Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Pensylwania

Pensylwania zajmuje szczególne miejsce w sercach Amerykanów. Stan ten był głównym ośrodkiem amerykańskiej rewolucji oraz miejscem w którym uchwalono Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych i pierwszą Konstytucję na świecie. Jest to prawdziwa kolebka kulturalna i gospodarcza USA, którą bardzo chętnie odwiedzają au pair przebywające na programie. Zobacz, dlaczego nasze au pair tak chętnie odwiedzają Pensylwanię i jakie atrakcyjne miejsca można zwiedzić odwiedzając ten stan.

Capitol w Pensylvwanii

Na początku kilka faktów o tym stanie:

  • Stolicą Pensylwanii jest położone we wschodniej części stanu miasto Harrisburg.
  • Nazwa Pensylwania pochodzi od nazwiska Williama Penn’a, założyciela kolonii w okolicach ówczesnej Philadelphii oraz łacińskiego słowa sylvania (lasy).
  • Stan ten jest jednym z trzech największych producentów energii elektrycznej oraz grzybów w kraju.
  • Jest 9. najbardziej zaludnionym stanem w USA.
  • Pensylwania nazywana jest światową stolicą snacków, ze względu na wielkość produkcji precli oraz chipsów w tym stanie. W Pensylwanii znajduje się również fabryka czekolady Hershey’s.
  • Na terenie stanu panuje klimat umiarkowany ciepły, wilgotny. Występują tam wilgotne lata oraz mroźne zimy.
  • Pensylwania zajmuje powierzchnię o wielkości 119 280km 2– jest niewiele mniejsza od Grecji.

 

A co w Pensylwanii polecają zobaczyć uczestnicy programu Au Pair in America?

Pittsburgh znajdujące się w zachodniej części stanu jest idealnym miejscem na jednodniowe wycieczki. Podczas zwiedzania miasta, polecamy odwiedzić The Andy Warhol Museum, poświęcone twórczości tego artysty, PNC Park czyli stadion baseballowy, na którym swoje mecze rozgrywa Pittsburgh Pirates oraz Big Mac Museum znajdujące się niedaleko miasta. Ta słynna kanapka została stworzona właśnie w Pensylwanii!

Będąc w mieście udajcie się na lunch do Primanti Bros, gdzie będziecie mieli okazje spróbować absolutnego klasyku tego miasta, czyli kanapki zawierającej frytki oraz wiele innych smakowitych dodatków.

Philadelphia jest największym miastem pod względem ludności w Pensylwanii oraz miastem z niebywale bogatą historią – w przeszłości Philadelphia była centrum geograficzno-politycznym pierwotnych trzynastu kolonii oraz pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych, do czasu utworzenia Waszyngtonu. Jest to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia na wschodnim wybrzeżu USA. Szczególnie polecamy odwiedzić:

  • Philadelphia’s Magic Gardens będące niesamowitą mozaiką zajmującą powierzchnię 280 mstworzoną przez Isaiaha Zagara.
  • Rocky steps, czyli 72 schodków prowadzących do wejścia Philadelphia Museum of Art, z pewnością znane każdemu z Was z kultowego filmu Rocky.
  • Independence Hall, czyli miejsce, od którego wszystko się zaczęło – w murach tego budynku podpisana została Deklaracja Niepodległości oraz uchwalona została Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Budowla od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Philadelfii, nie zapomnijcie o skosztowaniu Philly Cheesesteak, słynnej kanapki ze stekiem wołowym, serem i zieloną papryką – jest ona typowym „fast-food’owym” daniem tego regionu!

Hersheypark został otwarty na początku XX wieku jako park rozrywki dla pracowników zakładów produkcji czekolady Hershey’s. W tym momencie jest on dostępny dla wszystkich zainteresowanych i na swojej powierzchni 49 hektarów posiada ponad 60 atrakcji. Będąc w pobliżu koniecznie odwiedźcie The Hershey Story, w którym znajduje się czekoladowe laboratorium.

Hrabstwo Lancaster w Pensylwanii może pochwalić się ponad 33 tysięczną społecznością Amiszów. Jest to nie tylko największe tego typu skupisko tej ludności w całych Stanach Zjednoczonych, ale również i na świecie. Wizyta w ich wiosce jest niesamowitą podróżą do przeszłości z racji tego, że Amisze starają się zachować styl życia z XVII wieku, odrzucając korzystanie z większości zdobyczy współczesnego świata.  Od niedawna Amisze postanowili otworzyć się na zewnętrzny świat poprzez umożliwianie zwiedzania swoich farm, na których możecie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ich życiu codziennym.

Park Stanowy Presque Isle powinien być obowiązkowym punktem na mapie Pensylwanii dla każdej au pair kochającej przyrodę. Park zlokalizowany jest na piaszczystym półwyspie, z którego możecie obserwować wiele gatunków rzadkich ptaków. Miejsce to otrzymało nawet miano najlepszego miejsca do obserwacji ptaków w USA. Presque Isle rocznie odwiedza ponad 4 miliony turystów.

W miasteczku Punxsutawney mieszka uroczy świstak o imieniu Phil, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, kiedy nadejdzie wiosna. Co roku 2 lutego w USA obchodzone jest święto Groundhog Day, którego bohaterem jest świstak amerykański. W tym dniu wywabia się świstaka z kryjówki – jeśli zwierzę zobaczy swój cień i wróci, zwiastuje to jeszcze 6 tygodni zimy. Jeżeli nie wróci, oznacza to, że wiosna jest już blisko.

Cherry Springs State Park, znajdujący się w północnej części stanu jest idealnym miejscem na nocną obserwację nieba. Przy dobrej widoczności, z parku można dostrzec drogę mleczną oraz niekiedy nawet zorzę polarną. Park jest obowiązkowym miejscem na weekendowe wypady dla każdej au pair mieszkającej w okolicy!

Kinzua Bridge to stalowy most zbudowany pod koniec XIX wieku, będący niegdyś najdłuższym i najwyższym mostem kolejowym na świecie. Dziś jest jedną z największych atrakcji parku stanowego, który nosi taką samą nazwę – Kinzua Gridge State Park. W 2003 roku most uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku przejścia tornada. Władze parku zdecydowały zamienić most w punkt widokowy, z którego możecie podziwiać niesamowite widoki okolicy.

Chociaż Pensylwania nie jest zwykle pierwszym wyborem podczas planowania wycieczki po Stanach Zjednoczonych, niewątpliwie zauroczy ona każdego kto zdecyduje się umieścić ją na mapie swojej wymarzonej podróży po USA.

A co o Pensylwanii mówią nasze au pair:

Pensylwania to piękny zielony stan, z masą wspaniałych tras na jednodniowe wyprawy. Co ciekawe możemy spędzić weekend w mieście i jednocześnie udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę otoczeni bujną zielenią w sercu miasta. Mieszkając w Filadelfii regularnie jeździłam na wycieczki rowerowe przez Fairmount Park, które serdecznie każdemu polecam. Zaczynając od Forbidden Drive zjeżdżamy w dół pięknej doliny, z kamiennym mostem i wodospadami. Trasa prowadzi aż do filadelfijskich Boat Houses i muzeum sztuki ze słynnymi Rocky Steps. To według mnie najlepsza trasa widokowa w Filadelfii, a może nawet w całej Pensylwanii!

-Natalia, była au pair w Filadelfii w Pensylwanii