Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Świątecznym szlakiem – Boże Narodzenie w USA

Świątecznym szlakiem po miastach USA

Boże Narodzenie to dla Amerykanów czas absolutnie wyjątkowy. Jest pełen tradycji, ciepła, rodzinnej bliskości i magii. Świąteczne przygotowania rozpoczynają się zaraz po Święcie Dziękczynienia. Wiele miast przeobraża się w magiczne krainy, oferując swoim mieszkańcom oraz odwiedzającym rozmaite atrakcje. Udział w programie cultural exchange, jakim jest Au Pair in America, to wspaniała okazja, aby doświadczyć amerykańskiego ducha świąt. Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w wyprawie: “Świątecznym szlakiem po miastach USA”.

Świąteczny Nowy Jork

Świąteczne kadry/widoki amerykańskich miast na pewno znacie z wielu kultowych filmów takich, jak: “Kevin sam w Nowym Jorku” czy “The family Man”. Nowy Jork to najlepsze miejsce, aby poczuć magicznego ducha Świąt Bożego Narodzenia. Oświetlone ulice, ozdoby w witrynach sklepowych, bożonarodzeniowe jarmarki i wszechobecna atmosfera zbliżających się świąt – dzielnice tego miasta potrafią zmienić się nie do poznania. Wiele osób, które miały okazję przebywać w tym czasie w  NYC twierdzi, że zima w Big Apple jest tą najpiękniejszą na świecie – szczególnie, kiedy pada tam śnieg! Ale co szczególnie warto zobaczyć w Nowym Jorku podczas okresu świątecznego?

Najbardziej świąteczne widoki i bogato zdobione instalacje znajdziecie przy Rockefeller Center. Ogromna choinka, która pojawia się tu w okresie bożonarodzeniowym, to największa zimowa atrakcja NYC i najbardziej rozpoznawalna choinka na świecie . Stawiana jest co roku na długo przed świętami – jeszcze przed 6 grudnia. Lampki na choince są zapalane podczas oficjalnej ceremonii, transmitowanej na żywo kilka dni po Święcie Dziękczynienia. Pozostają one zapalone do początku stycznia. Przy Rockefeller Center znajdziecie także niezwykle popularne wśród turystów lodowisko, gdzie wśród świątecznych ozdób i muzyki, nowojorczycy chętnie spędzają czas na lodzie u boku swoich rodzin oraz przyjaciół. Popularne wśród turystów szukających zimowej rozrywki są także lodowiska w Central Parku oraz przy Bryant Park.

W Nowym Jorku znajdziecie także niezliczone miejsca do zrobienia świątecznych zakupów. W NYC Christmas Markets  można znaleźć rozmaite bożonarodzeniowe produkty, ozdoby czy prezenty. Okresowe jarmarki znajdują się w różnych częściach miasta – Union Square Park, Columbus Circle oraz Winter Village w Bryant Park.

Nowy Jork posiada liczne rozrywki w klimacie świątecznym, takie jak: koncerty, specjalne przedstawienia odgrywane na Broadwayu czy spotkania ze Świętym Mikołajem przy Times Square. Dodatkowe wrażenia zapewnią pokazy świateł organizowane przez Saks Fifth Avenue. Odbywają się one każdego dnia po zmroku, co 10 minut. Widowiskowe światła tańczą w rytm świątecznej muzyki. Jeśli chcemy zobaczyć sceny wyjęte z filmów świątecznych to warto również wybrać się na osiedle Dyker Heights, Brooklynie. Mieszkańcy tego terenu co roku rywalizują między sobą o miano najlepiej przystrojonego domu. Do ich dekoracji często zatrudniani są profesjonalni projektanci, a instalacja świetlna jednego ogródka potrafi kosztować nawet 20 tysięcy dolarów! Zdecydowanie warto to zobaczyć!

Jak wyglądają Święta w Chicago?

Kiedy ulice Chicago zaczynają wypełniać tysiące skrzących się lampek, wiemy, że zima jest tuż za rogiem. Panująca tam atmosfera sprawia, że miasto podobnie jak Nowy Jork zachwyca magiczną aurą. Sezon świąteczny w Chicago rozpoczyna się tuż przed Świętem Dziękczynienia, kiedy to znany wszystkim mieszkańcom jarmark bożonarodzeniowy – Christkindlmarket powraca na Daley Plaza, a oficjalna miejska choinka staje w samym sercu miasta, czyli w Millennium Park.

