Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Arizona

Odkrywamy Stany - tym razem czeka na nas gorąca i dzika Arizona. Co roku przyciąga turystów swoją niepowtarzalnością i ciekawymi atrakcjami. To tu znajdziesz niezwykłe krajobrazy oraz dziką faunę i florę, które zachwycają miłośników: natury, dreszczyku emocji i ucieczki od zgiełku miast. Tu poczujesz się jak na Dzikim Zachodzie, zachłyśniesz się widokami nie z tej ziemi i nacieszysz oko naturą. Wykorzystaj pobyt w USA i odwiedź jeden z piękniejszych stanów Ameryki. Witamy w Arizonie!

odkrywamy-stany-arizona

 

Kilka faktów na temat Arizony:

  • Motto: Ditat Deus (Bóg wzbogaca)
  • Przydomek:  Stan Wielkiego Kanionu (Grand Canyon State)
  • Symbole: kwiat kaktusa Saguaro, strzyż kaktusowy, drzewo paloverde
  • Stolica Arizony:  Phoenix
  • Arizona to szósty co do wielkości stan w USA
  • Latem w Arizonie panują ekstremalnie wysokie temperatury – nawet 35-55 stopni Celsjusza!
  • Oficjalne kolory stanu Arizona to niebieski (ten sam odcień, który znajduje się we fladze Stanów Zjednoczonych) i złoty
  • Na terenie Arizony znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Saguaro, Park Narodowy Skamieniałego Lasu, Park Narodowy Wielkiego Kanionu

 

Arizona, położona w południowo-zachodniej części USA, to miejsce oferujące odwiedzającym jedne z najpiękniejszych, zapierających dech w piersiach widoków na Ziemi. To właśnie ten stan jest domem dla znanego wszystkim (i widocznego aż z kosmosu!) Wielkiego Kanionu.. ale nie tylko! Dzika Arizona pełna jest niespodzianek i miejsc, których zobaczenie warto wziąc pod uwagę podczas podróży po USA.

Cuda natury Arizony

Wybierasz się do Arizony? Upewnij się, że masz ze sobą aparat bądź telefon (koniecznie naładowany, z wolną pamięcią), który pozwoli Ci uwiecznić wyjątkowe chwile i malownicze obrazy – przed Tobą widoki nie z tej ziemii!

Wielki Kanion Kolorado

arizona-wielki-kanion-kolorado
O Wielkim Kanionie słyszał chyba każdy. Jest on prawdziwym arcydziełem przyrody, a ze wzglęu na to jest nawet przez wielu uważany za ósmy cud świata. Tę ikonę Stanów Zjednoczonych, znajdującą się w sercu Grand Canyon National Park, odwiedza każdego roku nawet 5 milionów turystów ze wszystkich zakątków świata. To jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Ziemi, a widoki, które „oferuje” naprawdę zapierają dech w piersiach. Kanion rozciąga się na 446 kilometrach kwadratowych, ma od 500 metrów do nawet 30 kilometrów szerokości, a jego najgłębsze miejsce to ok 1,8km. Najstarsze skały na jego terenie liczą aż 1.8 miliarda lat, najmłodsze – 270 milionów. Można zatem śmiało stwierdzić, że decydując się na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca, możemy z bliska przyjrzeć się historii geologicznej Ziemi zapisanej w skałach Kanionu. Wycieczka do tego miejsca to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody, ale także dla miłośników dreszczyku emocji. Dla odwiedzających władze parku przygotowały wachlarz form jego zwiedzania – wycieczki autobusowe, wycieczki własnym samochodem, wycieczki piesze, a nawet loty helikopterem ponad jego powierzchnią. Można także spędzić tu noc i zasmakować jego klimatu po zachodzie słońca. Kanion można też oglądać ze  szklanej platformy Grand Canyon Skywalk, znajdującej się w Peach Springs – zachodnim krańcu Wielkiego Kanionu.

Havasu Falls

arizona-havasu-falls

Marzysz o chwili relaksu po intensywnym, spędzonym w gorącym słońcu Arizony dniu? W takim mamy dla Ciebie propozycję – Havasu Falls, czyli perełkę Wielkiego Kanionu. Ten wodospad ma około 30m wysokości, a jego woda, dzięki występującym w niej pierwiastkom i związkom chemicznym, przybiera lazurowy kolor – szczególnie w zestawieniu z pomarańczowym kolorem otaczających wodospad skał. Trasa prowadząca do niego nie należy do najkrótszych, niemniej jednak perspektywa odpoczynku i orzeźwiającej kąpieli w chłodnych wodach Havasu Falls przyciąga rocznie wielu turystów. Warto rozważyć przedłużenie swojego pobytu o całą noc – odpoczynek pod rozgwieżdżonym niebem, przy akompaniamencie szumiącej wody Havasu Falls może zostać w pamięci na długo. Odwiedzając polecamy także zobaczenie innych wodospadów znajdujących się w pobliżu.

