scroll

Wszystko o grafiku Au Pair

W tym wpisie przybliżymy Ci, jak dokładnie wyglądają obowiązki związane z opieką nad dziećmi na programie. Ile maksymalnie można pracować i ile wolnego czasu przysługuje uczestnikowi. Poruszymy też kwestie, w jakich przypadkach dany grafik i obowiązki wykraczają poza normy zgodne z zasadami programu i co z tym zrobić.

Program Au Pair to wspaniała przygoda, ale nie są to tylko podróże i piękne instagramowe momenty przez cały rok. Trzeba pamiętać, że w pierwszej kolejności jest to opieka nad dziećmi.
Rodzina goszcząca, u której spędzimy swój rok zapewnia nam zakwaterowanie, wyżywienie oraz stypendium naukowe. Dodatkowo, au pair otrzymuje cotygodniowe kieszonkowe w zamian za opiekę nad dziećmi rodziny goszczącej.

ILE GODZIN PRACUJE AU PAIR I KIEDY MA WOLNE?

Zgodnie z zasadami regulownymi przez Departament Stanu, au pair na programie Classic oraz Extraordinaire może zajmować się dziećmi maksymalnie 45 godzin tygodniowo, jednakże nie dłużej niż 10 godzin dziennie. W przypadku programu EduCare maksymalnie dopuszczalny czas spędzony z dziećmi tygodniowo to 30 godzin.

Podczas całego roku Au Pair przysługuje dwa tygodnie płatnego urlopu oraz minimum półtora dnia wolnego w tygodniu. Dodatkowo uczestnik otrzymuje przynajmniej jeden wolny weekend w miesiącu. Niezależnie od tego czy au pair przepracuje 45h/tyg czy nie, zawsze otrzymuje pełne kieszonkowe ustalone z rodziną. Jak powyższe zasady wyglądają w praktyce? Zobacz jak wyglądają grafiki naszych uczestniczek:

GRAFIK PRACY AU PAIR –  CO MA NA NIEGO WPŁYW? 

Mimo jednakowych regulacji programowych, grafik każdej au pair może być bardzo różny. Na grafik oraz liczbę godzin spędzonych z dziećmi wpływ mają m.in. następujące czynniki: 

  • wiek dzieci: 

W zależności od wieku dzieci, będa one mniej lub bardziej samodzielne. Mniejsze dzieci będą potrzebować pomocy z takimi czynnościami, jak ubiór, czy też jedzenie. Dzieci w wieku szkolnym będą już bardziej samodzielne, ale będą potrzebować pomocy np. przy zadaniach domowych. Dzieci do lat 3, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola lub szkoły,  większość czasu będą spędzać w domu i nie będzie potrzeby zawożenia ich na dodatkowe zajęcia. Odwrotnie będzie z dziećmi w wieku szkolnym. Zazwyczaj im starsze dzieci tym więcej dodatkowych aktywności, na które trzeba je wozić. Może zdarzyć się, że starsze dzieci korzystać będą z komunkacji miejskiej lub school bus’ów, aby dotrzeć do szkoły. Opiekując się starszymi dziećmi najprawdopodobniej będziesz mieć więcej wolnego czasu w pierwszej połowie dnia. W przypadku malutkich dzieci, będą one potrzebować aktywnej opieki przez cały czas.

  • liczba dzieci, którymi się opiekujemy,
     
  • lokalizacja (duże miasto/ przedmieścia),
     
  • tryb pracy host rodziców np. czy ktoś z nich pracuje z domu, poza domem lub w weekendy. 


To tylko wybrane czynniki, które mają wpływ na tryb życia danej rodziny goszczącej, a co za tym idzie na grafik i życie au pair.
W związku z tym warto dobrać się z odpowiednią dla Ciebie rodziną goszczącą. 

Poniżej przedstawiamy przykładowe grafiki naszych au pair. Zobacz, jak różnią się aktywności w ciągu dnia m.in. ze względu na wiek host dzieci:  

CHCIAŁABYŚ SPĘDZAĆ MNIEJ CZASU Z DZIEĆMI NIŻ 45 GODZIN TYGODNIOWO?
SPRAWDŹ PROGRAM W WERSJI EDUCARE
 
 
 

Wersja Educare to mniej pracy, a więcej wolnego czasu i wyższe stypendium na naukę.
To może być dobra opcja, jeśli nie czujesz się na siłach, aby opiekować się dziećmi w pełnym wymiarze godzin lub obawiasz się opieki nad bardzo małymi dziećmi. 

W tej wersji programu spędzasz z dziećmi maksymalnie do 30 godzin tygodniowo, co oznacza więcej czasu wolnego. Ponadto w tej wersji programu zazwyczaj biorą udział rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. W takim wypadku głównymi obowiązkami au pair jest zawożenie dzieci na zajęcia, czy pomoc w rozwiązywaniu zadań domowych.

CO ZROBIĆ KIEDY ILOŚĆ PRZYDZIELONEJ PRACY LUB OBOWIĄZKI WYKRACZAJĄ POZA WYZNACZONE ZASADY?

Dodatkowe obowiązki mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasami przyszłe au pair zgadzają się na dodatkowe obowiązki jeszcze przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, podczas pierwszych rozmów z rodziną goszczącą. Jeżeli au pair zgodzi się wykonywać obowiązki wychodzące poza regulacje programowe, jest to dobrowolna decyzja. Doradzamy jednak rozwagę w takich kwestiach, ponieważ później może być trudno się z tego wycofać. Pamiętaj, że program trwa 12 miesięcy i podczas tego czasu na pewno w jakimś momencie będzie trzeba pójść na kompromis, więc Twoje decyzje powinny być racjonalne i przemyślane.  Z tego powodu nie polecamy pochopnie godzić się na dodatkowe obowiązki z góry, gdy np. bardzo odpowiada nam miejsce zamieszkania rodziny 😉 

Zdarza się, że rodzina goszcząca nie zdaje sobie sprawy, że przydzieliła swojej au pair za dużo godzin pracy w grafiku lub poprosiła o jakąś dodatkową przysługę, nie myśląc o niej jako o pracy, tylko pomocy w domu jako członek rodziny.

Co w takiej sytuacji?  Zwrócenie uwagi na taki incydent bywa krępujące. W takim wypadku proponujemy dwa rozwiązania. Można upewnić się, czy była to jednorazowa sytuacja i odpuścić, lub po prostu delikatnie zakomunikować problem i zapytać o to host rodziców. Można przedstawić, że rozpisane zostało więcej godzin lub wyjaśnić, że takie obowiązki nie należą do au pair, a następnie zobaczyć, jak zachowają się host rodzice. Być może sprawa natychmiast się wyjaśni! 

Oczywiście w to wszystko wpisuje się też czynnik ludzki i indywidualne relacje wypracowane z rodziną goszczącą, jak i podejście danej au pair. Niektóre au pair wykonują czasami różne dodatkowe zadania w domu, bo uznają je za takie, jakie wykonywałyby w swoim rodzinnym domu. Jednak jest to dobra wola i żadna au pair nie powinna czuć się w obowiązku wykonywania regularnie prac, które wykraczają poza zasady programu. 

Co jeśli au pair regularnie pracuje za dużo lub ma narzucone obowiązki niezgodne z programem? Jakie kroki może podjąć?

Krok 1 – Należy zacząć od rozmowy z host family i spróbować zwrócić uwagę na problem (rodzina może nie zdawać sobie sprawy, że grafik, który Ci dała wykracza poza dozwoloną liczbę godzin itd.)

Krok 2 – Jeśli jednak rozmowy z host family nie przyniosą efektów, kolejnym krokiem jest rozmowa z lokalną koordynatorką, która pomoże w poprowadzeniu kolejnych rozmów z rodzicami goszczącymi. 

Krok 3 – Jeśli nie uda się dojść do porozumienia z rodziną goszczącą, istnieje możliwość rematchu, czyli poszukiwania nowej rodziny goszczącej.

Czasami trudność w rozwiązaniu sytuacji z rodziną goszcząca wynika z bariery językowej, dlatego zawsze zachęcamy, aby kontaktować się rownież z naszym polskim biurem.

JAK POLICZYĆ, ILE GODZIN PRACUJE AU PAIR, KIEDY KOŃCZY SIĘ PRACA, A KIEDY ZACZYNA WOLNY CZAS? 

Bez wątpienia nie jest to takie oczywiste, kiedy mieszkamy w miejscu pracy, gdyż po jej zakończeniu nie opuszczamy budynku i wracamy do domu, więc granice, gdzie kończą się obowiązki, a zaczynają zwykłe domowe czynności lub wolny czas łatwo się zacierają. Jak więc to rozgraniczyć? Trochę na wyczucie. Ciężko w tym miejscu podać jakieś uniwersalne zasady, bo tak, jak wspomnieliśmy, program opiera się na relacjach międzyludzkich, dlatego poprosiliśmy nasze byłe au pair o kilka przykładów z ich życia, aby lepiej to zobrazować: 

