Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Narodowy dzień muzeum sztuki w USA

9 listopada w USA obchodzony jest Dzień Muzeum Sztuki - ang. “Go to An Art Museum Day”

Sztuka polega na odkrywaniu nowych rzeczy, a dzień muzeum sztuki jest świetną okazją, aby odwiedzić okoliczne muzeum, odkryć coś nowego i dostać zastrzyk inspiracji. Nawet jeśli nie koniecznie interesujesz się sztuką. W muzeum sztuki każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, co go zaciekawia, intryguje lub zwyczajnie się podoba. Muzeum to również dobre miejsce oby pójść się wyciszyć i odsresować w ciszy i spokoju oglądając sztukę.

Czy wiesz że….

  • W 1503 roku Leonardo da Vinci namalował Mona Lisę. Obraz ten jest: najbardziej znanym, najczęściej odwiedzanym, najczęściej opisywanym, najbardziej parodiowanym dziełem sztuki na świecie.
  • W 1793 w Paryżu otwiera się pierwsze na świecie publiczne muzeum sztuki – Luwr.
  • W 1870 roku muzeum The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, znane jako The Met  staje się największym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych.
  • W 2000 roku pop kultura zostaje uznana za sztukę. W Seattle w stanie Waszyngton otwiera się muzeum MoPOP poświęcone współczesnej kulturze popularnej.

Jeśli właśnie spędzasz swój gap gear w USA to koniecznie sprawdź muzea w Twojej okolicy. W tym szczególnym dniu muzea mają przygotowane specjalne atrakcje np. gra w podchody, w której można wygrać spędzenie nocy w muzeum. Ponadto wiele muzeów oferuje zniżki na bilety lub wstęp zupełnie za darmo. Ameryka posiada bardzo dużą ilość muzeów, mających w swoich zbiorach imponującą ilośc wybitnych dzieł sztuki, które są w zasięgu Twojej ręki: Guggenheim Museum I MoMa, Philadephia Museum of Art, Smithsonian Museum, Art Institute of Chicago, The Getty Center czy The Barnes Fundation i wiele innych.

A jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się wybrać do muzeum w ten dzień to nic straconego. W Stanach wiele muzeów raz w miesiącu ma specjalny dzień, kiedy oferuje również darmowy wstęp, albo posiada opcję “pay as you wish” ( zapłać ile uważasz). Dlatego jeśli planujesz wizytę w muzeum koniecznie sprawdź wcześniej na stornie danego muzeum, bo może uda Ci się zaplanować wizytę właśnie w taki darmowy dzień. Ponadto jeśli wybierasz się do stolicy USA, Waszyngtonu, to zwróć uwagę na liczne muzea Smithsońskie znajdujące się wzdłuż national mall. Stanowią one nawiększy na świecie kompleks muzeów, a wstęp jest zupełnie darmowy.