Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Kreatywny sposób na uchwycenie wspomnień, czyli jak stworzyć podróżniczego scrapbooka.

Na czym polega scrapbooking? 

Jest to ręczne tworzenie i dekorowanie albumów ze zdjęciami, pamiątkami i różnymi notatkami. Nie ma narzuconego stylu, tutaj liczy się kreatywność i przekazanie jakiejś historii głównie obrazem, a nie słowem. Albumy najczęściej przybierają formę pamiętników.

Z biegiem lat scrapbooki zyskały na popularności, szczególnie wśród naszych au pair. Obecnie wiele osób dzieli się różnymi wspomnieniami w mediach społecznościowych, najczęściej w postaci relacji na Story, gdzie wszystko znika po magicznych 24 godzinach. Za to scrapbook zostaje z nami na długie lata i jest cudowną pamiątką naszego gap year i wielu innych podróży.


Co jest potrzebne do zrobienia scrapbooka?
Tak naprawdę podczas tworzenia scrapbooka możemy wykorzystać dowolne materiały papiernicze jakie tylko posiadamy, ogranicza nas wyłącznie nasza kreatywność. Z pewnością jednak przydatne będą:

 • album lub dowolny notatnik
 • zdjęcia
 • różne wycinki z np. gazet
 • kolorowe, ozdobne taśmy tzw. washi
 • naklejki
 • ozdobne pieczątki
 • kolorowe długopisy
 • szablony do odrysowania
 • taśma klejąca/klej
 • nożyczki
 • kreatywność

Oczywiście posiadanie tego wszystkiego nie jest obowiązkowe, ale czym więcej mamy, tym bardziej urozmaicony będzie nasz podrózniczy pamiętnik.

Jaki  album wybrać i gdzie go kupić?
Kwestia albumu jest dowolna. Może to być zeszyt różnej wielkości lub album do którego doczepisz wcześniej kupione ozdobne kartki. Oczywiście najszybciej można znaleźć takie albumy w internecie na stronach sklepów papierniczych (np. Paper Concept, Allgero, a nawet w TK Maxx). Niejednokrotnie można tam trafić na świetne podróżnicze gadżety. 

W USA najpopularniejszymi sklepami z artykułami potrzebnymi do scrapbooka są Michael’s oraz Hobby Lobby. Zatem jeśli właśnie spędzasz swój rok jako au pair w USA, albo jesteś na innym programie work&travel w USA to koniecznie zajrzyj do tych sklepów! 🙂 Kupisz tam wszystko począwszy od albumów po najróżniejsze ozdobne drobiazgi.

Tworzenie albumu od podstaw to naprawdę świetna zabawa! Najlepsze jest to, że nie znajdziesz dwóch takich samych scrapbooków, ponieważ każdy jest unikatowy, bo wypełniony osobistymi wspomnieniami i emocjami. Scrapbooki często są wystylizowane na tzw. artystyczny nieład. Nie ma określonych wzorców jak powinien wyglądać scrapbook, ale bez wątpienia najważniejsze są zdjęcia. To właśnie one powinny być w centrum uwagi i nadawać klimat. Kiedy mamy już wybrane zdjęcia zaczynamy ozdabiać kartki, do których będziemy je przyklejać.

Kratki dekorujemy różnymi taśmami, rysunkami czy naklejkami. Oprócz zdjęć i typowych dekoracji warto dodać również podróżnicze zdobycze i pamiątki. Nasze au pair lubią w tym celu wykorzystywać: wycinki z ulotek lub przewodników podróżniczych, bilety autobusowe czy samolotowe, różne rachunki przypominające im miejsca, w których np. spróbowały lokalnego dania. Popularne są również krótkie notki do zdjęć opisujące jakąś historię czy anegdotę.
Nasze uczestniczki to najlepsze organizatorki wyjazdów, dlatego w ich scrapbooku nie  może również zabraknąć ich spersonalizowanych planów podróży.

A tutaj przykładowe kartki ze scrapbooka naszej byłej uczestniczki Hani: