Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Kentucky

Podróżując po USA warto zajrzeć do niewielkiego stanu Kentucky, gdzie na odwiedzających czeka szereg ciekawych i niespodziewanych atrakcji. Przekonaj się jak Kentucky łączy klimat miast z wszechobecną zielenią natury. Przeczytaj nasz artykuł i wpisz Kentucky na listę must-see w USA!

Kilka faktów na temat Kentucky:

  • Stolica – Frankfort
  • Główne rzeki: Cumberland River, Green River, Ohio, Kentucky, Mississippi
  • Motto : United we stand, divided we fall
  • Przydomek: Bluegrass State – pochodzi od Kentucky Bluegrass, gatunku trawy popularnego na terenie stanu – najczęściej występuje na pastwiskach i łąkach i ma charakterystyczny, niebieski odcień
  • Parki Narodowe: Park Narodowy Jaskini Mamuciej
  • Kentucky położone jest w dwóch strefach czasowych: wschodnia połowa stanu w UTC-05:00 a zachodnia połowa w UTC-06:00

 

Miasta Kentucky

Louisville

Mimo, że nie jest stolicą, największym miastem tego stanu jest Louisville. Położone nad rzeką Ohio, oddziela Kentucky od stanu Indiana. Mające ponad milion mieszkańców miasto słynie przede wszystkim z wyjątkowo prestiżowego wydarzenia organizowanego od 1875 roku. Kentucky Derby, czyli najstarsze w USA wyścigi konne, rozgrywane na torze Churchill Downs. To wydarzenie, wraz z Preakness Stakes oraz Belmont Stakes określane są mianem Potrójnej Korony (ang. Triple Crown) wyścigów konnych w USA. Pula nagród wynosi aż 2 miliony dolarów! Jednym ze zwycięzców Triple Crown był słynny Secretariat, który uważany jest za jednego z czołowych koni wyścigowych. W oparciu o jego historię powstał popularny film fabularny Niepokonany Secretariat. Co roku w Louiseville odbywa się także Kentucky State Fair, jeden z najstarszych targów rolniczych w USA. Miasto, mimo nowoczesnej struktury, pełne jest zielonych, przyjaznych przestrzeni i parków, gdzie można spotkać dzikie króliki czy wiewiórki. Warto także zajrzeć do Louisville Slugger, czyli muzeum połączonego z fabryką produkującą najsłynniejsze na świecie kije baseballowe. Ciekawym punktem jest także muzeum urodzonego w Kentucky słynnego na cały świat boksera Muhhamada Ali. W Louisville znajduje się także siedziba fastfood’owego imperium KFC.

Lexington


Lexington to drugie co do wielkości miasto w stanie Kentucky oraz prawdziwa mekka miłośników.. koni! Miejsce to nazywane jest „końską stolicą świata”. Nic dziwnego – Lexington i okolice słyną z hodowli koni pełnej krwi angielskiej oraz organizacji prestiżowych zawodów, jak na przykład organizowane w 2010 roku Światowe Igrzyska Jeździeckie. W Lexington znajduje się też Kentucky Horse Park, które promuje i celebruje jeździectwo poprzez wiele różnych aktywności. Na terenie Parku znajdują się liczne muzea, między innymi International Museum of the Horse, którego wejścia strzeże rzeźba wyhodowanego w Polsce konia Bask. Zwany także”Objawieniem Ameryki”, miał niezwykle cenny wkład w rozwój amerykańskiej hodowli koni arabskich. Na terenie parku organizowane są także różnego rodzaju zajęcia, szkolenia, wykłady, pokazy i konne przejażdżki mające na celu przybliżenie i promowanie tego sportu.  Lexington to nie tylko konie – można tu znaleźć także wiele miejsc przywołujących ważne historyczne wydarzenia i postaci, np. Mary Todd Lincoln House, czyli muzeum poświęcone żonie szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Warto odwiedzić także muzeum lotnictwa – The Aviation Museum of Kentucky, które posiada w swojej kolekcji historyczne samoloty, dokumenty i fotografie oraz sprzęt, które przybliżają odwiedzającym historię lotnictwa.

