Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Sylwester w Nowym Jorku? Sprawdź, co oferuje miasto, które nigdy nie śpi!

W USA bardzo popularne są imprezy odbywające się na ulicach, placach i w parkach. Restauracje również są czynne 31 grudnia, ale zarezerwowanie miejsca jest nawet kilkukrotnie droższe. Trzeba pamiętać, ze w USA legalny wiek do imprezowania i spożywania alkoholu to 21 lat, dlatego większość lokali zastrzega sobie uczestnictwo w imprezie przez osoby młodsze niż 21 lat. Popularne wśród młodych osób są tzw. domówki. W wielu miastach, urządza się bale maskowe, na których goście zdejmują swoje maski o północy, zgodnie ze starą tradycją. Większość imprez w klubach i lokalach kończy się ok 1-2 nad ranem.

Jeśli mowa o sylwestrze w Nowym Jorku to nr 1 imprezą sylwestrową jest słynne powitanie Nowego Roku na Time Square, które corocznie jest transmitowane przez telewizję i oglądane na całym świecie! Imprezę urozmaicają różnorodne występy światowej sławy artystów. 

Tradycja celebrowania Nowego Roku na ulicach Nowego Jorku zaczęła się w 1904 i została zapoczątkowana przez ówczesnego właściciela gazety „The New York Times” Alfred’a Ochs’a. To on zaprosił ludzi do celebrowania na ulicach – chciał uczcić w ten sposób oficjalne otwarcie nowego budynku – siedziby redakcji gazety. Początkowo główną atrakcją wieczoru były tylko fajerwerki.

Dopiero trzy lata później, 31 grudnia 1907 roku, zainicjowano na Times Square spuszczanie wielkiej świetlistej kuli ze specjalnego masztu, dokładnie o północy. Tak rozpoczął się legendarny “drob ball”, bez którego nikt już nie wyobraża sobie sylwestra w tym miejscu. 

Kula – na początku ważyła około 350 kilogramów i była ona wykonana z drewna oraz żelaza. Dziś zwaną Wielkim Jabłkiem, wykonana jest z aluminium, pokryta kryształowymi trójkątami, oświetlona z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Dziewięćdziesiąt obracających się luster  w kształcie piramid stwarza niezwykłe efekty wizualne. 

Od 2009 roku obecna kula jest wystawiana na szczycie Times Square przez cały rok, podczas gdy oryginalna, mniejsza wersja obecnej kuli, która była używana w 2008 roku, była wystawiana w centrum dla odwiedzających Times Square.

Kula niezmiennie od ponad 100 lat spuszczana jest w ostatnie 10 sekund 31 grudnia. Widowisko miało przerwę tylko w latach 1942 i 1942, z powodu konieczności zaciemnienia miasta wobec groźby wojennych bombardowań. 

Słynna impreza na Time Square rozpoczyna się o godzinie 18:00, ale żeby dostać się w pobliże sceny trzeba zająć miejsce kilka godzin wcześniej. Uroczystość odbywa się pod ścisłą ochroną. Patrole sprawdzają, czy nikt nie wchodzi na ten teren z bronią. Wszyscy są wpuszczani do specjalnych stref, ogrodzonych metalowymi balustradami, gdzie czekają na północ. Niezależnie od pogody zawsze można zobaczyć tam tłumy. W 2017 było to najzimniejszy sylwester od około 20 lat, a i tak ciężko było się przedostać przez tłum oczekujący na świętowanie Nowego Roku w samym centrum Nowego Jorku. Szacuje się, że zgromadzenie to mieści około milion osób.

W tym roku – 2020 – impreza na Time Square nie będzie dostępna dla publiczoności, ale słynne „drop ball” będzie miało swoje miejsce! Przygotowana jest wirtualna wersja wydarzenia. Organizatorzy zapowiadają, że dzięki technologii jak najbardziej chcą je urozmaicić i ściągnąć ludzi przed ekrany.

Władze mówią, że spuszczanie kuli jest symbolem nadziei, refleksji oraz jedności, których tak bardzo potrzebujemy w nadchodzącym 2021 roku.