Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Kolorado

Zobacz, dlaczego nasze au pair tak często odwiedzają Kolorado i jakie atrakcje można zwiedzić spędzając w tym stanie swój gap year.

Dlaczego Kolorado nazywany jest Stanem Stulecia? 

Dlatego, że stał się stanem w roku 1876, czyli 100 lat po podpisaniu Deklaracji Niepodległości. Początkowo ziemie tego regionu zamieszkiwali Indianie, którzy wraz z końcem epoki lodowcowej przybyli do Kolorado. 

Kolorado na północy graniczy z Wyoming i Nebraską, na wschodzie z Kansas, na południu z Oklahomą i Nowym Meksykiem, a na zachodzie z Utah. Jest jednym z trzech stanów USA niemających naturalnych granic. Wyznaczają je: długość i szerokość geograficzna, więc Kolorado ma kształt czworoboku.

Powszechnie znane jest również określenie tego stanu jako „kolorowe Kolorado” z uwagi na wspaniałą scenerię gór, rzek i równin.  

Fakty na temat Kolorado: 

 •  Nazwa stanu pochodzi od nazwy rzeki „Kolorado”, która po hiszpańsku brzmi Rio Colorado.
 • Stolica: Denver
 • Liczba hrabstw: 64
 • Ósmy co do wielkości stan w USA
 • Parki Stanowe: 58
 • Parki narodowe: Park Narodowy Black Canyon of the Gunnison, Park Narodowy Mesa Verde, Park Narodowy Gór Skalistych, Park Narodowy Great Sand Dunes
 • Najpowszechniej używanymi językami są: język angielski: 83,24%, język hiszpański: 11,92%, język niemiecki: 0,62%
 • Motto: Nil sine numine (Nic bez opatrzności Boskiej)
 • Jedyny stan, którego cała powierzchnia leży powyżej 1000 m n. p. m.
 •  ¾ powierzchni stanu to tereny wyżynne i górzyste.
 • Najwyższy szczyt: Mount Elbert 4399 m n. p. m.
 • Góry Skaliste i Wyżyna Kolorado obejmują zachodnią część stanu, a wschodnią    obszar Wielkich Równin.
 • Duże różnice temperatur dnia i nocy, opady niskie.

W Kolorado można podziwiać przepiękną naturę od rzek do wysokich szczytów gór. Z pasma Gór Skalistych wypływają większe rzeki USA np.: Rio Colorado, Rio Grande oraz liczne dopływy Missisipi, takie jak rzeka Arkansas. Ten stan należy również do dwóch zlewisk: Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej (Ocean Atlantycki). Nie  można zapomnieć o licznych jeziorach polodowcowych oraz najwyższej wydmie w Ameryce Północnej o wysokości 228 metrów, która jest pozostałością po prehistorycznych oceanach. Pasjonaci natury na pewno znajdą coś dla siebie.

Słyszeliście kiedyś piosenkę „America the Beautiful” wykonana przez Ray’a Charles’a? Inspiracją do tego utworu jest  widok z Pike’s Peak- najwyższego szczytu południowego frontu Gór Skalistych zlokalizowanym w Colorado Springs. [link do utworu] 

Sporty zimowe w górach

Nie tylko lato w Kolorado jest piękne i oblegane o tej porze roku. Zimy w Kolorado są mroźne i śnieżne. Wielu miłośników zimowych sportów chętnie odwiedza ten stan ze względu na mnóstwo kurortów narciarskich. Takie uwarunkowania atmosferyczne i wiele pasm górskich, sprawiają, że Kolorado staje się zimowym rajem dla narciarzy i snowboardzistów. Najbardziej znanymi zimowymi kurortami Kolorado są m.in.: Arapahoe Basin, Aspen Highlands, Aspen Mountain, ButterMilk. Jeśli uwielbiacie adrenalinę i sporty zimowe, gwarantujemy, że nie  będziecie się nudzić!

Boulder City

Jeśli chcecie przenieść się do lat 60-tych to koniecznie odwiedźcie miasteczko Boulder. Swoim stylem przypomina ono hipisowskie miasto, co nie sposób nie zauważyć. Wielu mieszkańców nadal ubiera się w charakterystyczny dla hipisów sposób. Duża część sklepów ma unikalny wystrój i wyposażenie, gdzie sprzedają własnoręcznie uszyte ubrania i ozdoby.


„Boulder, Colorado”
by szeke is licensed under CC BY-SA 2.0

Hanging Lake

„Wiszące jezioro” to skarb Kolorado i rzadko spotykane zjawisko znajdujące się w samym sercu kanionu Glenwood w Lesie Państwowym White River. Jest jedną z najpopularniejszych tras wybieranych przez nasze au pair podczas wizyty w Kolorado. Szlak biegnie wzdłuż Dead Horse Creek, dopływu rzeki Kolorado i wznosi się na wysokość około 300 m na 2,6 km od początku szlaku do jeziora. Trasa jest kamienista i stroma, ale widok jest warty wysiłku. Można dostrzec z tego punku piękną scenerię i wodospady.

Colorado National Monument

 Amerykański pomnik narodowy położony jest na wyżynie Kolorado niedaleko miasta Grand Junction. Idealne miejsce dla miłośników samotności i ciszy. Jego główną atrakcją są liczne formacje geologiczne wyrzeźbione przez wiatr i wodę z nazwami inspirowanymi kształtami, takimi jak: Window Rock, Pipe Organ, Kissing Couple, Praying Hands i Sentinel Spire.