Ania, była au pair w Wirginii:
“Z uwagi na to, że zajmowałam się dziećmi w wieku nastoletnim i często każdy dzień był inny, moja rodzina goszcząca nie udostępniała mi cotygodniowego grafiku, jednakże wiedziałam mniej więcej w jakich godzinach pracuje. Często, aby uniknąć nieporozumień związanych z zakończeniem pracy, pytałam po prostu swoich host rodziców, czy jestem już na dzisiaj wolna, czy nie. Komunikacja jest najważniejsza w takim przypadku.”
– – – – – – – – – – – –

 Kasia, była au pair w Bostonie:
“Podczas programu nawiązałam bardzo bliskie relacje z moją host family i traktowałam ich jak moją rodzinę. W związku z tym często w wolnym czasie, kiedy byłam w domu wykonywałam różne drobne obowiązki, których nigdy nie wliczałam do pracy, nikt też ich ode mnie nie wymagał. Np. Kiedy mieliśmy gości, a ja uczestniczyłam w spotkaniu naturalne było dla mnie pomóc nakryć do stołu, czy posprzątać po kolacji. Tak, jak pomogłabym swojej mamie w Polsce. Podczas mojego roku zdarzyły się też takie sytuacje, że zawiozłam naszego kota do weterynarza, kiedy host rodzice nie mogli, czy jechałam z host tatą na dwa samochody, aby jeden z nich odstawić do mechanika. Biorąc pod uwagę, że zawsze miałam możliwość korzystania z jednego z dwóch samochodów (co jest przywilejem, a nie zasadą), pomoc w takie sytuacji była dla mnie naturalna i w moim interesie. Poza tym w wolnym czasie często spędzałam go razem z moją host family, np. oglądając razem filmy podczas “movie nights”, czy uczęszczając z rodziną na koncerty, mecze itp., kiedy tylko miałam taką możliwość. Traktowałam to jako okazję do jeszcze lepszego zanurzenia w kulturę amerykańską, zdecydowanie nie była to praca. Fajnie też było dla odmiany spędzić czasami czas z host dziećmi, kiedy nie musiałam być za nie odpowiedzialna.”
– – – – – – – – – – – –
 

Magda, była au pair w Chicago:
“Mój grafik był praktycznie zawsze taki sam dzięki czemu zawsze wiedziałam kiedy pracuje, a kiedy mam wolne. Jednak czy na pewno mieszkając z rodziną goszczącą da się odróżnić kiedy pracujemy, a kiedy mamy czas dla siebie? Według mnie tak, i udawało się to głównie, dlatego, że właściwie zawsze po tym jak dzieci zostawały z host mom, ja szłam na zajęcia do college, na zakupy lub po prostu spotkać się ze znajomymi. Weekendy najczęściej spędzałam poza domem i nie musiałam wykonywać obowiązków jako Au Pair. Jednak jeśli jedno z moich host kids mnie o coś poprosiło, nie miałam problemu, aby pomóc ze śniadaniem lub pobawić się chwilkę. Robiłam to z własnej chęci, lecz zupełnie nie miałam takiego obowiązku. Zarówno ja, jak i moja rodzina zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że mogę zostawać z dziećmi do 45 godzin tygodniowo i w większości było tak, że zawsze wyrabiałam całość tych godzin.”
– – – – – – – – – – – –

Jak widać, na przykładach naszych au pair, godziny pracy często nie są łatwo policzalne na dany tydzień z góry. Jednak zawsze podstawą wszystkiego jest komunikacja na bieżąco z rodziną goszczącą. Dodatkowo warto kierować się uniwersalną życiową zasadą symetrycznych relacji, czyli patrzeć ile w danej relacji my “dajemy” i otrzymujemy oraz ile nam daje i od nas otrzymuje w zamian druga strona. Tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Jeśli te relacje zaczynają tracić balans, to warto po prostu porozmawiać. 🙂 

Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się pomocy i pozwolił Ci lepiej poznać zasady programu oraz wyobrazić sobie, jak wyglądają obowiązki au pair. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych wariantach programu: Classic, Educare, Extraordinaire, więcej informacji na ten temat znjadziesz, w tej zakładce. 

Masz dodatkowe pytania? Zachęcamy do sprawdzenia zakładki: PYTANIA I ODPOWIEDZI lub do bezpośredniego kontaktu z nami. Każda osoba, pracująca przy programie Au Pair in America to były uczestnik programu, która chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Jesteś gotowa na przygodę życia i chcesz się zgłosić? To proste, zarejestruj się tutaj i zacznij pracować nad swoją apliakcją. 

Rejestracja na program jest darmowa, a opłatę wnosisz dopiero kiedy wyjazd jest pewny, znalazłaś rodzinę goszczącą i otrzymałaś wizę.