Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Jesteś ciekawa, jak obchodzone jest Halloween w Ameryce?

Halloween w USA!

Koniec października zbliża się wielkimi krokami i już dzisiaj możemy dostrzec w supermarketach maski, kapelusze i przebrania związane z amerykańskim „Halloween”. Choć większość z nas przechodzi obojętnie obok półek ze świecącymi dyniami i pelerynami czarownic, przygotowując się raczej do rodzinnych wyjazdów na Wszystkich Świętych, to niektórym z nas akcenty Halloween przypominają czas pobytu w Stanach Zjednoczonych. W USA bowiem święto to cieszy się ogromną popularnością, porównywalną chyba tylko z Bożym Narodzeniem! 

O tym, jak 31 października obchodzony jest w Ameryce, najlepiej zapytać jest powracające uczestniczki programu Au Pair in America, które podczas rocznego pobytu w Stanach same doświadczyły tradycji obchodzenia tego Święta.

„Nigdy nie zapomnę Halloween w USA! To niesamowite, ile poświęca się czasu i pieniędzy na przygotowania do tego wydarzenia! Bardzo ważnym momentem jest wyprawa całej rodziny na pole dyniowe, gdzie wybiera się odpowiednie okazy, a następnie wycina w nich przeróżne wzory. Niezwykle ważne jest również przygotowanie strojów, które niezbędne są na liczne w owym czasie „parties” oraz na tradycyjne odwiedzanie sąsiadów z Halloweenowym przesłaniem: „cukierek albo psikus”. Miałam okazję towarzyszyć dzieciom przy tej okazji i ja też świetnie się bawiłam! Sama również się przebrałam: za Cruelle de Vil.” – opowiada Renata z Warszawy, która z programem Au Pair in America przeżyła świetną przygodę w Kalifornii, mieszkając z amerykańską rodziną Lange.


Amerykanie planują z dużym wyprzedzeniem, jak spędzą święto Halloween. Każda rodzina starannie przystraja dom i ogród świecami, lampami, strasznymi postaciami i oczywiście wcześniej przygotowaną dynią. „Pumpkin Carving” jest momentem, na który wyczekują wszystkie dzieci w USA. Tak jak w Polsce maluchy przygotowują się do malowania wielkanocnych jajek, w USA każde dziecko starannie wycina swoją dynię, zdobiąc nią dom w święto Halloween.

Wszystkie dzieci z okolicy wraz ze swoimi rodzicami zbierają się w określonym miejscu, aby razem rozpocząć coroczne „polowanie na cukierki”. Tradycją jest, aby każdy miał w swoim domu zapas słodyczy, którymi tego wieczoru poczęstuje dzieci śpiewające piosenki w śmiesznych przebraniach. Dziewczynki zazwyczaj przebierają się za księżniczki lub czarownice, a chłopcy za wampiry albo zombie. Pomysły są jednak przeróżne, a im ciekawszy strój, tym więcej cukierków można zebrać!

Młodzież w USA także często uczestniczy w halloweenowym odwiedzaniu sąsiadów. Organizują oni jednak również specjalne imprezy z okazji 31 października. Na imprezie Halloween także obowiązuje pomysłowe przebranie, mnóstwo słodyczy i specjalnie przyrządzone dania, takie jak „mięsne robaki”, poncz, kości z ciasta czy jabłka w karmelu.

Każdy niemal Amerykanin, niezależnie od wieku, wkłada mnóstwo energii i czasu w zorganizowanie tego dnia jak najlepiej. W nocy 31 października każde miasteczko w USA zamienia się w niezwykłą krainę, pełną pomarańczowych światełek, odstraszających potworów i dzieci wołających „trick or treat!”.

Happy Halloween!