Chicago to trafiony kierunek świątecznej podróży, która dzięki ogromnej ilości muzeów oraz oszałamiającej architekturze zapewnia odwiedzającym wiele atrakcji. W mieście co roku organizowane są wydarzenia dla osób poszukujących zimowej rozrywki, a jedną z najpopularniejszych destynacji jest Winter Wonderland Festival at Navy Pier. To właśnie tam dzieci w każdym wieku z zachwytem sprawdzają swoje umiejętności na ekstremalnym polarnym torze przeszkód, lodowej ścianie wspinaczkowej lub lodowisku. Można tam również złożyć wizytę Mikołajowi oraz udekorować własne ciasteczka.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Nauki i Przemysłu, gdzie podczas wydarzenia Christmas Around the World odwiedzający mogą wziąć udział w świątecznej zabawie i zapoznać się ze zwyczajami rodzin z całego świata, które są tam wyświetlane.

Będąc w Chicago nie można także przegapić darmowych, świątecznych iluminacji w Lincoln Park Zoo, a także wycieczki poza miasto aby wziąć udział w iluminacji ”Tree Lights at The Morton Arboretum”, która oferuje niesamowite spacerowe doświadczenie: 50 akrów majestatycznych drzew Arboretum dających spektakl kolorów, światła i dźwięku. Brzmi oraz wygląda to cudownie.

Ponadto, dla prawdziwych miłośników filmu “Kevin sam w domu” idealną destynacją będzie oddalona o 18 mil od Chicago, wieś Winnetka. To właśnie tam znajduje się słynny dom Kevina, gdzie podczas nieobecności swojej rodziny dzielnie walczył z dwoma niezaradnymi włamywaczami.

Święta w Las Vegas – czyli Święta na pustyni!

Tak, pomimo panującego tu ciepłego, pustynnego klimatu, świąteczną atmosferę poczujecie także w Nevadzie. W okresie bożonarodzeniowym to miasto pełne jest ozdób, światełek… a nawet śniegu! Padający śnieg możecie tu “zobaczyć” w Town Square – jednym z centrów handlowych tego miasta. Kultowy hotel Bellagio także przyciąga bożonarodzeniowym wystrojem – jego konserwatorium dekorowane jest w świątecznych zielono-czerwonych kolorach. Dodatkowo, ożywione zostaje Elfami Świętego Mikołaja, niedźwiedziami polarnymi i innymi zimowymi postaciami. Fontanna przed kasynem także nie zawiedzie nikogo, kto na chwilę się tu zatrzyma – odbywają się tu wodno-świetlne pokazy w rytm największych świątecznych utworów i hitów.

Las Vegas to także pokazy świateł, które przyciągają co roku tłumy miejscowych oraz turystów. Promenada LINQ, rozświetlona świątecznymi lampkami, to miejsce, które zdecydowanie warto wpisać na listę must-see w świątecznym Las Vegas, ale nie tylko ze względu na piękne ozdoby. Można tu spotkać amerykańskich kolędników śpiewających popularne kolędy. Jedną z największych świątecznych atrakcji w całym stanie  jest Glittering Lights – pokaz świetlny drive-thru, który odbywa się około 45 km na północny-wschód od centrum miasta na torze wyścigowym Las Vegas Motor Speedway. Otwierany codziennie po zmroku, przejazd odbywa się przez dziesiątki migoczących świątecznych instalacji, które zachwycą każdego odwiedzającego. Co zrobić, aby móc podziwiać całe rozświetlone bożonarodzeniowymi światłami miasto? Wystarczy udać się na LINQ High Roller, ogromny diabelski młyn, by móc zachwycić się odmienionym świąteczną magią Las Vegas. Nic prostszego!

Czym jest zima i okres świąteczny bez prawdziwego lodowiska? Na szczęście mieszkańcy i władze Las Vegas od dawna nie muszą zaprzątać sobie głowy tym problemem. Każdego roku świąteczną atmosferę przybliża lodowisko, otwierane w samym centrum miasta. Ale jak to możliwe, skoro w położonym na pustyni Las Vegas temperatury nie spadają poniżej zera? Sprawa jest prosta – Cosmopolitan, popularny hotel-kasyno, przekształca w ślizgawkę jeden ze swoich basenów sprawiając, że magia świąt co roku opanowuje gorące Las Vegas.