 

Horseshoe Bend

arizona-horseshoe-bend

Niedaleko położonego w północnej części miasteczka Page znajdziesz kolejną obleganą przez turystów atrakcję stanu Arizona.  „Horseshoe Bend”, bo tak właśnie  nazywa się, to miejsce, w którym rzeka Kolorado meandrując tworzy kształt końskiej podkowy. Miejsce to jest szczególnie zatłoczone podczas wschodu i zachodu słońca, kiedy to promienie słońca, tańcząc na czerwonych skałach, tworzą niepowtarzalny klimat. Będąc w Arizonie warto tu zajrzeć zwłaszcza, że jest to zupełnie darmowa atrakcja, ze swobodnym wstępem „prosto z drogi”.

Lake Powell

Jest to sztuczny zbiornik wodny na rzece Kolorado, znajdujący się na pograniczu stanów Utah i Arizona, utworzony w 1963 roku. Jezioro nazwane zostało na cześć amerykańskiego odkrywcy Johna Wesleya Powella. Stanowi jeden z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych – szczególnie popularna część to Lone Rock Beach, czyli  piaszczysta plaża znajdująca się na wprost samotnej, wystającej z wody skały. Niech nie zmyli Cię jej niewielki na pierwszy rzut oka rozmiar. Podpływając kajakiem w jego okolicę przekonasz się jak ogromna jest to formacja. W marinach położonych przy Jeziorze Powell można wypożyczyć rozmaity sprzęt wodny, wyruszyć na spacer do kilku wyznaczonych punktów widokowych, lub po prostu odpocząć, opalając się na brzegu jeziora.

Kanion Antylopy

arizona-antelope-canyon

Kanion Antylopy to kolejne zapierające dech w piersiach miejsce w Arizonie. Zwany także Kanionem Korkociągu, powstawał przez miliony lat na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, głownie gwałtownych powodzi występujących na jego obszarze, na miękki piaskowiec. Ze względu na ciekawe kształty „tuneli” kanionu, jest to jedna z najchętniej odwiedzanych (i fotografowanych) przez podróżujących atrakcji w południowo-zachodniej części kraju. Antelope Canyon najlepiej odwiedzić w godzinach przedpołudniowych – to wtedy wpadające od góry słońce tworzy niesamowite snopy świetlne, tworząc jedyny w swoim rodzaju fotograficzny raj. Zwiedzanie odbywa się poprzez wydrążony w skale tunel, a odwiedzającym, ze względów bezpieczeństwa, zawsze towarzyszy przewodnik.

Dolina Pomników (Monument Valley) 

arizona-monument-valley

Położony na granicy Utah i Arizony region to miejsce rodem z Dzikiego Zachodu.  Dzięki erozji na terenie doliny powstało mnóstwo ciekawych formacji skalnych takich jak iglice czy góry stołowe (o wyraźnie spłaszczonym wierzchołku) i wiele innych, wyglądem przypominających pomniki – to właśnie od nich wzięła się nazwa tego miejsca. Monument Valley gościło ekipy filmowe największych hitów kinowych jak Powrót do Przyszłości, Forrest Gump czy nawet popularnego serialu Doctor Who. Oprócz malowniczych widoków i szlaków, dla odwiedzających przygotowano tu także wiele innych atrakcji. Odważni mogą spróbować swoich sił  na grzbietach koni. Opcje są dwie – zdjęcie na końskim grzbiecie, bądź wycieczka w siodle w towarzystwie przewodnika. Zastanawiasz się jak to możliwe? Koniecznie zajrzyjcie na nasz kanał na Youtubie, gdzie jedna z wielokrotnych uczestniczek naszego programu – Ewa, opowiada między innymi jak jeździła konno właśnie w Monument Valley!

