Blog Au Pair in America

Podróże

Życie Au Pair

Ciekawostki i porady

scroll

Odkrywamy Stany – Wirginia

9 ciekawostek, których nie znacie

Marząc o upragnionej podróży do Stanów Zjednoczonych, mało kto planuje umieszczenie Wirginii na swojej „bucket list”. Przychodzimy do Was z kilkoma ciekawostkami o tym stanie. Mamy nadzieję, że przekonają Was do podróży, do jednego z najstarszych i najbardziej historycznych stanów w Ameryce.

Co każdy powinien wiedzieć o stanie Wirginia?

Od 1780 roku stolicą Wirginii jest Richmond, którego jednym z miast partnerskich jest Olsztyn. Stan ten zajmuje 110 787 km², czyli jest mniej więcej trzy razy mniejszy niż Polska. 62% powierzchni tego stanu zajmują lasy. Symbolami Wirginii są ptak kardynał i kwiat derenia. W Wirginii mieszka prawie 9 milionów osób (dane z 2019 roku). Stan ten zawdzięcza swoją nazwę Królowej Elżbiecie I, która nigdy nie wyszła za mąż, stąd też nazwa Wirginia.

„Virginia is for lovers” to slogan, który zobaczycie na pewno nie raz podczas Waszego pobytu w Wirginii. Został on stworzony ponad 50 lat temu i jest jednym z najbardziej ikonicznych sloganów na świecie. Zobaczycie go na znakach drogowych, rejestracjach samochodowych i w wielu innych miejscach. Nawet Hilary Clinton, ubiegając się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, w 2016 roku, użyła tego sloganu w swojej kampanii.

Shenandoah National Park, czyli „amerykańskie Bieszczady”, to park narodowy położony w północnej części Wirginii. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego parku jest widowiskowa droga krajobrazowa Skyline Drivieo, długości 169 km, przebiegająca przez cały park. Park dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, ale my polecamy odwiedzić go jesienią, kiedy szczególnie zachwyca najbardziej malowniczymi krajobrazami. Będąc w parku warto również odwiedzić niesamowite jaskinie krasowe, znajdujące się niedaleko parku w Luray. Wiele naszych au pair chętnie odwiedza to miejsce podczas swojego pobytu w USA.

Cmentarz Narodowy w Arlington to kolejne miejsce, które jest absolutnym „must-see” podczas planowania podróży po Wirginii. Cmentarz został założony podczas wojny secesyjnej i na jego terenie mieści się ponad 400 000 nagrobków wojskowych. Odwiedzając to miejsce warto zobaczyć również pomnik poświęcony kobietom walczącym w amerykańskiej armii.

Będąc w Wirginii warto również odwiedzić rezydencje pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a Washingtona, położoną nad rzeką Potomac. Mount Vernon jest zdecydowanie miejscem, gdzie na każdym kroku czuć zapach historii.

Miasteczko Jamestown, które zostało założone w 1607 roku przez Johna Smitha, było pierwszą stałą osadą angielskich kolonistów w Ameryce Północnej. W mieście do tej pory można zwiedzać zabudowania i groby z początków XVII wieku, które zachowały się do dzisiaj. Duży wkład w rozwój osady mieli również Polacy, którzy przybyli do osady w 1608. Kilka lat temu Narodowy Bank Polski stworzył monety z okazji 400 rocznicy przybycia pierwszych Polaków na amerykańską ziemię. Dziesięciozłotówka na pamiątkę ich specjalizacji posiadała szklaną soczewkę we wnętrzu monety.

Great Falls Park położony w północnej części stanu, na granicy z Maryland, jest jednym z 25 najczęściej odwiedzanych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Park składa się z licznych spektakularnych kaskad i wodospadów, których nie znajdziecie w innych częściach wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Teraz coś dla fanów kultowego już filmu Dirty Dancing – to właśnie w Wirginii będziecie mogli poczuć się, jak głowni bohaterowie filmu, odwiedzając Mountain Lake Hotel w Pembroke! To właśnie tam nakręcono Dirty Dancing. Na terenie ośrodka istnieje nawet możliwość wykupienia lekcji tańca, z których skorzystało już wiele au pair, podczas swojego roku w USA! Są też organizowane weekendy tematyczne dla fanów filmu.

Assateague Island National Park to miejsce, w którym możecie podziwiać dzikie konie podczas spaceru brzegiem morza. Najpopularniejsza legenda głosi, że konie przybyły tam razem z hiszpańskimi osadnikami, kilkaset lat temu. Wysepka ta znajduje się na pograniczu Maryland oraz Wirginii i jest jednym z najciekawszych celów podróży na weekendowe wycieczki w tym stanie.

W stanie Wirginia mieszka wiele rodzin goszczących w ramach programu Au Pair in America! Jest to bardzo ciekawe miejsce na spędzenie gap year w USA, w którym na pewno odnajdzie się każdy pasjonat historii i przyrody.

A co o Wirginii mówią nasze au pair:

 

„Mój rok jako au pair spędziłam właśnie w Wirginii. Według mnie jest to jeden z najfajniejszych stanów, w których można spędzić gap year i cieszę się, że właśnie tam znalazłam swój perfect match. Wirginia zachwyca o każdej porze roku, a moim ulubionym miejscem w tym stanie jest zdecydowanie Park Narodowy Shenandoah, który jest po prostu NIESAMOWITY. Niebywałym plusem mieszkania w Wirginii jest bliskość stolicy USA, czyli Waszyngtonu w którym spędzałam prawie każdy weekend oraz bliskość Nowego Jorku do którego z Wirginii możecie dojechać autobusem za kilka dolarów.”

-Natalia, była au pair w Clifton w Wirginii