Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Dakota Południowa

Odkrywamy Stany - Dakota Południowa

Niepozorna na pierwszy rzut oka Dakota Południowa to stan obfitujący w prawdziwe perły natury. Nieskończoność traw lokalnych prerii, wysokie góry, niekończące się jaskinie, lasy i ciekawe ziemne pustynie - to tylko część atrakcji, które przyciągają tu turystów. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić Dakotę podczas podróży po USA!

Kilka faktów na temat Dakoty Południowej:

  • Nazwa stanu pochodzi od mieszkających tam Indian Dakota (Siuksów)
  • Leży w dwóch strefach czasowych: UTC-06:00 i UTC-07:00
  • Motto: Under God the People Rule (Z woli Bożej rządy ludu)
  • Przydomek: The Mount Rushmore (Stan Góry Rushmore)
  • Stolica: Pierre
  • Ciekawostka: Południowa Dakota ma dłuższą linię brzegową niż Floryda – dzięki licznym rzekom i jeziorom polodowcowym znajdującym się na jej obszarze

Miasta Dakoty Południowej

Pierre

Położone nad malowniczą rzeką Missouri miasto Pierre to ósme co do wielkości miasto Dakoty Południowej. Jednocześnie jest drugą najmniej zaludnioną stolicą stanu w USA – mieszka tu jedynie 14 tysięcy ludzi. Mimo niewielkich rozmiarów miejscowość oferuje swoim odwiedzającym różne atrakcje.

Między innymi znajduje się tu South Dakota Discovery Center and Aquariumciekawe centrum naukowe, gdzie turyści mogą poznać fakty dotyczące różnych aspektów naszego kosmosu – od gleby i jej składników, po najdalsze zakątki Wszechświata. Wszystko to zaprezentowane jest w formie interaktywnych wystaw, spotkań czy wydarzeń mających za zadanie zaciekawić i zainspirować odwiedzających do “naukowego” spojrzenia na otaczający nas świat. Będąc w Dakocie zajrzyj także  do South Dakota National Guard Museum, gdzie bogate kolekcje eksponatów przybliżają historię Dakoty Południowej, a szczególnie roli jaką odegrała Gwardia Narodowa Południowej Dakoty na przestrzeni dziejów.

Na liście atrakcji powinna znaleźć się także Oahe Dam – tama na rzece Missouri tworząca jezioro Oahe – jedno z większych sztucznych zbiorników w USA. Oahe Dam and Reservoir znajduje się około 8 mil na północ od Pierre, a zapora i jezioro zapewniają kontrolę przeciwpowodziową, dbają o odpowiednie nawadnianie, zasilanie elektryczne pobliskich terenów, oraz są domem dla wielu gatunków dzikich roślin i zwierząt. Znajdujące się przy tamie centrum dla zwiedzających zawiera mnóstwo ciekawych eksponatów przedstawiających budowę i działanie zapory oraz zbiornika Oahe.

Sioux Falls

To największa miejscowość w Stanie Dakota – mieszka tu ponad 170 tysięcy mieszkańców. Według magazynu Best Life oraz wielu różnych organizacji promujących zdrowy styl życia, Sioux Falls uznaje się za najzdrowsze miasto w USA. Jest to także miejsce bogate pod względem atrakcji turystycznych. Zdecydowanie warto tu zajrzeć do słynnego Falls Park. Ten publiczny park znajduje się w północno-środkowej części miasta. Biegnie on wzdłuż rzeki Big Sioux,  a jego główną atrakcją są.. wodospady! W każdej sekundzie spada z nich średnio 7 400 galonów wody! Wodospady można podziwiać z wielu różnych platform widokowych, w tym z pięciopiętrowej wieży obserwacyjnej. Park Falls jest także miejscem o bogatej historii, w którym znajdują się jedne z najstarszych budynków w Sioux Falls. 

Badlands National Park

Mało kto wie, że Dakota kryje takie skarby natury jak Badlands National Park. Jego surowe piękno stale przyciąga turystów z całego świata. Nazwa zaś wywodzi się od rodzaju gleby występującej na jego terenie – badlands (z ang. zła ziemia). Miliony lat temu natura, przy pomocy wody i wiatru oraz innych czynników stworzyła niepowtarzalny krajobraz. Można tu naprawdę poczuć się jak na innej planecie! Głębokie kaniony oraz kolorowe skały przyciągają tu rzesze turystów i miłośników natury. To niezwykle ciekawe geologicznie miejsce zawiera nie tylko intrygujące formy skalne, ale jest najbogatszym na świecie skupiskiem doskonale zachowanych skamielin zwierząt, w tym dinozaurów! Teren Badlands National Park zamieszkiwały niegdyś dzikie konie i nosorożce. Dziś imponujące 244.000 akrów zajmowane jest przez bizony, owce bighorn, pieski preriowe i czarne fretki. Dzika fauna tego miejsca z pewnością zachwyci jego odwiedzających.