Parki narodowe Arizony

arizona-park-narodowy-skamieniałego-lasu

Na terenie Arizony znajdują się trzy parki narodowe – Park Narodowy Saguaro, Park Narodowy Wielkiego Kanionu oraz Park Narodowy Skamieniałego Lasu – wszystkie stanowią ciekawe punkty na liście atrakcji Arizony. Znajdziesz tu kaniony (w tym wspomniany wcześniej Grand Canyon), różnego rodzaju formacje skalne, liczną faunę i florę, łącznie z pumami i kojotami, a także wyjątkowymi zjawiskami jak.. skrzemieniałe drewno. Znajdziesz je w ostatnim z nich, Petrified Forest National Park, położonych na przedmieściach miasta Tucson. Skamieniałości, które tam znajdziecie są niesamowitym źródłem informacji o tym jak bardzo obecny wygląd parku różni się od tego z pradawnych czasów i jak różnorodnym środowiskiem był niegdyś dzisiejszy teren parku. Trudno sobie wyobrazić, ale niegdyś rósł tam przeogromny las, po którym dziś zostały jedynie pamiątki w postaci skamieniałego drewna. W jednym z najstarszych miejsc parku, Puerco Pueblo, znaleźć można pozostałości po niegdysiejszej osadzie Indian, na przykład petroglify – wyryte w skale rysunki niegdysiejszych mieszkańców tego terenu.

Miasta Arizony

Arizona to nie tylko zachwycająca natura i piękne widoki – na obszarze tego stanu znajduje się kilka ciekawych miast i mniejszych miejscowości. Możesz w nich naładować baterie przed/po lub w trakcie podróży i zasmakować nieco innego rodzaju miejskiego życia.

Phoenix

To stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Arizona, jednocześnie znajdujące się na szóstym miejscu na liście największych miast w USA. Położone w Dolinie Słońca, u stóp aż czterech różnych łańcuchów górskich. Miasto to jest centrum obszaru metropolitarnego, zwanego Doliną Słońca, który jest dwunastym co do wielkości tego typu terenem w USA. Zamieszkałe niegdyś przez Indian otrzymało nazwę  symbolizujące miasto, które zostało stworzone na pozostałościach dawnej cywilizacji. Warto tu zajrzeć do pięknego Parku Pamięci Narodowej, Sea Life Aquarium i Haunted Downtown Walking Tour, gdzie poznasz mroczną historię miasta.

Seligman

arizona-seligman

Niewielkie, niespełna dziesięciotysięczne miasteczko Seligman leżące na trasie popularnej Route 66 w Arizonie uznawane jest za miejsce powstania tej najbardziej popularnej drogi na świecie. To właśnie tutaj w czasach jej świetności przystanek na trasie robiło sobie wielu podróżujących – Seligman był prawdziwym ośrodkiem turystycznym, pełnym moteli, barów i restauracji. Obecnie Seligman to miejsce, w którym możesz się zatrzymać podróżując Route 66. Największą atrakcją jest historyczna część miasteczka, która przywołuje wspomnienia z czasów świetności tej trasy. Znajdują się tam liczne sklepy z pamiątkami, motele, kawiarnie, ale też różne opuszczone miejsca, na tle których wielu turystów chętnie robi sobie zdjęcia. Szczególną popularnością cieszy się kafejka „Seligman Sundries”, obok której znajdziesz drogowskaz wskazujący kierunki do różnych miast na świecie (jedno z nich na pewno znasz:)). Polecamy też zajrzeć do jednej z lokalnych restauracji o nazwie Snow Cap, która stała się inspiracją dla jednej z animowanych produkcji Disneya we współpracy z Pixarem – słynnej bajki „Auta”.  Wyprawa do tego miejsca gwarantuje, że poczujesz klimat lat 70tych i będzie świetną okazją do udokumentowania swoich wakacji w USA.

„Bóg stworzył Wielki Kanion, ale mieszka w Sedonie”

arizona-sedona-diabelski-most

Sedona to wyjątkowe, położone w północnej części stanu miasto, które należy do jednego z chętniej odwiedzanych miast w Arizonie. Otoczona niezwykłymi formacjami skalnymi, Sedona to wyjątkowe doświadczenie, które łączy życie miejskie z niesamowitą naturą. Otaczające miasteczko szlaki i trasy poprowadzą was do wielu malowniczych miejsc. Jednym z nich jest na przykład Devil’s Bridge – największego naturalnego mostu powstałego w skale na skutek działań wody i wiatru.  Można tu także wybrać się szlakiem do Cathedral Rock, formacji skalnej stanowiącej prawdziwy symbol Sedony, która górując nad miastem jest widoczna właściwie z każdego jego punktu. Sedona znana jest także z niezwykle bogatego życia artystycznego – jest tu mnóstwo galerii sztuki, międzynarodowe festiwale filmowe i wiele wiele innych.

 

Pobyt w Arizonie niewątpliwie dostarczy wielu wrażeń. Udział w programie Work&Travel to świetna okazja by odwiedzić jeden z najpiękniejszych, według większości mieszkańców USA, stan. Wspaniała pogoda, nieograniczona ilość słońca, cudowne widoki – to wszystko czeka na odwiedzających właśnie w Arizonie. Już dziś zaplanuj pobyt w USA, spełniając marzenia!