scroll

Kompleksowo o grafiku Au Pair

W tym wpisie opowiemy o tym, jak wyglądają obowiązki związane z opieką nad dziećmi na programie. Omówimy ile godzin maksymalnie Au Pair może pracować oraz jak wygląda czas wolny.

Program Au Pair to wspaniała przygoda, ale to nie tylko podróże i piękne chwile uwieczniane na Instagramie przez cały rok. Ważne jest, aby pamiętać, że priorytetem jest opieka nad dziećmi.

Rodzina goszcząca, u której spędzamy rok, zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz stypendium naukowe. Dodatkowo, jako au pair otrzymujemy cotygodniowe kieszonkowe w zamian za opiekę nad dziećmi tej rodziny

ILE GODZIN PRACUJE AU PAIR I KIEDY MA WOLNE?

Zgodnie z zasadami regulowanymi przez Departament Stanu, Au Pair uczestnicząca w programie Classic oraz Extraordinaire może opiekować się dziećmi maksymalnie 45 godzin tygodniowo, ale nie więcej niż 10 godzin dziennie. W programie EduCare czas spędzony z dziećmi nie może przekraczać 30 godzin tygodniowo.

W ciągu całego roku Au Pair ma prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu oraz co najmniej półtora dnia wolnego w tygodniu. Ponadto, otrzymuje przynajmniej jeden wolny weekend w miesiącu. Niezależnie od tego, czy Au Pair pracuje 45 godzin tygodniowo czy nie, zawsze otrzymuje pełne, wcześniej uzgodnione kieszonkowe od rodziny. Jak te zasady wyglądają w praktyce? Przyjrzyj się grafikom naszych uczestniczek:

GRAFIK PRACY AU PAIR –  CO MA NA NIEGO WPŁYW? 

Mimo jednakowych regulacji programowych, grafik każdej Au Pair może się znacznie różnić. Na układ grafiku oraz liczbę godzin spędzonych z dziećmi wpływają między innymi następujące czynniki:

  • wiek dzieci: 

W zależności od wieku dzieci, mogą być one bardziej lub mniej samodzielne. Młodsze dzieci będą potrzebować pomocy przy takich czynnościach, jak ubieranie czy jedzenie. Dzieci w wieku szkolnym są zazwyczaj bardziej samodzielne, ale mogą potrzebować wsparcia np. przy zadaniach domowych.

Dzieci poniżej 3 lat, które jeszcze nie chodzą do przedszkola czy szkoły, większość czasu spędzają w domu, więc nie będzie potrzeby wożenia ich na dodatkowe zajęcia.

Natomiast starsze dzieci zwykle mają więcej aktywności pozaszkolnych, na które trzeba je dowieźć. Czasami starsze dzieci mogą korzystać z komunikacji miejskiej lub szkolnych autobusów, żeby dostać się do szkoły. Gdy opiekujesz się starszymi dziećmi, prawdopodobnie będziesz miała/miał więcej wolnego czasu w pierwszej połowie dnia. Natomiast przy opiece nad małymi dziećmi, potrzebna jest aktywna opieka przez cały dzień.

  • Liczba dzieci, za które jesteśmy odpowiedzialni,
  • Położenie (duże miasto/przedmieścia),
  • Harmonogram pracy rodziców goszczących, np. praca z domu, poza domem lub w weekendy.

 

To tylko wybrane czynniki, które wpływają na tryb życia danej rodziny goszczącej i tym samym na harmonogram oraz życie Au Pair. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią rodzinę goszczącą.

Poniżej przedstawiamy przykładowe harmonogramy naszych Au Pair. Zobacz, jak różnią się aktywności w ciągu dnia, między innymi ze względu na wiek dzieci w rodzinie goszczącej:

 

CHCIAŁABYŚ SPĘDZAĆ Z DZIEĆMI MNIEJ NIŻ 45 GODZIN TYGODNIOWO?
SPRAWDŹ PROGRAM W WERSJI EDUCARE
 
 
 

Wersja EduCare to mniej pracy, więcej wolnego czasu oraz wyższe stypendium na naukę. Jest to idealna opcja, jeśli nie czujesz się gotowa na pełny wymiar godzin opieki nad dziećmi lub obawiasz się opieki nad bardzo małymi dziećmi.

W ramach tej wersji programu spędzasz z dziećmi maksymalnie 30 godzin tygodniowo, co oznacza więcej czasu dla siebie. Ponadto, program EduCare najczęściej obejmuje rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. W takiej sytuacji główne obowiązki Au Pair to zawożenie dzieci na zajęcia oraz pomoc w zadaniach domowych.

