Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Teksas

Stan Samotnej Gwiazdy - czy to dobry wybór na gap year w USA?

Teksas widziany oczami naszych au pair –  co warto wiedzieć na jego temat? 

Teksas nazywany jest „Stanem Samotnej Gwiazdy” (Lone Star State)– mieszkańcy Teksasu są bardzo dumni z faktu, że Teksas jako jedyny stan był kiedyś niepodległym Państwem. „Samotna Gwiazda” przypomina o długiej walce o niepodległość – wspomniany symbol można znaleźć na fladze oraz pieczęci stanowej do dziś.

Teksas to drugi (po Alasce) stan w USA pod kątem powierzchni – prawie 700 tyś. km kwadratowych oraz drugi (po Kalifornii) pod kątem liczby mieszkańców – 29 milionów! Powierzchnia Teksasu jest ponad dwa razy większa od Polski, a ludności jest tam prawie dwa razy mniej.

Czy wiesz, że trzy z dziesięciu największych miast Ameryki Północnej znajdują się właśnie w Teksasie? Jest to Houston (nr 4), San Antonio (nr 7) i Dallas (nr 9).

Ponadto, prawie 1/3 mieszkańców Teksasu używa na co dzień języka hiszpańskiego!  Jest to podyktowane bardzo ciekawą historią stanu, który odkrył w 1519 roku Hiszpan – Alonso Alvarez de Pineda, ogłaszając tereny te własnością Hiszpanii. W swojej historii Teksas był też przez jakiś czas prowincją Meksyku. Podczas swojego roku w USA, nasze au pair mają także okazję poćwiczyć hiszpański!

Teksas jest znany również z różnorodnego krajobrazu. Jest on powszechnie kojarzony z południowo-zachodnimi pustyniami Stanów Zjednoczonych, ale stanowią one jedynie 10% powierzchni stanu. Podróżując po Teksasie, można z łatwością zaobserwować jak zmienia się krajobraz – można podziwiać tam rozległe równiny, wzgórza, góry i pustynie.

Zobacz, jakie miejsca nasze au pair mają na swojej liście „must see” podczas wizyty w Teksasie!

Houston

Najbardziej zaludnione i największe miasto w Teksasie – mieści ono w sobie aż 337 pięknych parków! Najbardziej znanym jest Hermann Park, w którym znajduje się jeden z najpiękniejszych miejskich ogrodów zoologicznych.

Jeden z obowiązkowych punktów turystycznych w Houston to Waterwall. Znajduje się on w samym centrum miasta, nieopodal skweru Discovery Green

Houston znane jest jako miejsce wielu kultur – posiada na swojej liście wiele obiektów sakralnych, a jednym z nich jest hinduska świątynia (na zdjęciu nasza Au Pair, Weronika w BAPS Swaminarayan Mandir w Houston).

Osobom, które poszukują miejsca, w którym można smacznie zjeść i rozerwać się w licznych klubach i restauracjach, na pewno przypadnie do gustu dzielnica Theater District z kompleksem Bayou Place – au pair podróżujące do Teksasu uwielbiają to miejsce!

W Houston Można też podziwiać liczne, kolorowe murale – au pair podczas swoich podróży po USA uwielbiają kolekcjonować zdjęcia właśnie z muralami z odwiedzanych miast.

Austin

Jedno z najpopularniejszych miast Teksasu! Piękne, klimatyczne, bogate w historię miejsce, gdzie warto się wybrać, aby zwiedzić m.in. Texas Capitol, pójść na kajaki na jeziorze Travis, czy zwiedzić urokliwe uliczki.

Czy wiesz, że najszybsza droga w Stanach Zjednoczonych znajduje się właśnie w Austin? Na odcinku położonym pomiędzy Austin i San Antonio, ograniczenie prędkości wynosi 137 km na godzinę!

San Antonio 

Obowiązkowym punktem na liście teksańskiego road tripu jest oczywiście San Antonio! Pełne zieleni, serdecznych teksańczyków, gotowych opowiedzieć o historii swojego stanu, oraz pysznego jedzenia! W tym mieście szczególnie widać ścieranie i uzupełnianie się dwóch kultur: amerykańskiej i meksykańskiej.