Wind Cave National Park

Wind Cave National Park położony jest w górach Black Hills, w zachodniej części Dakoty Południowej. Jest to pierwsza jaskinia na świecie, która została uznana za park narodowy. System korytarzy Wind Cave liczy ok. 223 kilometry. Plemię Indian zamieszkujących te tereny do dziś uznaje to miejsce za święte. Jaskinia posiada wiele zawiłych korytarzy w dodatku wypełniona jest największą ilością rzadkich formacji skalnych (z ang. boxwork). Jest ich tu więcej niż we wszystkich jaskiniach na świecie razem wziętych!  Można więc śmiało stwierdzić, że Wind Cave jest absolutnie wyjątkowa. Choć teren tego parku to nie tylko jaskinie! Na jego powierzchni znajduje się preria należąca do najstarszych w USA. Jest ona przykładem ciekawego środowiska i ekosystemu, który zamieszkuje wiele interesujących gatunków zwierząt, są to m.in.: pieski preriowe, żubry, łosie, drapieżne ptaki, lwy górskie, kojoty czy czarne fretki. Dla turystów otwarte są liczne ścieżki, platformy widokowe, a wycieczki z przewodnikiem pomogą zrozumieć wyjątkową historię i charakter parku oraz ułatwią wypatrywanie zamieszkałych tam zwierząt.

Custer State Park

To najstarszy park stanowy w Dakocie Południowej. Malowniczo położony park ma powierzchnię prawie 300 km kwadratowych i stanowi dom dla kilkunastu licznych stad Bizonów. Morze traw rozlewających się po wzgórzach i możliwość obserwacji tych dzikich zwierząt zachęcają do odwiedzin! 

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w parku jest Sylvan Lake to swego rodzaju „klejnot” w koronie Custer State Park.Jest to  stworzone przez człowieka jezioro położone pomiędzy gigantycznymi formacjami skalnymi gwarantujące niepowtarzalne widoki.  Kolejny must-see w parku to pieszy szlak Black Elk Peak Trail. Niełatwa do przejścia ścieżka zdecydowanie wynagradza wysiłek wspaniałymi widoki na góry Black Hills.

Warto również przejechać się chociaż fragmentem autostrady “Needles Highway”, czyli częścią South Dakota Hway 87. Autostrada ta oprócz zapierających dech w piersiach widoków zapewnia dawkę adrenaliny. Ostre zakręty i wąskie tunele np. Needles Eye Tunnel mogą przyprawić o szybsze bicie serca.  Dodatkowo w parku można oddać się takim aktywnościom,  jak: turystyka piesza, jazda na rowerze, pływanie, wędkarstwo, a nawet spędzić noc na jednym z campingów.

Mount Rushmore

To miejsce wielu z Was kojarzy na pewno z różnych filmów, których akcja toczyła się na terenie Stanów Zjednoczonych. Góra Rushmore, położona w łańcuchu górskim Black Hills, jest nie tylko wspaniałym dziełem natury. Na jego zboczu znajduje się pomnik – Mount Rushmore National Memorial, który składa się z głów czterech prezydentów USA, wyjątkowych w historii tego kraju. Uwiecznieni prezydenci to: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt, oraz Abraham Lincoln. Każde popiersie ma aż 18 metrów wysokości, a wykuwanie całego pomnika trwało aż 14 lat. Jest to najchętniej odwiedzane miejsce w Dakocie Południowej. Największą liczbę turystów Góra Rushmore przyciąga podczas corocznego wyścigu motocyklistów – Sturgis Motorcycle Rally.

Crazy Horse Memorial

                                                                                                              „Crazy Horse Memorial.” by Bernard Spragg is marked with CC0 1.0

Niedaleko na południe od Góry Rushmore znajduje się kolejna wyjątkowa, choć niedokończona jeszcze rzeźba. Wysoka na 170m przedstawia wodza Dakotów – Szalonego Konia. Po ukończeniu Crazy Horse Memorial będzie największym na świecie pomnikiem! Miejsce to warto odwiedzić także po zmierzchu, kiedy to odbywa się wyjątkowy wieczorny pokaz. Zbocze góry staje się swego rodzaju „ekranem”, gdzie  za pomocą świateł i laserów przedstawiona jest historia wodza Indian, na którego cześć budowany jest pomnik.

Dakota Południowa to niezwykły stan tętniący dziką fauną i florą, pełen krajobrazowych perełek, malowniczych widoków i przyrodniczych „niespodzianek”. Biorąc udział w programie AuPair in America, warto wpisać Dakotę Południową na listę must-see podczas podróży po USA.