też innych w innych instytucjach edukacyjnych.

Oprócz kieszonkowego, otrzymujesz od rodziny goszczącej 500 USD (w programie EduCare 1000 USD) z przeznaczeniem na Twoją edukację. Nauka to nieodłączna i obowiązkowa część programu Au Pair, ale to Ty wybierasz kurs, jaki będziesz realizować! Dostępnych jest wiele dziedzin – od nauki języka angielskiego czy hiszpańskiego, przez zarządzanie, aż po gotowanie czy zajęcia sportowe! Jest to idealna okazja, aby poznać życie studenckie w USA oraz zaprzyjaźnić się z ludźmi z wielu krajów świata.

Jak to działa?

Podczas programu Au Pair in America „Classic” oraz Au Pair Extraordinaire należy zdobyć 6 kredytów (credits), zaś podczas programu EduCare 12 kredytów.

Amerykańskie credits można porównać do punktów ECTS, które uzyskuje student na uczelni europejskiej za zrealizowanie danego przedmiotu. Przyjmuje się, że jeden kredyt (credit) to odpowiednik około 12-15 godzin (w zależności od stanu). Oczywiście są to tylko uśrednione kalkulacje, bo wszystko zależy od uczelni i rodzaju zajęć, jakie wybierzesz będąc już na miejscu. Zajęcia mają zróżnicowaną wartość punktową i od tego uzależniona jest ich cena oraz długość trwania. Oznacza to, że możesz wybrać kilka różnych kursów, tak aby suma zebranych kredytów wynosiła minimum 6 (lub 12 w przypadku programu EduCare).

Zaplanuj swoje kursy tak, by spełnić wszystkie wymogi programu, a przeznaczone dla Ciebie stypendium mogło pokryć koszty nauki. W przypadku wyboru bardziej kosztownych kursów, różnicę pokrywa uczestnik z własnych środków. Pamiętaj, że wybór kursu należy także uzależnić od swojego grafiku oraz możliwości edukacyjnych w Twojej okolicy, o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Kursy

Decyzję dotyczącą wyboru kursów warto skonsultować z lokalną koordynatorką w Stanach Zjednoczonych, aby upewnić się, czy ich ukończenie będzie wystarczające do zdobycia wymaganej sumy kredytów, ponieważ nie wszystkie dostępne kursy są akredytowane i zaliczane do obowiązkowej edukacji w USA.

Wybór jest zwykle bardzo duży – w ramach kursu możesz realizować swoje hobby tj. fotografia, sport, język obcy, taniec, czy gra na instrumencie lub poszerzać swoją wiedzę akademicką uczęszczając na kursy matematyczne, biologiczne, literaturoznawcze, o historii USA itd.. Każda uczelnia oferuje inny zestaw kursów i przedmiotów, dlatego po znalezieniu rodziny goszczącej warto zorientować się, jakie są możliwości w okolicy, w której będziesz mieszkać. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Dostępny jest także specjalny kurs online dla au pair na University of California, Los Angeles (UCLA). Program koncentruje się głównie na poszerzeniu wiedzy o Stanach Zjednoczonych – historii, polityce, geografii USA. Au Pair in America jest partnerem UCLA Extension, który stanowi unikalny program edukacyjny dla Au Pair.

Do podjęcia kursów w ramach programu Au Pair nie są wymagane żadne dodatkowe certyfikaty potwierdzające Twoją znajomość języka angielskiego. Jednakże, jeśli w ostatnim czasie zdałeś egzamin TOEFL, będziesz mieć możliwość podjęcia bardziej specjalistycznych kursów w USA. Dodatkowo niektóre uczelnie przed zapisaniem au pair na taki kurs, wykonują bezpłatny test językowy, który może zakwalifikować Cię do podjęcia kursu. Pamiętaj, że każda placówka w Stanach może mieć inne zasady rekrutacji, które mogą różnić się nieco od przedstawionego ogólnego schematu.

Kursów realizowanych podczas programu nie należy traktować jako odpowiednik studiów w Polsce, ze względu na znacznie mniejszy wymiar czasowy. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wybierzesz program Classic, Extraordinaire czy EduCare, Twoim podstawowym zajęciem będzie opieka nad dziećmi. Kursy należy traktować raczej, jako dodatkową możliwość rozwoju w ramach programu. Należy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach, w zależności od kursu, jaki wybierzesz, może być konieczne zainwestowanie własnych środków, jeśli cena kursu będzie wyższa niż Twoje stypendium.