Mammoth Cave National Park

 

Znajdujący się w środkowej części stanu, ten park narodowy może być śmiało określony jako jeden z bardziej wyjątkowych – obejmuje najdłuższą jaskinię na świecie. Tzw. “Jaskinia Mamucia”, której łączna długość korytarzy to ponad 650km! Władze parku oferują kilka rodzajów wycieczek, na przykład Frozen Niagara Fall. Podczas wycieczki, turyści mogą zobaczyć nacieki skalne, które tworzą formację przypominającą kształtem słynny wodospad Niagara. Dla miłośników adrenaliny polecana jest bardziej wymagająca trasa Wild Cave Tour. Tutaj zamiast spacerów wyznaczonymi szerokimi ścieżkami, uczestnicy muszą zmierzyć się z innymi wyzwaniami: czołganiem się, przeciskaniem przez wąskie przejścia czy wspinaniem na półki skalne. Wycieczka do parku to nie tylko eksplorowanie podziemia, na jego powierzchni znajduje się wiele innych atrakcji, jak: pływanie po biegnącej w okolicy rzece Green River, wędkowanie czy spacery po malowniczej i soczyście zielonej okolicy. Wstęp do jaskini jest wolny, ale ze względów bezpieczeństwa zaleca się odpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.

KFC

Kto z nas nie kojarzy tej sieci fast foodów reklamowanej przez uśmiechniętego staruszka z białą bródką? Znana na całym świecie restauracja KFC (czyli Kentucky Fried Chicken) miała swoje początki właśnie w stanie Kentucky, a dokładniej na stacji benzynowej w miejscowości Corbin. To właśnie tam założyciel i „twarz” restauracji, Harland Sanders sprzedawał swoje pierwsze dania z kurczaka. Pokryte chrupiącą panierką wg. autorskiego przepisu. Mimo początkowych kłopotów finansowych nie porzucił pomysłu i stworzył sieć restauracji opartych na zasadach franczyzy – od każdej sprzedanej porcji kurczaka pobierał od swoich „partnerów” 5 centów. Pierwsza franczyza „Kentucky Fried Chicken” została otwarta w 1952 w Salt Lake City, w stanie Utah. Na sukces nie musiał czekać długo i wkrótce jego kurczaki stały się popularne w całych Stanach, a później na świecie. Dziś KFC istnieje w ponad 100 krajach. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Louiseville, gdzie w sejfie trzymana jest sekretna receptura słynnej panierki. Nadal można odwiedzić pierwsze miejsce funkcjonujące pod nazwą KFC – w miejscowości Corbin istnieje „Harland Sanders Cafe And Museum”, do której chętnie zaglądają turyści odwiedzający ten stan. Można tu nie tylko zjeść, ale także zobaczyć pamiątki i elementy wyposażenia pierwszej restauracji.

Fort Knox

Fort Knox, położony w środkowo-wschodniej części stanu Kentucky jest miejscem, w okół którego krąży wiele legend. To nie tylko baza wojskowa Armii Stanów Zjednoczonych, ale także skarbiec, w którym znajdują się rezerwy złota banku federalnego USA. To prawdziwa forteca! W celu ochrony tego miejsca zastosowano najróżniejsze systemy zabezpieczeń, a sam skarbiec ma w założeniu przetrwać wybuch bomby atomowej. Chociaż do samej bazy i skarbca wstęp nie jest możliwy dla turystów, to na terenie Fort Knox znajduje się ciekawe Muzeum słynnego Generała George’a Pattona. Znajduje się tu mnóstwo eksponatów i wystaw, które pomogą poznać bogatą historię Armii Stanów Zjednoczonych. Zgromadzone tu historie, przedmioty, instalacje interaktywne i filmy jednocześnie stanowią największą na świecie kolekcję materiałów związanych z ciekawą postacią Generała Pattona, który odegrał ważną rolę podczas II Wojny Światowej.

Kentucky Hot Brown

Kolejną z wielu kultowych wizytówek stanu Kentucky jest.. kanapka! Ale nie dajcie się zwieść – to nie jest zwykła kanapka, a w dodatku posiada swoją ciekawą historię. Stworzona w 1926 roku przez kucharza Hotelu Brown – Freda Schmidt’a na życzenie gości, którzy zmęczeni tańcem w chłodny wieczór, mieli ochotę na ciepły posiłek. Właśnie wtedy szef kuchni stworzył hot brown ze składników, które miał w kuchni – indyka, bekonu, pomidorów i sosu Mornay. Podawana na ciepło stanowi prawdziwy hit i jest nieodłącznym elementem kulturowym Kentucky.  Po dziś dzień w Hotelu Brown w Louisville możecie spróbować tego dania przyrządzonego według oryginalej receptury. Istnieje też kilka innych restauracji, w których warto spróbować tej pozycji z menu.

Pobyt w Kentucky to solidna dawka rozrywki ale też odpoczynku, a udział w programie Work&Travel to świetna okazja, by odwiedzić ten ciekawy stan. Piękne widoki, bogata historia, wspaniałe jedzenie – to wszystko czeka na odwiedzjących właśnie w Kentucky. Już dziś zaplanuj pobyt w USA, spełniając swoje podróżnicze marzenia!