CO ZROBIĆ, KIEDY ILOŚĆ PRZYDZIELONEJ PRACY LUB  ZAKRES OBOWIĄZKÓW WYKRACZAJĄ POZA OKREŚLONE ZASADY?

Dodatkowe obowiązki mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasami przyszłe Au Pair zgadzają się na takie zadania jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, w trakcie pierwszych rozmów z rodziną goszczącą. Jeśli Au Pair wyrazi zgodę na wykonywanie obowiązków wykraczających poza regulacje programowe, jest to dobrowolna decyzja. Zalecamy jednak rozwagę w takich kwestiach, ponieważ późniejsze wycofanie się może być trudne. Pamiętaj, że program trwa 12 miesięcy, a kompromisy mogą być konieczne w pewnym momencie. Dlatego ważne jest podejmowanie racjonalnych i przemyślanych decyzji. Z tego powodu odradzamy pochopne akceptowanie dodatkowych obowiązków, nawet jeśli podoba Ci się miejsce zamieszkania rodziny 😉 

Zdarza się, że rodzina goszcząca nie zdaje sobie sprawy, że przydzieliła swojej Au Pair zbyt wiele godzin pracy w grafiku lub prosi o dodatkowe przysługi, traktując to jako pomoc w domu, a nie pracę, i widząc Au Pair jako część rodziny.

W takiej sytuacji, co robić? Zwrócenie uwagi na taki incydent może być nieco krępujące. Sugerujemy dwa możliwe rozwiązania. Można upewnić się, czy to jednorazowa sytuacja i odpuścić, lub subtelnie zasygnalizować problem i porozmawiać z host rodzicami. Można wyjaśnić, że wydaje się być więcej godzin, niż pierwotnie omówiono, lub wyjaśnić, że pewne zadania nie należą do typowych obowiązków Au Pair, a potem obserwować reakcję rodziców goszczących. Często sytuacja może się wyjaśnić od razu!

Oczywiście wpływa tu również ludzki aspekt i indywidualne relacje, jakie Au Pair wypracowuje z rodziną goszczącą, oraz osobiste podejście danej Au Pair. Niektóre Au Pair czasem wykonują różnorodne dodatkowe zadania w domu, bo uważają to za część normalnej rutyny, którą miałyby w swoim rodzinnym domu. Niemniej jednak, to ich dobrowolna decyzja i żadna Au Pair nie powinna czuć się zobowiązana do regularnego wykonywania prac, które wykraczają poza zakres zasad programu.

Co jeśli au pair regularnie pracuje za dużo lub ma narzucone obowiązki niezgodne z programem? Jakie kroki może podjąć?

Krok 1 – Należy zacząć od rozmowy z host family i spróbować zwrócić uwagę na problem (rodzina może nie zdawać sobie sprawy, że grafik, który Ci dała wykracza poza dozwoloną liczbę godzin itd.)

Krok 2 – Jeśli jednak rozmowy z host family nie przyniosą efektów, kolejnym krokiem jest rozmowa z lokalną koordynatorką, która pomoże w poprowadzeniu kolejnych rozmów z rodzicami goszczącymi. 

Krok 3 – Jeśli nie uda się dojść do porozumienia z rodziną goszczącą, istnieje możliwość rematchu, czyli poszukiwania nowej rodziny goszczącej.

Czasami trudność w rozwiązaniu sytuacji z rodziną goszcząca wynika z bariery językowej, dlatego zawsze zachęcamy, aby kontaktować się rownież z naszym polskim biurem.

JAK POLICZYĆ, ILE GODZIN PRACUJE AU PAIR, KIEDY KOŃCZY SIĘ PRACA, A KIEDY ZACZYNA WOLNY CZAS? 

Bez wątpienia nie jest to takie oczywiste, kiedy mieszkamy w miejscu pracy, gdyż po jej zakończeniu nie opuszczamy budynku i wracamy do domu, więc granice, gdzie kończą się obowiązki, a zaczynają zwykłe domowe czynności lub wolny czas łatwo się zacierają. Jak więc to rozgraniczyć? Trochę na wyczucie. Ciężko w tym miejscu podać jakieś uniwersalne zasady, bo tak, jak wspomnieliśmy, program opiera się na relacjach międzyludzkich, dlatego poprosiliśmy nasze byłe au pair o kilka przykładów z ich życia, aby lepiej to zobrazować: 