Możesz wybrać rower, wspinaczkę lub ulubiony przez nasze uczestniczki „road trip” czyli wycieczkę objazdową autem. Trasa zaczyna się u podnóża Grand Valley wzdłuż rzeki Kolorado na Uncompahgre. Po drodze można podziwiać  kaniony: Monument, Ute, Red i Columbus. Pomnik Niepodległości to najwyższa wolnostojąca formacja kanionu i jego najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny.

Denver

 Stolica Stanu Stulecia położona na równinie u podnóża Gór Skalistych, nad rzeką Platte Południową.  Podczas wizyty w tym mieście warto odwiedzić muzeum „the Rockies Air & Space”. Fani lotnictwa, a nasze au pair z pewnością takimi są, mogą podziwiać niesamowitą kolekcję ponad czterech tuzinów samolotów i pojazdów kosmicznych, w tym rzadkie egzemplarze między innymi myśliwiec Star Wars X-Wing! Kolejną szansą na wzniesienie się w przestworza jest lot balonem! Piękne widoki i niezapomniane przeżycie!

W Denver można również spotkać polski akcent w postaci naszej Polonii. Oprócz własnych szkół, polskiego klubu, czy sklepów, wydawana jest polskojęzyczna, bezpłatna gazeta publicystyczno – informacyjna “Życie Kolorado”. Gazeta trafia również na Alaskę czy Hawaje, gdzie cieszy się popularnością.

Colorado Spring

W tym mieście znajdziecie United States Air Force Academy, bazę Sił Powietrznych USA – Paterson Air Force Base lub Główną Stację Nadzoru systemu GPS. Miłośników kina zaciekawi informacja, że w Colorado Springs rozgrywa się również akcja popularnego serialu ”Doktor Quinn”. 


„Colorado – United States Air Force Academy – 28 May 1972”
by Ladycliff is licensed under CC BY 2.0

 

CO JESZCZE CIEKAWEGO MOŻEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ O KOLOROWYM KOLORADO?

 •  Granica południowo-zachodniego Kolorado jest jedynym miejscem, gdzie spotykają się cztery stany: Kolorado, Arizona, Nowy Meksyk i Utah.
 • Kolorado jest jedynym stanem, który odrzucił możliwość organizacji Igrzysk Olimpijskich. Martwiono się o koszty i zanieczyszczenia tym spowodowane. 
 • Pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli Kolorado, byli Hiszpanie.
 • W 1935 roku patent na cheeseburgera, jednego z ulubionych amerykańskich posiłków, został przyznany człowiekowi z Denver, dzięki czemu Kolorado może poszczycić się tytułem wynalezienie i wprowadzenia w życie tego dania.
 • Największy na świecie dwupiętrowy naturalny basen termalny znajduje się w Glenwood Springs.
 • W Grand Mesa znajduje się największa na świecie płaska góra.
 • By podwyższyć poziom adrenaliny, Denver oferuje nurkowanie z rekinami w akwarium oraz kurs na płetwonurka.
 • Miejscowość Mosca oferuje Gator Wrestling Class czyli zapasy z Aligatorami. 
 • Kolorado jest światową stolicą Rodeo. Pierwsze na świecie Rodeo odbyło się 4 lipca 1869 r. w Deer Trail. Co roku w styczniu w Denver odbywają się największe na świecie rodeo o nazwie The National Western Stock Show, a w Colorado Springs jest gospodarzem najstarszego dorocznego rodeo, Pikes Peak lub Bust Rodeo.
 • Najwyższy most wiszący na świecie znajduje się nad królewskim wąwozem w pobliżu miasta Canon. The Royal Gorge Bridge rozciąga się na rzece Arkansas na wysokości 321 metrów.
 • Mieszkańcy Kolorado prowadzą zdrowy i aktywny tryb życia. Miasto Boulder posiada mnóstwo ścieżek rowerowych oraz pasów ruchu dla rowerzystów, co powoduje, że  na drogach jest więcej rowerzystów niż kierowców.
 • Royal Gorge Bridge w Canon City to najwyższa na świecie od 1929 roku most, z którego można skoczyć na bungee.
 • Leadville jest najwyżej położonym miastem w Stanach Zjednoczonych. 

 

Co o stanie Kolorado mówią nasze au pair:

„Kolorowe Kolorado to świetne miejsce na gap year i udział w programie Au Pair. Przez dwa lata mieszkając w Denver, zakochałam się w jego kulturze, pięknych widokach i wspaniałym klimacie. Położone w środkowo-zachodniej części USA Kolorado, to wspaniałe miejsce dla każdego miłośnika natury i górskich wędrówek. Stolicą wiecznie słonecznego Kolorado jest Denver, nazywane Mile High City, z uwagi na wysoką lokalizację na 1600 m.n.p.m. Mieszkając w Denver można doświadczyć życia w dużym amerykańskim mieście, mając tym samym możliwość spędzania weekendów w jednych z najpiękniejszych gór świata. W Kolorado znajdują się 4 warte odwiedzenia parki narodowe. Rocky Mountain National Park, Great Sand Dunes NP, Mesa Verde NP oraz Black Canyon NP.”


– Monika, była au pair w Kolorado