Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Halloweenowe stereotypy

Halloween to święto, które kojarzy się z blaskiem świec, mroczną atmosferą, upiornymi kostiumami czy wydrążonymi dyniami. Także ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie na ten dzień domy dekorowane są jak z filmów grozy. Czy te skojarzenia to tylko stereotypy? Jakie rzeczywiście jest halloween? Dowiesz się z tego wpisu!

HISTORIA HALLOWEEN

Mogłoby się wydawać, że święto to wywodzi się właśnie z USA, jednak w rzeczywistości jego korzenie sięgają odległych irlandzkich i szkockich czasów. Źródłem obecnego i dobrze znanego nam Halloween jest stare celtyckie święto – „Samhain” – w polskim tłumaczeniu „koniec lata”, które w mitologii irlandzkiej obchodzone było ku czci zmarłych przodków.
W tamtych czasach głęboko wierzono, że okres ten służy zacieraniu się granicy pomiędzy światem żywych i umarłych, a błądzące  w zawieszeniu dusze mogły przyjść na ziemię aby odpokutować swoje grzechy. Założeniem „Samhain” było przede wszystkim przyciąganie dobrych duchów, a odstraszanie tych złych, co obecnie w nawiązaniu do Halloween bardzo często jest przeinaczane i błędnie interpretowane.

W IX wieku europejskie obrzędy „Samhain” zaczęły zanikać pod wpływem silnie rozwijającego się chrześcijaństwa. W momencie gdy kościół ustanowił 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych, a 2 listopada Dniem Zadusznym, celtyckie zwyczaje w dużym stopniu połączyły się z chrześcijańskimi obrzędami. Wskutek tego powstało Halloween, które do dnia dzisiejszego obchodzone jest w wielu regionach Europy. Zwyczaje te bardzo dobrze zachowały się w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie Halloween pojawiło się znacznie później, uznawane jest jako jedno z najważniejszych i najchętniej obchodzonych.

Halloween w Ameryce Północnej pojawiło się dopiero w połowie XIX wieku. Pierwsza parada  z tej okazji odbyła się 31 października 1920 roku w małym miasteczku Anoka, położonym na północy USA w stanie Minnesota. Od tamtego czasu, co roku w Stanach Zjednoczonych święto to obchodzone jest z wielkim entuzjazmem oraz zaangażowaniem, a w wielu zakątkach świata krytykowane. Szczególnie w krajach katolickich, które utożsamiają te obrzędy z niepożądanym kultem oraz oddaleniem się ludzi od Boga, co w głównej mierze nie jest prawdą.

HALLOWEEN A RELIGIA

Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy wyznaniem, a celebrowaniem Halloween. Statystyki wskazują, że wydarzenie to obchodzone jest w krajach gdzie chrześcijaństwo niezwykle silnie umocniło swoją pozycję w społeczeństwie. W Irlandii aż 85% mieszkańców związane jest z religią chrześcijańską, w USA to aż 70% całej populacji, a w Wielkiej Brytanii ponad 60%.
Prawda o Halloween? Nie takie straszne jak je malują.

BŁĘDNE PRZEKONANIA O HALLOWEEN

Stereotypów na temat Halloween jest mnóstwo, a do najczęściej spotykanych należą:

Przekonanie, że święto Halloween służyło kiedyś wywoływaniu oraz przywoływaniu złych duchów.
W rzeczywistości, jego zamiarem od zawsze było wezwanie tylko i wyłącznie tych dobrych w celu uzyskania ich szacunku i przychylności. Aby je przywołać, przygotowywano dla nich poczęstunki, palono ogniska na rozdrożach i szczytach gór, które miały oświetlić im drogę, a mroczne istoty i demony odstraszyć na dobre. Halloween nigdy nie miało nic wspólnego z szatanem. Głównym zamierzeniem tego święta było odseparowanie się od zła panującego na świecie i negatywnej energii z nim związanej.

Po co są Halloweenowe dekoracje?

Wszelkie halloweenowe dekoracje imitujące ludzkie czaszki, szkielety, wydrążone dynie, upiorne kostiumy czy makijaże to tylko atrakcje, które Brytyjczycy i Amerykanie wykorzystują wyłącznie w celach rozrywkowych. Nie ma to nic wspólnego z działaniami okultystycznymi. Co więcej, kostiumy i ubrania halloweenowe to nie tylko takie, które przypominają nam sceny z horrorów czy innych filmów grozy. Amerykanie bardzo często przebierają się za postaci ze świata filmów, komiksów czy bajek, a nawet za sławnych aktorów, muzyków bądź celebrytów. Harry Potter, Kapitan Ameryka, Elvis Presley czy znana każdej nastolatce Hannah Montana, to przykłady kostiumów, które cieszą się ogromną popularnością.

Halloweenowa dynia

Wydrążona dynia, która stanowi symbol Halloween, nie ma na celu nawiązywać do zła otaczającego nasz świat czy przypominać twarz demona, wręcz przeciwnie. Geneza tego symbolu ma swoje korzenie w odległych czasach, w których Irlandczycy oraz mieszkańcy północnej Anglii wycinali w dyni otwory, aby zapalać w środku znicze, świece i ogniki symbolizujące błądzące dusze zmarłych. Najprościej mówiąc takie latarnie miały oświetlić im drogę prowadzącą do zbawienia.

Czy Halloween jest związane z jakąś religią?

Halloween nawiązuje do tradycji pogańskich. Jak wiele świąt, które wywodzą się właśnie z pogańskich zwyczajów i przez lata zmieniały swój kształt oraz były wchłaniane przez inne religie. Współcześnie Halloween nie ma żadnego powiązania ze światem religijnym. Jest to bardziej tradycja niż oficjalne święto, która nie posiada podłoża duchowego.

HALLOWEEN W USA

Święto Halloween w USA odgrywa bardzo ważną rolę. Co roku na przygotowania, kostiumy, słodycze oraz dekoracje przeznaczane są rekordowe kwoty, liczone w milionach dolarów. Stany Zjednoczone bez wątpienia stanowią światowe centrum obchodów Halloween, a ich entuzjazm oraz zaangażowanie każdego października przykuwają uwagę reszty świata. Do ulubionych halloweenowych zajęć amerykanów możemy zaliczyć: gotowanie, pieczenie dyniowych ciast, organizowanie przyjęć tematycznych dla swoich bliskich, a także oglądanie nocnych maratonów filmowych. Podczas których o dziwo, w repertuarze często brakuje horrorów. Wiele osób próbuje przenieść te tradycje do swoich krajów, aby chociaż trochę poczuć się jak za oceanem  i wymówić słynne słowa – „cukierek albo psikus”.

Jeżeli chciałabyś poczuć prawdziwy amerykański klimat Halloween w Stanach Zjednoczonych – nie zwlekaj i zarejestruj się do programu Au Pair in America już dziś! Kto wie, może następne Halloween spędzisz już właśnie w USA!

A tymczasem… Happy Halloween!