Ania, była au pair w Wirginii:
“Z uwagi na to, że zajmowałam się dziećmi w wieku nastoletnim i często każdy dzień był inny, moja rodzina goszcząca nie udostępniała mi cotygodniowego grafiku, jednakże wiedziałam mniej więcej w jakich godzinach pracuje. Często, aby uniknąć nieporozumień związanych z zakończeniem pracy, pytałam po prostu swoich host rodziców, czy jestem już na dzisiaj wolna, czy nie. Komunikacja jest najważniejsza w takim przypadku.”
– – – – – – – – – – – –

 Kasia, była au pair w Bostonie:
“Podczas programu nawiązałam bardzo bliskie relacje z moją host family i traktowałam ich jak moją rodzinę. W związku z tym często w wolnym czasie, kiedy byłam w domu wykonywałam różne drobne obowiązki, których nigdy nie wliczałam do pracy, nikt też ich ode mnie nie wymagał. Np. Kiedy mieliśmy gości, a ja uczestniczyłam w spotkaniu naturalne było dla mnie pomóc nakryć do stołu, czy posprzątać po kolacji. Tak, jak pomogłabym swojej mamie w Polsce. Podczas mojego roku zdarzyły się też takie sytuacje, że zawiozłam naszego kota do weterynarza, kiedy host rodzice nie mogli, czy jechałam z host tatą na dwa samochody, aby jeden z nich odstawić do mechanika. Biorąc pod uwagę, że zawsze miałam możliwość korzystania z jednego z dwóch samochodów (co jest przywilejem, a nie zasadą), pomoc w takie sytuacji była dla mnie naturalna i w moim interesie. Poza tym w wolnym czasie często spędzałam go razem z moją host family, np. oglądając razem filmy podczas “movie nights”, czy uczęszczając z rodziną na koncerty, mecze itp., kiedy tylko miałam taką możliwość. Traktowałam to jako okazję do jeszcze lepszego zanurzenia w kulturę amerykańską, zdecydowanie nie była to praca. Fajnie też było dla odmiany spędzić czasami czas z host dziećmi, kiedy nie musiałam być za nie odpowiedzialna.”
– – – – – – – – – – – –
 

Magda, była au pair w Chicago:
“Mój grafik był praktycznie zawsze taki sam, dzięki czemu zawsze wiedziałam kiedy pracuje, a kiedy mam wolne. Jednak czy na pewno mieszkając z rodziną goszczącą da się odróżnić kiedy pracujemy, a kiedy mamy czas dla siebie? Według mnie tak, i udawało się to głównie, dlatego, że właściwie zawsze po tym jak dzieci zostawały z host mom, ja szłam na zajęcia do college, na zakupy lub po prostu spotkać się ze znajomymi. Weekendy najczęściej spędzałam poza domem i nie musiałam wykonywać obowiązków jako Au Pair. Jednak jeśli jedno z moich host kids mnie o coś poprosiło, nie miałam problemu, aby pomóc ze śniadaniem lub pobawić się chwilkę. Robiłam to z własnej chęci, lecz zupełnie nie miałam takiego obowiązku. Zarówno ja, jak i moja rodzina zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że mogę zostawać z dziećmi do 45 godzin tygodniowo i w większości było tak, że zawsze wyrabiałam całość tych godzin.”
– – – – – – – – – – – –

Jak widać, na przykładach naszych au pair, godziny pracy często nie są łatwo policzalne na dany tydzień z góry. Jednak zawsze podstawą wszystkiego jest komunikacja na bieżąco z rodziną goszczącą. Dodatkowo warto kierować się uniwersalną życiową zasadą symetrycznych relacji, czyli patrzeć ile w danej relacji my “dajemy” i otrzymujemy oraz ile nam daje i od nas otrzymuje w zamian druga strona. Tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Jeśli te relacje zaczynają tracić balans, to warto po prostu porozmawiać. 🙂 

Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się pomocy i pozwolił Ci lepiej poznać zasady programu oraz wyobrazić sobie, jak wyglądają obowiązki au pair. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych wariantach programu: Classic, Educare, Extraordinaire, więcej informacji na ten temat znjadziesz, w tej zakładce. 

Masz dodatkowe pytania? Zachęcamy do sprawdzenia zakładki: PYTANIA I ODPOWIEDZI lub do bezpośredniego kontaktu z nami. Każda osoba, pracująca przy programie Au Pair in America to były uczestnik programu, która chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Jesteś gotowa na przygodę życia i chcesz się zgłosić? To proste, zarejestruj się tutaj i zacznij pracować nad swoją apliakcją. 

Rejestracja na program jest darmowa, a opłatę wnosisz dopiero kiedy wyjazd jest pewny, znalazłaś rodzinę goszczącą i otrzymałaś wizę.