Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Święto Dziękczynienia

czyli dzień pełen wdzięczności, indyka i rodzinnej atmosfery!

Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich świąt. Odbywa się w czwarty czwartek listopada i jest tradycją, którą ustanowili przybywający do Ameryki koloniści. Przyjmuje się, że po raz pierwszy celebrowano je w 1621 roku. Thanksgiving jest niezwykle rodzinnym świętem i w Stanach Zjednoczonych jest celebrowane równie hucznie jak Boże Narodzenie w Polsce – przy stole zbierają się wszyscy najbliżsi – nawet Ci, którzy muszą przemierzyć wiele kilometrów, aby odwiedzić swoją rodzinę.


Trzy razy „F”

Wśród Amerykanów popularnym stwierdzeniem jest „it’s all about food, family and friends”, czyli jedzenie, rodzina i przyjaciele przede wszystkim. W tej wyjątkowy dzień, rodzina i przyjaciele spotykają się na wspólną ucztę jaką jest Thanksgiving. Zaczyna się ona zazwyczaj krótką modlitwą lub przemową głowy rodziny i podzieleniem tym, za co jesteśmy wdzięczni. Po kolacji wszyscy oglądają tradycyjny już mecz futbolu amerykańskiego.  Czasem jest on nie tylko oglądany w telewizji, ale również rozgrywany pomiędzy członkami rodziny! Tego dnia fanami futbolu stają się wszyscy – od małych dzieci do dziadków, niezależnie od tego, czy na co dzień interesują się sportem.

Tradycyjne jedzenie

Zapewne Święto Dziękczynienia kojarzy się wszystkim z jednym głównym daniem jakim jest indyk. Warto jednak wiedzieć, że oprócz indyka, na stole można znaleźć wiele innych rarytasów. Nieodłącznym elementem każdego Thanksgiving jest między innymi zielona fasolka, farsz (którym wypełniany jest indyk), ziemniaki – często zapiekane bataty, brukselka, a także sosy: pieczeniowy i żurawinowy. Na deser pojawiają się oczywiście wszelkiego rodzaju wypieki – najsłynniejszymi z nich są pumpkin pie, apple pie czy cranberry pie. Tarty – dyniowa, jabłkowa czy żurawinowa, podawane z bitą śmietaną są idealnym zakończeniem tej wielkiej uczty!
 

Parady

Kolejnym, nieodłącznym elementem Święta Dziękczynienia są parady – zarówno te lokalne, jak i największa w kraju parada Macy’s w Nowym Jorku. Jest to wielkie wydarzenie transmitowane na cały kraj. Na ekranie telewizorów można oglądać coroczne widowisko gigantycznych balonów (słynne postaci z kreskówek), cheerleaderek, klaunów, orkiestr marszowych, teatru, a także przedstawień broadwayowskich. Paradę można oczywiście obejrzeć też osobiście udając się do Nowego Jorku – koniecznie odpowiednio wcześnie, aby zająć sobie najlepsze miejsce. Parada Macy’s znajduje się na bucket list prawie każdej Au Pair mieszkającej w okolicy! Udając się na nią należy jednak uzbroić się w cierpliwość i ciepłe ubrania, ponieważ końcówka listopada nie należy do najcieplejszych okresów w tym mieście! Co ciekawe ostatnią platformą jaka pojawia się na paradzie zawsze jest Święty Mikołaj, który symbolizuje zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
 

Ciekawostki na temat Święta Dziękczynienia:

1. Parada Macy’s gromadzi ponad 40 milionów widzów przed telewizorami i ponad 3 miliony osób, oglądających wydarzenie na żywo.
2. Według wyliczeń, co roku ze względu na Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych przyrządza się około 47 milionów indyków.
3. Tradycyjnie, z okazji Thanksgiving odbywa się uroczystość ułaskawienia jednego indyka przez Prezydenta USA.
4.Dzień po Święcie Dziękczynienia w USA rozpoczyna się szaleństwo zakupów i ogromnych przecen, dochodzących nawet do minus 90%, zwane Black Friday.
5. Święto Dziękczynienia jest również obchodzone w Kanadzie, ale jest to drugi poniedziałek października.