Zimowa rozrywka w Aspen

Aspen w stanie Colorado od lat nazywane jest zimową stolicą USA. Jest to kurort dla największych fanatyków skuterów śnieżnych, narciarstwa oraz jazdy na snowboardzie i łyżwach. Miejsce na ziemi dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez padającego śniegu.

Każdego roku wielu mieszkańców słonecznych stanów USA, jak np. Kalifornia czy Nevada, przyjeżdża do Aspen, aby spędzić ze swoimi bliskimi białe i magiczne święta. Ze względu na duże zainteresowanie turystów, władze miasta organizują tam wiele ciekawych zimowych atrakcji, które pozwalają jeszcze bardziej poczuć grudniową magię świąt.

Największą tradycją Aspen jest wydarzenie zwane “12 Days of Aspen”, organizowane co roku od 20 do 31 grudnia przez Aspen Chamber of Commerce. Krótko mówiąc, są to obchody z mnóstwem niesamowitych atrakcji, dzięki którym całe miasto zamienia się w zimową krainę.
Większość z nich jest całkowicie darmowa, dzięki czemu każdy może wziąć udział w zabawie. Wydarzenie skierowane jest do osób w dowolnym wieku oraz różnych zainteresowaniach. Rodzinne i przyjazne dzieciom zajęcia zazwyczaj obejmują jazdę na łyżwach, spotkania z Mikołajem, warsztaty artystyczne, a także pieczenie i dekorowanie ciasteczek, czy robienie  świątecznych ozdób. Punktem kulminacyjnym 12 Days of Aspen jest Sylwester, podczas którego odbywają się pokazy świateł i sztucznych ogni na Aspen Mountain.

Innym ciekawym wydarzeniem w Aspen jest Wintersköl Parade. Są to czterodniowe obchody, obejmujące zimowe imprezy odbywające się w każdej części miasta: od rzeźbienia w lodzie, pokazów mody psów, wyścigów fat-bikeów, zawodów narciarskich po pokazy fajerwerków i wspólne kolędowanie.

Dla wszystkich tych, którzy kochają świąteczne światełka oraz lampki, Aspen jest miejscem idealnym do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia. Wiele resortów oraz mniejszych hoteli prowadzi swoje własne przygotowania, organizuje świąteczne poczęstunki i zimowe zabawy, a także zachęca swoich gości do wspólnego ubierania choinki lub dekorowania lobby i hotelowych korytarzy. W Aspen każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak wygląda zima w Bostonie?

Wschodnie wybrzeże USA słynie z dużej ilości śniegu, dzięki czemu święta w Bostonie wyglądają jak z obrazka.

Aby poczuć prawdziwego, bostońskiego Ducha Świąt nie można przegapić  „Winter holiday markets”. Jarmarki bożonarodzeniowe w stolicy stanu Massachusetts otwierają się już w listopadzie lub na samym początku grudnia. Są one mieszanką tradycyjnych europejskich jarmarków świątecznych i angielskich rzemieślniczych. Można tam zaopatrzyć się w ręcznie robione prezenty oraz skosztować wielu przedświątecznych przysmaków. Najpopularniejszym z jarmarków bostońskich jest “SoWa Winter Festival & Holiday Market”, gdzie ustawiane jest ponad 130 straganów. Podczas tamtejszych zakupów, każdy odwiedzający ma też okazję posłuchać kolędujących chórów.

Innym ciekawym jarmarkiem w Bostonie jest The Holiday Market at Snowport w dzielnicy Seaport. Obok stoisk handlowych znajduje się tam wyjątkowe lodowisko, z którego bardzo chętnie korzystają mieszkańcy miasta oraz jego turyści.

