Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Vermont

Zielony Vermont

Po raz kolejny odkrywamy Stany - przenosimy się do Vermont, jednego z najmniejszych stanów w Stanach Zjednoczonych. Mimo swoich niepozornych rozmiarów potrafi zachwycić malowniczymi widokami i bogatą historią. Jednak przede wszystkim, jest to miejsce, które słynie z produkcji syropu klonowego, wspaniałych ośrodków narciarskich oraz niewielkich zabudowanych mostów, które umożliwiają przejazd przez liczne rzeki i strumienie. Znajdujące się na terenie stanu Góry Zielone to wspaniałe miejsce do pieszych wycieczek. Szukasz ucieczki od zgiełku miast? W Vermont znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

vermont1
  • Dewiza: Freedom and Unity (Wolność i jedność)
  • Przydomek : Green Mountain State
  • Symbole: nagórnik, klon cukrowy, koniczyna czerwona
  • Vermont to 49. stan pod względem liczby USA.
  • Nazwa stanu pochodzi od francuskiego Les Verts Monts, co oznacza „zielone wzgórza”.
  • Stolica tego stanu, Montpelier, jest najmniejszą stolicą spośród wszystkich w USA i jedyną, w której nie ma restauracji McDonald’s!
  • Według wielu statystyk, jest to najbezpieczniejszy stan USA
  • W całym Vermont nie ma miasta zamieszkanego przez więcej niż 50 tys. osób.

 

Montpelier

odkrywamy-stany-montpelier

Stolicą Vermont jest Montpelier. To najmniejsza stolica USA w całym kraju – jej populacja liczy zaledwie 7 tysięcy mieszkańców. To pozornie małe miasteczko to niezwykle urokliwe miejsce, które zachwyca malowniczymi widokami i wszechobecnym spokojem. Pełne jest zielonych przestrzeni, jak na przykład  Hubbard Park, gdzie można wypocząć na łonie natury – spacerując, odpoczywając podczas pikniku lub ogniska czy spędzić czas bardziej aktywnie, uprawiając ulubione sporty. Warto poświęcić chwilę i zdobyć najwyższy punkt parku – The Tower. To wieża zbudowana w 1915 roku i ukończona w 1930. Rozpościera się z niej piękny widok na stolicę Vermont i nie tylko. Możecie tu spotkać mieszkańców i turystów, ale także “dzikich” lokatorów parku- np. wiewiórki, które przyciągają liczne drzewa orzechowe i owocowe posadzone dookoła wieży.

Montpelier to także bogate miasteczko pod względem architektonicznym – znajduje się tu wiele ciekawych budynków, jak na przykład piękny Vermont State House, czy chwytający za oko ratusz, położony na brzegu rzeki Winooski. W okolicy Montpelier można spróbować świeżo wyciskanego syropu z żywicy oraz licznych produktów na jego bazie, z których słynie ten stan. Wystarczy zajrzeć do położonej nieopodal Morse Farm, gdzie nie tylko spróbujecie tego przysmaku, ale dowiecie się więcej o samym procesie produkcji syropu klonowego. Ale Vermont to nie tylko syrop klonowy – to miejsce słynie także z produkcji sera cheddar! Jednym z największych jego producentów jest Cabot, której siedziba znajduje się właśnie niedaleko stolicy. Warto wybrać się na krótką wycieczkę poza miasto i odwiedzić fabrykę i sklep firmowy, gdzie można spróbować ich wyjątkowych wyrobów.

Burlington


Zanim dojedziecie do Burlington, na trasie możecie wstąpić do miasteczka Stowe, jednego z popularniejszych, ale i bardziej luksusowych kurortów narciarskich w tej części Stanów. Latem miasto nie tętni życiem aż tak, jak zimą, ale to dobra okazja, by zwiedzić miasteczko i poczuć nowoangielski klimat miejscowych zabudowań.

Burlington to największe miasto stanu Vermont, które położone jest nad jeziorem Champlain. Warto tu wybrać się na rejs po malowniczym jeziorze, dobrze zjeść w lokalnych restauracjach, czy wybrać się na spacer brzegiem Champlain i podziwiać zachwycające widoki na góry Adirondack. Jest to także miejsce bogate pod względem sztuki! W Burlington znajduje się ciekawa publiczna instalacja artystyczna – World’s Tallest Filing Cabinet, zbudowana w 2002. Czym jest? To po prostu wysoka na ponad 12 metrów szafa na dokumenty, złożona z 38 mniejszych szafek! Ale to nie tylko ciekawy projekt artystyczny –  jest ona domem dla lokalnego ptactwa, które zamieszkuje górne części instalacji. Wzdłuż Church Street, jednej z głównych ulic Burlington, znajdziecie także sporo przykładów sztuki ulicznej. Między innymi zobaczycie tu na przykład słynny mural kanadyjskiego artysty, przedstawiający szereg osób, które zapisały się w historii Burlington.

