Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy stany – Maryland

Mimo tego, że Maryland jest jednym z najmniejszych stanów w USA, ma on bardzo wiele atrakcji do zaoferowania. Przez swój zróżnicowany krajobraz, stan ten nazywany jest często „Ameryką w miniaturze”. Jest to jeden z najpopularniejszych stanów, w którym nasze Au Pair spędzają swój rok w USA.

Wieżowiec w Maryland - flagi Maryland, USA

Kilka faktów o Maryland:

  • W Maryland nie znajdziecie ani jednego naturalnego jeziora.
  • Stolicą jest urocze portowe miasteczko Annapolis, znajdujące się nad zatoką Chesapeake.
  • Stan zajmuje powierzchnię 32 131 km2 z czego 6819,07 km², czyli 21,2% powierzchni to zbiorniki wodne.
  • Klimat na wybrzeżu jest podzwrotnikowy morski, a w głębi stanu występuje klimat kontynentalny wilgotny.
  • Maryland nazwano na cześć królowej Henrietty Marii Burbon, która była żoną Karola I Stuarta.
  • Lasy pokrywają około 43% powierzchni stanu.
  • Specjalnością kuchni tego stanu jest „blue crab”, który przyrządzany jest na wiele różnych sposobów. Na stołach mieszkańców Maryland dominują również inne owoce morza z racji bliskości zatoki Chesapeake. Oficjalnym deserem tego stanu jest Smith Island cake, czyli przepyszny kilkuwarstwowy tort z polewą czekoladową.

 

Zobacz, jakie miejsca polecają uczestniczki programu Au Pair in America:

National Harbor jest idealnym miejscem na jednodniowe wycieczki. Miasteczko znajduje się nad rzeką Potomac i ma do zaoferowania wiele atrakcji, takich jak: przejażdżka diabelskim młynem, możliwość wynajęcia kajaków czy oglądanie filmów podczas wielu festiwali filmowych, odbywających się w tym miejscu. Wiele au pair uwielbia odwiedzać to miejsce razem ze swoimi host kids.

Maryland Renaissance Festival, czyli coroczna impreza odbywająca się od połowy sierpnia do końca października w Annapolis. Pozwala ona przenieść się do XVI-wiecznej Anglii. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia spektakularnych strojów oraz spróbowania renesansowych potraw.

Baltimore, które jest jednym z 20 największych miast w Stanach Zjednoczonych oraz największym miastem w Maryland. Jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w tym stanie. Podczas wizyty w Baltimore, szczególnie polecamy odwiedzić ostatni zacumowany w porcie żaglowy okręt USS Constellation z 1854 roku, National Aquarium oraz Peabody Library, czyli XIX-wieczną bibliotekę Uniwersytetu Johns Hopkins.

Kolejnym miastem wartym odwiedzenia w Maryland jest Annapolis, które przez pewien czas było stolicą Stanów Zjednoczonych w XVIII wieku. Podczas pobytu w miasteczku musicie odbyć spacer uroczą dzielnicą historyczną, która może pochwalić się przepięknymi zabudowaniami. Nasze au pair polecają również Banneker-Douglass Museum, które poświęcone jest historii Afroamerykanów w USA oraz Annapolis Maritime Museum.

Ocean City jest nadmorską miejscowością u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jest to jedno z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji mieszkańców stanu Maryland, znajdujące się w rankingu 10 najpopularniejszych plaż w USA.  W Ocean City, oprócz korzystania z uroków oceanu, możecie również spróbować gry w golfa lub odwiedzić pobliski lunapark.

Calvert Cliffs State Park zachwyca spektakularnymi klifami o każdej porze roku. W parku znajduje się wiele tras pieszych o długości 21 km, dzięki którym możecie podziwiać te miejsce za każdym razem z innej perspektywy.

Swallow Falls State Park może pochwalić się najwyższym wodospadem znajdującym się w Maryland. Muddy Creek Falls mierzy ponad 16 metrów i zachwyca wszystkie osoby odwiedzające ten park. Szczególnie polecamy odwiedzić to miejsce jesienią, kiedy park zachwyca przepięknymi kolorami oraz zimą, podczas której zamienia się w zapierającą dech w piersiach białą krainę.

Dodatkowo, bliskość stolicy Stanów Zjednoczonych, czyli Waszyngtonu sprawia, że Maryland jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do spędzenia gap year czy zwiedzenia, podczas podróży do USA. Stan ten jest też świetnym punktem wypadowym na wycieczki do Philadelphii czy Nowego Jorku.