Podczas grudniowego szaleństwa w robieniu zakupów spożywczych, czy też kupowaniu prezentów dla swoich bliskich. Boston oferuje wiele atrakcji pozwalających na odpoczynek i miło spędzone wieczory. Podczas sezonu świątecznego warto wybrać się do kilku miejsc, oferujących zapewniających spacery wśród błyszczących lampek i dekoracji bożonarodzeniowych. Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić jest – Christopher Columbus Park Trellis Lighting, czyli Park Krzysztofa Kolumba, położony na historycznym nabrzeżu Bostonu. Za każdym razem zamienia się on w piękną świąteczną wystawę złożoną z 50 000 niebieskich światełek i innych dekoracji.

Masz niedosyt świątecznych lampek? Warto wybrać się na spacer po bostońskim Zoo. Odwiedzający mogą tam zobaczyć tysiące migoczących światełek zawieszonych na drzewach, a poza nimi: czarne niedźwiedzie, orła bielika, rysie kanadyjskie, lisy arktyczne oraz… renifery! Brakuje tam tylko elfów i Mikołaja…

Podobne atrakcje znajdziemy  w samym sercu miasta, czyli w Boston Common, które rozświetla się sezonowym blaskiem. Można tutaj wziąć udział w uroczystym zapaleniu bostońskiej choinki oraz zobaczyć spektakl bostońskiego klubu łyżwiarskiego na najpopularniejszym lodowisku w mieście, Frog Pond.

Jakie świąteczne atrakcje znajdziesz w Seattle?

Seattle, położone w stanie Waszyngton, to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w USA pod względem miejsc świątecznych. Odbywa się tu mnóstwo eventów o tematyce świątecznej, które trwają od Święta Dziękczynienia aż do Nowego Roku. Zobaczcie dlaczego warto odwiedzić Seattle właśnie w tym czasie.

Każdego roku, Pike Place Market organizuje świąteczną imprezę pod tytułem “Magic in the Market”, gdzie na odwiedzających czeka masa różnych atrakcji. Można tu nie tylko wybrać się na świąteczne zakupy, ale także zrobić sobie darmowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem, posłuchać bożonarodzeniowych koncertów na żywo, czy wziąć udział w słynnej ceremonii rozświetlenia rynku. Każdego roku hotel Sheraton w Seattle organizuje Piernikową Wioskę, której motyw przewodni zmienia się z każdego sezonu.

Ciekawą atrakcją są świąteczne rejsy. Podczas wyprawy można nie tylko podziwiać panoramę miasta i jego okolic, ale także doświadczyć prawdziwych świątecznych przeżyć na pokładzie statku. To właśnie tu można posłuchać kolęd w wykonaniu występujących tu chórów, zrobić zdjęcie z Mikołajem czy po prostu zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na świąteczne Seattle z powierzchni wody. Szczególnie wyjątkowym jest Spirit of Seattle, który przyozdobiony świątecznymi dekoracjami zatrzymuje się w wielu różnych miejscach, rozsiewając magię świąt po okolicach Seattle.

Niewątpliwie, jednym z większych plusów odwiedzenia stanu Waszyngton i Seattle zimą jest możliwość doświadczenia największej magii tego sezonu – śniegu! Wybierając się na Mount Rainer możecie być niemal pewni, że go znajdziecie. Warto też rozważyć wycieczkę poza miasto, a konkretnie do Leavenworth i Village of Lights, zimowej krainy magii, gdzie każdego roku odbywa się festiwal świątecznych świateł. Ponad 500 000 światełek świątecznych przekształca to miejsce w prawdziwą stolicę bożonarodzeniowej atmosfery. To także świetne miejsce do zakupu świątecznych prezentów dla najbliższych. Odkrywanie tego magicznego miasteczka zimą jest niewątpliwie bez wątpienia niesamowitą przygodą.

Marzysz o tym, aby w końcu zobaczyć choinkę na Rockefeller Center? A może chciałabyś obejrzeć bostońskie wystawy świateł lub pojeździć na nartach w Colorado? Jeśli marzysz o życiu za oceanem oraz chcesz zmienić swoją codzienność, nie czekaj dłużej i spraw sobie świąteczny prezent.

Zgłoś się na program Au Pair in America i przeżyj niezapomnianą przygodę w USA! Poznasz tam ludzi z całego świata, zdobędziesz nowe doświadczenie, opanujesz angielski do perfekcji, a co najważniejsze, na własnej skórze poczujesz amerykańskiego Ducha Świąt!

Merry Christmas everyone!