Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Nowy Jork

Zwykle pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy słyszymy "Nowy Jork", to światła bilbordów na Time Square albo zapierająca dech w piersiach Statua Wolności. Czy jednak tylko te atrakcje powinny kojarzyć nam się z Nowym Jorkiem? Mamy dla Was kilka propozycji, które są zdecydowanie warte uwagi, a o których mogliście nie słyszeć. Zapraszamy na wycieczkę po stanie Nowy Jork!

Na samym początku kilka faktów o stanie Nowy Jork:

  • Największym miastem Nowego Jorku jest oczywiście NYC, w którym mieszka prawie połowa mieszkańców całego stanu.
  • Stolicą Nowego Jorku jest miasto Albany, które znajduje się we wschodniej części stanu.
  • Nowy Jork zajmuje powierzchnię 141 297 km2
  • Gdyby stan Nowy Jork był krajem, zajmowałby 11 miejsce w rankingu największych gospodarek krajowych świata. PKB tego stanu wynosi prawie 1,7 tryliony dolarów.

 

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez nasze au pair:

Wodospady Niagara znajdujące się na granicy amerykańsko-kanadyjskiej są jednymi z najpopularniejszych wodospadów na świecie. Jest to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym stanie! Odwiedzając Niagarę, warto skorzystać z dwóch najpopularniejszych atrakcji, dzięki którym można poczuć żywioł i siłę tego wodospadu. Pierwszą z ich jest rejs łódką po rzece Niagara. Korzystając z łódki po stronie amerykańskiej otrzymacie niebieskie stroje, a od strony kanadyjskiej czerwone – obydwie strony są warte uwzględnienia w planie podróży! Drugą atrakcją jest jaskinia wiatrów, która umożliwia jeszcze bliższy kontakt z wodospadem. Będąc na programie Au Pair in America wiele naszych uczestniczek odwiedza to miejsce w ramach klas podróżniczych, czyli tzw. „travel class”. Edukacja jest nieodłączną częścią programu Au Pair i na pewno warto połączyć ją ze zwiedzaniem wyjątkowych miejsc podczas pobytu w USA.

Thousand Islands, czyli łańcuch 1864 wysp na rzece Świętego Wawrzyńca to kolejne miejsce, znajdujące się na pograniczu USA i Kanady, które trzeba zobaczyć!  Miejsce to stało się popularne na początku XX wieku, kiedy to wyspy zaczęły zabudowywać się letnimi rezydencjami elity z Nowego Jorku, Bostonu i innych okolicznych miast. Co roku, w sierpniu, organizowany jest festiwal Bill Johnston’s Pirate Days”. Wyspy zamieniają się wtedy w prawdziwą republikę piratów. Będąc w pobliżu, warto również zobaczyć niedokończony Zamek Boldt znajdujący się na wyspie Heart (nazwa pochodzi od kształtu wyspy). Georges Boldt zlecił budowę zamku, gdyż chciał go podarować swojej żonie jako nietuzinkowy prezent walentynkowy. Zamek nie został nigdy dokończony z powodu śmierci małżonki na atak serca. Po tym wydarzeniu właściciel zamku nigdy więcej nie powrócił na wyspę.

Adirondack Mountains to łańcuch górski położony w północno-wschodniej części stanu. Jest to największy stanowy park w Stanach Zjednoczonych, a jego łączna powierzchnia jest zbliżona rozmiarem do stanu Vermont. Najwyższym szczytem tego łańcucha górskiego jest Mount Marcy, którego wysokość wynosi 1629 m n.p.m.

Hamptons, czyli letnia destynacja wielu Nowojorczyków znajdująca się na Long Island. Możecie kojarzyć to miejsce z takich seriali, jak „Plotkara” czy „Przyjaciele”. Hamptons ma do zaoferowania wiele przepięknych plaż oraz domów letniskowych. Kto wie, może Twoja przyszła rodzina goszcząca posiada tam swój domek letniskowy? Będąc w Hamptons warto również wybrać się do Mountauk, gdzie znajduje się pierwsza latarnia w stanie Nowy Jork i jednocześnie czwarta najstarsza latarnia w USA.

Buffalo jest drugim największym miastem po NYC i jest idealnym miejscem na weekendowe wycieczki – na pewno poczujecie tam klimat typowego amerykańskiego miasteczka. W mieście znajduje się ponad 50 galerii sztuki. Jednymi z najpopularniejszych punktów w mieście są Delaware Park oraz Buffalo City Hall. Będąc w tym mieście nie zapomnijcie o spróbowaniu przepysznych buffalo wings i beef on weck – topowych przysmaków w Nowym Jorku!

Watkins Glen State Park to miejsce znajdujące się zachodniej części stanu obejmujące wąwóz, którego dnem spływa potok Glen Creek, tworząc niesamowite kaskady i bystrza. W 2015 roku Watkins Glen zajęło 3 miejsce w plebiscycie na najlepsze parki stanowe w USA. Spacerując po kamiennych i drewnianych pomostach i ścieżkach będziecie mieli szansę zobaczyć zapierające dech w piersiach wodospady na każdym kroku. Nasze au pair uwielbiają to miejsce na weekendowe wypady!

Będąc w pobliżu Cooperstown, warto poświęcić dzień na zwiedzanie National Baseball Hall of Fame and Museum czyli muzeum historii baseballu, w którym znajduje się 38 tysięcy eksponatów, 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz prawie 3 miliony dokumentów i książek. Muzeum odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy osób, a od czasu jego otwarcia, czyli od 1939 liczbę odwiedzających szacuje się na 16 milionów.

 

A co o stanie Nowy Jork mówią nasze au pair:

Aplikując na program Au Pair marzyłam o Kalifornii. Życie nad oceanem, wiatr we włosach i surferzy… tak wyglądał mój wymarzony scenariusz. Rodzina, którą pokochałam od pierwszej rozmowy mieszkała w Nowym Jorku, więc zdecydowałam, że pójdę za głosem serca! Nowy Jork nie wywarł na mnie pozytywnego wrażenia. Do dziś pamiętam moment, w którym pierwszy raz wyszłam z metra na Times Square. Jedyne co pomyślałam to „To to? To tym ludzie się zachwycają?”. Na początku byłam wręcz rozczarowana! Moja relacja z Nowym Jorkiem szybko się zmieniła. To miasto, które tworzą przyjezdni. Musiałam stać się częścią niego, aby je pokochać. Nie potrzebowałam wiele czasu. Po kilku tygodniach klimat Nowego Jorku ogarną każdą komórkę mojego organizmu i pochłonął mnie bez reszty! To miasto wolności, artystów, indywidualistów. Każdy tam znajdzie miejsce dla siebie i poczuje wolność wyrazu. Nowy Jork pozwoli Ci uwolnić swój potencjał i być tym, kim zawsze pragnęłaś być! To cały świat zamknięty w jednym mieście. Ludzie wszystkich kultur i dzielnice, po których spacer wydaje się być podróżą po całym globie. Kiedy już odnajdziesz siebie, ludzie Nowego Jorku swą energią, uśmiechem i otwartością utwierdzą Cię w przekonaniu, że jesteś w domu. Nowy Jork odmienił mnie i otworzył na różnorodność. Dał mi wolność ekspresji własnej osobowości i pewność siebie. To miasto absolutnie nie z tego świata!

-Aga, była au pair w Nowym Jorku