Brattleboro 

Ciekawym miejscem jest także niewielkie miasteczko Brattleboro, położone około godzinę drogi od Montpelier. Główną i najbardziej ruchliwą częścią miasteczka jest Main Street, która biegnie równolegle do rzeki Connecticut. Pełno tu niewielkich, klimatycznych księgarni, sklepów z lokalnymi wyrobami lub kawiarni z organiczną kawą i smacznymi wypiekami. Na jej południowym skraju znajduje się miejsce, z którego doskonale widać rzekę Connecticut i położoną na jej środku wysepkę, która leży już w sąsiadującym z Vermont stanie – New Hampshire. Samo miasteczko pełne jest niewielkich, urokliwych budynków i zaułków, które zachęcają odwiedzających do zatrzymania się na chwilę i odpoczęcia od zgiełku wielkich miast. Z Brattleboro można wybrać się też na Mount Mansfield – jednego ze szczytów Gór Zielonych, a zarazem najwyższego wzniesienia w stanie Vermont. Góra ma kilka wierzchołków, które układają się na kształt ludzkiej twarzy, a ich nazwy pochodzą od jej części. Znajdziecie tu m.in. Czoło, Nos, Brodę (najwyższy wierzchołek), i Jabłko Adama. Z jej szczytu rozpościerają się piękne widoki na okolicę. Na wschodnim stoku Mount Mansfield znajduje się lokalny ośrodek narciarski chętnie odwiedzany przez turystów i amatorów tego sportu.

Ben&Jerry’s

ben&jerry's

Stan Vermont jest także domem dla najbardziej amerykańskiej i znanej na świecie marki lodów – Ben&Jerry’s. Historia firmy zaczęła się na stacji benzynowej w Vermont, gdzie założyciele Ben oraz Jerry, otworzyli pierwszą lodziarnię Scoop Shop w 1978 roku.  Lodziarnia rozrastała się w szybkim tempie, a rosnąca popularność marki z czasem zaczęła sięgać nawet poza granice Stanów i przeniosła się także do Europy. Dziś lody te dostępne są w wielu krajach na całym świecie. W Vermont, w mieście Waterbury, znajduje się fabryka Ben&Jerry’s, gdzie można zobaczyć, jak powstają lody, spróbować nowych smaków i odwiedzić tzw. Flavor Graveyard, czyli cmentarzysko smaków, które zostały wycofane ze sprzedaży i produkcji.

Natura Vermont 

Turyści odwiedzający Vermont zachwycają się jego naturą i widokami. Obecność gór, jezior, licznych strumieni i rzek, a przede wszystkim głębia zieleni gęstych lasów sprawiają, że warto poświęcić czas na podróże po tym stanie.

Będąc w stanie Vermont warto zaplanować wizytę w Marsh-Billings-Rockefeller National Historical Park w miejscowości Woodstock. Znajduje się tam między innymi stara farma i muzeum dziedzictwa kulturowego, a także George Perkin Marsh Boyhood House, zbudowany w 1805 roku. Zwiedzający mogą tu wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i zobaczyć wystawy pięknych obrazów. Są dowodem wpływu  malarstwa i fotografii na ruch ochrony przyrody, który jest niezwykle ważny dla władz tego stanu. Sam naturalny krajobraz parku to 240 hektarów lasów, przez które prowadzą liczne ścieżki oraz drogi. Dla odwiedzających dostępnych jest wiele malowniczych punktów widokowych, do których można dostać się bezpośrednio z okolicznych tras.

Typowym widokiem  dla stanu Vermont są zabudowane, drewniane mosty, które często potrafią znienacka zaskoczyć podróżujących krętymi drogami kierowców  Warto wspomnieć też o drodze stanowej 22A, która uznana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Stanach Zjednoczonych. Biegnie ona wzdłuż jeziora Champlain i ukazuje zachwycające widoki.

Miejscowe Zielone Góry, to także wspaniała okazja do pieszych i rowerowych wycieczek. Nie brakuje tu okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu i cieszenia się przyrodą. Dzięki licznym ścieżkom turyści mogą sprawnie poruszać się pomiędzy najbardziej popularnymi punktami widokowymi.

Jezioro Champlain

Na terenie stanu znajduje się jezioro Champlain. To miejsce, które przyciąga miłośników sportów wodnych i osoby pragnące odpocząć na łonie natury Można tu wybrać się na spacer brzegiem jeziora lub podziwiać okolicę z pokładu statków oferujących rejsy po jeziorze. Jedną z ciekawych atrakcji w tej okolicy jest Hyde Log Cabin znajdująca się na wyspie Grand Isle. Prawdopodobnie jest to jeden z najstarszych domów z bali zbudowanych w USA. Otwarta od maja do października, chatka, jest nie tylko ciekawym architektonicznie i historycznie miejscem. Znajduje się tu także muzeum historyczne Grand Isle, ukazujące historię tego miejsca.

Vermont jest znany z zalesionego naturalnego piękna, majestatycznych zielonych gór, malowniczych szlaków turystycznych i wartych odwiedzenia tras narciarskich. Stan ten słynie również z niepowtarzalnych drewnianych krytych mostów. Naturalne piękno krajobrazu tego stanu przyczyniło się do wzrostu zaangażowania w ochronę przyrody wśród lokalnej społeczności. Znajdziesz tu wiele małych gospodarstw i lokalnych produktów. Wśród nich ulubiony amerykański dodatek, czyli syrop klonowy oraz fabrykę najbardziej popularnych amerykańskich lodów Ben&Jerry’s.Vermont  to miejsce, gdzie można odkrywać historię, cieszyć się przyrodą i zbliżyć się  do mieszkańców poprzez zakupy i posiłki. Podobno stan ten najpiękniejszy jest jesienią – dlatego nie czekaj, złap zniżkę i spędź kolejną jesień w USA! Kto wie, może zawitasz właśnie do Vermont?