Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Po maturze: kierunek studiów czy podróży?

Klasa maturalna to czas niezwykle stresujący, nie tylko z powodu nadchodzących egzaminów. Czy naprawdę chcę iść teraz na studia? Nie wiem, jaki kierunek wybrać! Jak zareagują rodzice, kiedy powiem, że potrzebuję przerwy? W głowie pojawia się milion pytań przyprawionych sugestiami i oczekiwaniami naszych najbliższych. Jeśli Ty też stale słyszysz pytanie ,,a co po maturze?’’, a kompletnie nie znasz odpowiedzi, to zostań z nami! Ten artykuł pomoże Ci obrać ścieżkę w poszukiwaniu odpowiedzi na to niezwykle męczące pytanie. ;)

edukacja_usa-studentka

Jak wybrać kierunek studiów?

Możesz skorzystać z doradztwa zawodowego lub dokonać analizy samodzielnie!
Weź kartkę i zrób kilka list:

 • Jakie są moje mocne strony? – wypisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! Zaczynając od cech charakteru, a kończąc na twardych umiejętnościach. Nie ograniczaj się tu żadnymi kategoriami.

 

 • Co lubię robić w swoim czasie wolnym? – może masz jakieś pasje, zainteresowania lub po prostu elementy dnia, które sprawiają Ci wyjątkowo dużą przyjemność?

 

 • Które przedmioty szkolne są dla mnie najprzyjemniejsze? – wypisując je, możesz dowiedzieć się, czy powinieneś iść w kierunku humanistycznym, lingwistycznym, matematycznym, a może artystycznym!

 

 • Jakie zawody są dla mnie interesujące? – wypisz wszystkie, nawet jeśli początkowo myślisz, że w którymś z nich możesz się nie sprawdzić.

 

Przestudiuj swoje listy kilkakrotnie, daj sobie czas, a być może pomysł sam się nasunie! Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertami dostępnych dla Ciebie uczelni. Kto wie, może niektóre elementy Twoich notatek wpiszą się idealnie w jakiś kierunek? Lista możliwości jest naprawdę długa!

 

Czy gap year to dobry wybór dla mnie?

Czujesz tak zwane ,,zmęczenie materiału” po wieloletniej edukacji? Myślenie o studiach, zamiast ekscytować, przyprawia Cię o stres? Chcesz odnaleźć własną ścieżkę oraz przeżyć przygodę zanim podejmiesz poważną decyzję o studiach? Jeśli na wszystkie lub wybrane z pytań odpowiedź brzmi TAK, to rozwiązaniem dla Ciebie może być… „gap year”. Dlaczego? Przedstawimy Ci 5 prostych powodów:

 • Roczna przerwa pozwoli Ci zdystansować się i spojrzeć w przyszłość świeżym okiem.

 

 • Ten dodatkowy czas to bezcenne chwile, które pomogą Ci poznać siebie.

 

 • Oprócz wędrówki w głąb siebie, możesz wyruszyć w podróż pełną przygód! Kto wie, czy po studiach wir budowania przyszłości nie pochłonie Cię bez reszty!

 

 • Gap year to również nauka! Możesz zdobyć twarde oraz miękkie umiejętności, które być może zadecydują o Twojej przyszłej karierze.

 

 • Świat jest pełen inspiracji. Jeśli wyjdziesz mu naprzeciw, poznasz ludzi oraz miejsca, które wpłyną na Ciebie i zainspirują do dalszych działań. 

 

 

Jak zaplanować swój gap year? 

Wariantów jest wiele. Poniżej przedstawimy Ci kilka z naszych pomysłów:

 • Rok podróżowania – ten wariant z pewnością zapewni Ci wiele przygód, które pozwolą Ci lepiej poznać siebie i zaczerpnąć inspirację ze świata. Swoją podróżniczą “bucket list” możesz odhaczyć jeszcze przed rozpoczęciem studiów! Jednak warunkiem odbycia tak długiej podróży jest posiadanie dużych oszczędności.

 

 • Wolontariat – istnieją programy, dzięki którym możesz wyjechać w podróż i pomóc innym. Znajdziesz wiele form pracy oraz kierunków, w które możesz się udać. Każdy wolontariat będzie ogromną lekcją życia oraz pokory, która bez wątpienia zaprocentuje w Twoim dorosłym życiu.

 

 • Praca – dzięki niej możesz zapisać się na dodatkowe zajęcia, które pomogą Ci zdobyć nowe umiejętności lub odkryć pasję, na którą wcześniej nie było czasu. Jeśli uda Ci się odłożyć więcej, być może studia za granicą okażą się strzałem w 10!

 

 • Program Au Pair – to rozwiązanie, które łączy pracę, podróże oraz edukację, a więc z niczego nie musisz rezygnować! Wśród tego typu programów szczególnie popularny jest program Au Pair w USA. Wyjazd nie wymaga dużej inwestycji, a dzięki zatrudnieniu będziesz stale zarabiać na swoje podróże. O wydatki związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem nie musisz się martwić, gdyż pokryje je Twoja rodzina goszcząca. W ramach programu musisz odbyć kursy, więc z pewnością zasmakujesz uniwersyteckiego życia i dowiesz się, czy chcesz w nie wejść “na pełen etat” ;)Jeśli pragniesz zwiedzić USA (i nie tylko), spróbować edukacji na amerykańskiej uczelni, wyszlifować angielski i zgromadzić doświadczenia na resztę życia, Au Pair jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Dowiedz się więcej o programie Au Pair in America! 

 

To jak? Kierunek studiów czy podróży?

Jak widzisz, istnieje wiele kierunków, w których możesz podążać. Pamiętaj, że gap year to również nauka. Wybierając go, nie rezygnujesz z edukacji! Wzbogacasz ją o rok dodatkowych lekcji i doświadczeń, które wpłyną na całe Twoje życie i ścieżkę dalszego rozwoju. Wybieranie studiów pod presją może zaowocować niepotrzebną frustracją i niezadowoleniem, więc zamiast się martwić i zastanawiać… take it easy! 😉 

Jeżeli opcja wyjazdu jako Au Pair do USA wzbudziła Twoje zainteresowanie, wypełnij poniższy formularz – prześlemy Ci więcej informacji na temat programu!