Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Przewodnik podróżniczy po Hawajach

Aloha!

Planujesz podróż na Hawaje? A może zastanawiasz się, czy warto je odwiedzić? Powiemy jedno: zdecydowanie warto! Wyspy te są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto krótki podróżniczy przewodnik po tych rajskich wyspach.

Lawa wpływająca do oceanu na Big Island, Hawaje.

Hawaiʻi

Nazywana również „Big Island”, jest największą wyspą w hawajskim archipelagu. Na wyspie znajduje się Park Narodowy Wulkany Hawai’i, w którym znajdują się  dwa aktywne wulkany – Mauna Loa i Kilauea. Kilauea jest najmłodszym i obecnie najbardziej aktywnym ziemskim wulkanem.

Manua Kea, czyli „Biała Góra”, jest wulkanem nieczynnym i jednocześnie najlepszym miejscem do obserwacji wschodów i zachodów Słońca, Księżyca i gwiazd. Na jej szczycie znajduje się już 13 teleskopów, w tym 3 największe na świecie.

Wyspa posiada zadziwiające właściwości przyrodnicze, gdyż na tak małym skrawku lądu można zaobserwować dwanaście różnych stref klimatycznych!

Palmy na tle zachodzącego słońca na wyspie Maui, Hawaje.

Maui    

Druga co do wielkości wyspa w archipelagu Hawajów. Na Maui znajduje się czynny wulkan Haleakalā o wysokości 3056 m n.p.m. – jest to jednocześnie najwyższy punkt na wyspie. Otacza go park narodowy o tej samej nazwie.

Wulkan Haleakalā jest określany jako największy uśpiony wulkan na Ziemi. Widoki na szczycie są tak podobne do krajobrazu księżycowego, że astronauci ćwiczyli tutaj spacery przed lądowaniem na Księżycu!

Ciekawym punktem wyspy jest droga numer 360 prowadząca od miasta Paia do miasteczka Hana. Ma ona długość ponad 80 km, przebiega nad 59 mostami i liczy 620 zakrętów! Przejazd tą trasą bez przystanków zajmuje około dwóch godzin, ale lepiej zaplanujcie wyjazd z samego rana – po drodze jest tak wiele miejsc wartych zatrzymania się, zobaczenia i zachwycenia się nimi!

Wspinaczka po górach na Hawajach

Lānaʻi   

Zwana także Wyspą Ananasową, ze względu na dużą liczbę ich plantacji w przeszłości. Lanai jest szóstą co do wielkości wyspą Hawajów, a zamieszkuje ją ok. 3 tys. ludzi. Jest to idealne miejsce dla szukających odpoczynku od zgiełku i tłumu, bowiem na Lanai znajduje się tylko jedna miejscowość.

Wokół historii wyspy krąży wiele ciekawych legend, które turyści usłyszeć mogą od miejscowych. Dodatkowo piękne, piaszczyste plaże, turkusowa woda, skaliste, surowe klify, ale też soczysta zieleń, ucieszą oczy każdego, kto tu zawita.

Warto wybrać się do Garden of the Gods i zobaczyć, jak może wyglądać krajobraz na Marsie. Miejsce zwane „Ogrodem bogów” przypomina marsjański krajobraz: to półpustynny teren pokryty piaskiem i kamieniami wulkanicznego pochodzenia, często o dziwnych kształtach, mieniący się różnymi odcieniami czerwieni.

Wybrzeże i plaże na wyspie Oahu, Hawaje.

Molokaʻi            

Molokai jest często określana jako „najbardziej hawajska” spośród hawajskich wysp. Jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkańców, to fakt: ponad 50% z nich ma chociaż częściowo hawajskie pochodzenie.

Być może właśnie to jest powodem, dla którego tak zazdrośnie strzegą miejscowej kultury i świętych miejsc swoich przodków.

Nie znajdziecie tutaj dużych hoteli ani masowych wycieczek. Co więcej, ruch samochodowy jest tak mały, że na wyspie nie ma ani jednych świateł drogowych czy centrum handlowego, a żaden budynek podobno nie jest wyższy od palmy kokosowej.

Jeśli szukacie autentycznych miejsc, to podczas wakacji na Hawajach koniecznie odwiedźcie właśnie Molokai! Tutaj też znajduje się najwyższy klif na świecie, który posłużył za scenerię do filmu Jurassic Park.

Plaża na Hawajach

Oʻahu  

Jest to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu i najbardziej zaludniona wyspa stanu Hawaje. To tutaj znajduje się największe miasto i stolica stanu: Honolulu.

Najbardziej znaną plażą na wyspie jest Waikiki, którą wielu uznaje też za najpiękniejszą plażę na świecie i raj dla surferów.

Oahu jest idealną wyspą, jeśli ktoś lubi urządzać sobie wspinaczki czy trekkingi. Lanikai Pillbox czy Diamond Head to miejsca, z których można obserwować fantastyczne wschody i zachody słońca.

Z racji tego, że Hawaje były kiedyś królestwem, na wyspie Oahu możecie oglądać jedyny znajdujący się na terenie Stanów Zjednoczonych pałac królewski.

Wybrzeże Napali na wyspie Kauai, Hawaje.

Kauaʻi  

Jedna z bardziej malowniczych wysp Archipelagu Hawajskiego, nazywana również „wyspą ogrodów”. Niezwykłą przyrodę wyspy tworzą lasy tropikalne, wodospady, kaniony, doliny i klify. Ciekawym faktem jest to, że 70% wyspy jest niedostępne dla człowieka, a przez wyspę biegnie tylko jedna główna droga.

Dla miłośników pięknych widoków idealnym miejscem do odwiedzenia będzie Kanion Waimea, który często nazywany jest „Małym Wielkim Kanionem”.

Na wyspie Kauai znajduje się wiele malowniczych tras, na które możemy udać się na wspinaczkę. Ciekawą formą zwiedzania wyspy są przeloty helikopterem, aby zobaczyć piękne wybrzeże Napali, które możemy znać z filmu Park Jurajski. Wyspa jest bardzo dzika i zdecydowanie poczujecie się na niej jak w innym świecie.

Plaża na wyspie Oahu, Hawaje.

 

Jeśli fascynują Cię Hawaje, dołącz do grona uczestników programu Au Pair in America, a już za kilka miesięcy będziesz mogła zwiedzić je osobiście!… zwłaszcza, jeśli w jednym z naszych konkursów możesz wygrać bilet lotniczy na Hawaje!