W 1928 roku, 21-piętrowy budynek Milam w centrum San Antonio, stał się pierwszym klimatyzowanym wieżowcem w USA! W San Antonio znajduje się pierwszy w kraju klimatyzowany bank, hotel i kościół katolicki.

Z atrakcjami takimi jak Six Flags Fiesta, The River walk i historyczne Alamo, nie dziwi fakt, że San Antonio jest najczęściej odwiedzanym miastem w Teksasie. Jest to 17-ste najczęściej odwiedzane miasto w kraju.

Chappell Hill

Zdecydowanie jedno z najbardziej uroczych miasteczek w Teksasie! Warto zatrzymać się tam jadąc trasą Houston-Austin, zwłaszcza, że Polacy, przybywający do Teksasu w latach 70. XIX, osiedlili się właśnie tam! W muzeum historii Chappell Hill jest wiele polskich akcentów, a w centrum miasteczka nasi rodacy dorobili się… własnego miesca parkingowego! Tablica „For Polish People Only” zdecydowanie umiliła dzień, przez brak konieczności szukania postoju 😉

Bernham

Urokliwe miasteczko słynące m.in. z przepysznych, tradycyjnych lodów Blue Bell! Jeden z ulubionych przystanków naszych au pair podczas podróży do Teksasu.

Opuszczone miasta w Teksasie

Teksas znany jest z największej ilości ghost towns – opuszczonych miast. Podobno jest ich w Teksasie ponad 500! Znajdziesz tam ciekawe, czasem nawet przerażające, pełne pamiątek miejsca, które kiedyś były tętniące życiem, a teraz odwiedzane są jedynie przez przejezdnych turystów. Pełno w nich opuszczonych budynków i ocalałych przedmiotów, zachowujących pamięć po swoich właścicielach i dawnych czasach.

Kuchnia w Teksasie

Podróże w USA to także poznawanie lokalnej kuchni, która jest bardzo różnorodna i mocno zależy od historii i kultury danego stanu. Kuchnia teksańska słynie z połączenia meksykańskich i amerykańskich smaków. Najbardziej słynnymi daniami, które można znaleźć w miastach „Stanu Samotnej Gwiazdy” są oczywiście tacos, burrito, chili con carne, nachos czy tortille pod różną postacią. Dodatkowo, w odróżnieniu od innych stanów USA, gdzie króluje mięso wieprzowe– w Teksasie podczas grillowania przygotowywana jest niemal wyłącznie wołowina. Będąc au pair w Teksasie na pewno nie raz przygotujesz z host dziećmi tacos czy tortille!

W tej części USA najważniejsze jednak jest chili. Jest to potrawa, która w 1977 roku została oficjalnie uznana za Stanowe Danie Teksasu. Powstaje ona na bazie fasoli, mięsa i jarzyn. Mówi się, że jeśli ktoś był w Teksasie, a nie zna smaku chili – tak na prawdę w Teksasie nie był.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o „Stanie Samotnej Gwiazdy”?

  • Największy ogród różany świata, Municipal Rose Garden, znajduje się w Mieście Tyler w Teksasie. Na powierzchni 22 arów rośnie 38 tysięcy krzewów róż, które reprezentują aż 500 gatunków tych kwiatów!
  • Na lotnisku w Amarillo znajduje się najdłuższy pas startowy w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia ma ponad 300 tyś. hektarów. To więcej niż powierzchnia najmniejszego stanu USA, Rhode Island.
  • Port lotniczy Dallas – Fort Worth to największy pod kątem powierzchni port lotniczy na świecie! Jest to też główna baza lotnicza American Airlines.

 

A co o Teksasie mówią nasze au pair?

”Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wymarzony kierunek dla większości osób, które jako miejsce realizacji swojego „american dream” widzą miejsca typu Nowy Jork lub Los Angeles. Jednak po spędzeniu roku na podróżach po Stanach Zjednoczonych, uważam, że nie ma miejsc bardziej tętniących amerykańskim życiem, niż właśnie teksańskie miasteczka.”

Weronika, była Au Pair w Teksasie